Разработка урока по биологии на тему Природные сообщества

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы 7

Күні

Сабақтың тақырыбы

Табиғи бірлестіктер

Сабақтың мақсаты

Тақырыптың мазмұнын меңгерту. Табиғи бірлестіктер түрлерімен таныстыра отырып маңыздылығын ұғындыру. Логикалық ойлауын дамыту, сөздік қорын көбейту.

Күтілетін

нәтижелер

Табиғи бірлестіктердің түрлері туралы білімді іс-жүзінде пайдалану туралы түсінік қалыптасады, қоғамдастықтағы организм түрлерін салыстыра отырып, оларды қорғаудың маңыздылығын талдай алады.

Сабақта қолданатын әдістер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диологты оқыту, АКТ-ны пайдалану. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Дарынды және талантты балалармен жұмыс.

Қажетті құралдар

Оқулық, электронды оқулық, презентация, флипчарт, маркер, кесінді карточкалар, бағалау парақтары, суреттер.

Сабақ барысы

Мұғалім әрекеті

Тапсырма мазмұны

Оқушы әрекеті

Бағалау

Кіріспе

5 мин

Оқушылар мен сәлемдесу. Ынтамақтастық атмосферасын қалыптастырады, сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады

Оқушыларды топқа бөлу.Назарын сабаққа аудару

Оқушыларға бағалау парақтарын таратамын.

«Мен сенің бойыңнан мына қасиеттерді көргім келеді, қайырымды, білімді, өнерлі....»

Орман, дала және шөл бірлестіктерінің суреттерінің қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлу (мозайка).

Алдын- ала бағалау парақтарын ұсыну

Оқушылар топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді, назар салып тыңдайды.

Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады

Топтық бағалау және өзін-өзі бағалау

Тұсаукесер

10 мин

АКТ

Диологты оқыту

Әр топқа үй тапсырмасын пысықтау мақсатында тапсырмалар беріледі

Диалогты оқыту әдісін пайдаланып топтарға сұрақтар қою.

Топ оқушылары ақылдасып берілген сұрақтарға жауап береді.

Топтасып жұмыс жасайды.Бағалау парақтарына толтырады.

Негізгі бөлім

20 минут

Сергіту сәті

Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Дәптерге жаңа тақырыпты жазғызу, тақырыпқа қысқаша мәлімет беру, назарын тақырыпқа аудару. Постермен жұмыс.

Сандықтағы сұрақтарға жауап береді.

«Артық болмас білгенің, керегіңе түйгенің» оқушылардың функционалдық сауаттылығына байланысты тапсырма орындау.

Тірі ағзалар қандай орталарда тіршілік етеді? Суқоймада кандай тірі ағзалар болады, орманда ше? (Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады )

Топтар мәтінмен жұмыс істейді:

І топ: Табиғи және мәдени организмдер. Жануарлардың табиғи бірлестіктердегі орны және рөлі.

ІІ топ: Биогеоценоздар және экожүйелер туралы түсінік.

III топ: Табиғи бірлестіктердегі трофикалық байланыстар. Қоректік тізбектер.

Сандық сұрақтары:

1)Тірі ағзалардың мекен ету ортасы деген не?

2)Айналадағы ортаның экологиялық жағдайлары дегенді қалай түсінуге болады?

3)Өсімдікқоректі жануарлардың мөлшеріне жыртқыштықтың қандай әсері бар?

4)Жергілікті жерде қандай табиғи бірлестік бар?

5)Қоректену тізбегіне мысал келтір?

6)Табиғи бірлестіктерді қорғау үшін қандай шараларды жүзеге асыруға тура келеді?

1.Көл және құрлықтың су жағалауындағы үлескілерін адам шаруашылық іс-әрекетінде қалай пайдаланады?

2.Дала аймағындағы теңіз тартылып қалса ол жерде қандай өзгеріс болады?

3.Орманды жердегі ағаштарды адамдар шамадан тыс көп пайдаланды, не байқалады?

Берілген сұрақтарға жауап беріп, тақырыпыты ашады. Әр топтағы оқушылар өздеріне берілген тапсырма бойынша постер дайындап, қорғайды.

Оқушылар сандықтан сұрақ таңдап алып берілген сұрақтарға жауап береді.

Функционалдық сауаттылығына байланысты сұрақтарға топ ақылдасып жауап береді, ойларын мысал арқылы дәлелдейді, соңында қорытындылайды.

Топтар бір-бірін екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалау.

Бағалау парақтарына толтырады.

Қорытынды

10 минут

Бағалау критерийлерімен жұмыстану

Үйге тапсырма : тақырыпты оқып, кесте толтыру.

Рефлексия

Не үйрендім

Мен үшін қиын болды

Мен үшін қызық

болды

Стикермен сабақтан алған әсерлерін қорытындылайды

Түрлі түсті стикерлер









© 2010-2022