План урока на тему Нервная система

  7.1A Координация және реттеу: Сабақ  тақырыбы: Жүйке жүйесінің құрылысы         Сабақтың  оқыту  мақсаты:        Адамның және жануарлардың жүйке жүйелерінің қызметін білу Қызығушылықты ояту:                                                                                                      а .Жаңа сөздерді еске түсіріп, дәптерлеріңе теріп жазыңдар. Әр сөз 1 ұпай. б Енді осы жазған сөздеріңізге анықтама беріңіздер.Әр жауапқа 1 ұпай 1 Нейрон – жүйке жасушасы 2 Аксон – нейронның ұзын өсіндісі 3 Дендрит – нейронның қысқа өсіндісі 4 Рецепторлар – сезімтал аксонның талшықтары 5 Рефлекс – орталық жүйке жүйесімен іске асырылатын және басқарылатын,сыртқы немесе ішкі тіті...  
Раздел Биология
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

7.1A Координация және реттеу:

Сабақ: Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі (1 сағ)

Жүйке жүйесінің типтері (1 сағ)

Мектеп: Назарбаев зияткерлік мектебі, Ақтөбе қаласы.

Күні: 12.01.14ж

Мұғалімнің аты-жөні: Карамурзина Ш.О

Сынып: 7 «А»

Қатысушылар саны: 12

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

  • Адамның және жануарлардың жүйке жүйелерінің қызметтері мен олардың құрылымдық компоненттерін білу

  • жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін салыстыру

  • суреттегі жүйке жасушасының құрылымдық құрамдастарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар орындай алады:

  • Оқушылар жануардардың жүйке жүйелерінің әр түрлі типтерін біледі. Оларды атай алады және сұлбада нейрон бөліктерін таба алады. Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Әртүрлі ағзада жүйке жүйесінің құрылымы қандай болатынын ауызша және жазбаша айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

нейрон, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап

психика, ми, жүйкелер, денсаулық, гигиена, ұйқы, жады, стресс, диета

физикалық, психикалық денсаулық

ұйықтау, физикалық жаттығулармен, практикамен айналысу,қорғау, алдын алу, қысқарту, қолдау, есте сақтау.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Біздің (денеміздің) денсаулығын қамқорлыққа алу үшін біздің салауатты (психикамыздың) болуы да маңызды.

Бұл (психикалық гигиена) деп аталады.
мен салауатты психиканың … үш аспектісі туралы айтамын. Салауатты психикаға үш нәрсе ... енеді.

Ең алдымен,…

Егер сіздің (ұйқыңыз 8 сағат бойы), Сіз … боласыз/Сіздің денеңіз бен психикағыз сау болып қалады.
Егер Сіз (стрессті төмендеткіңіз) келсе, онда.....

Сіз ... /Сіз …. қашуыңыз тиіс. ...
Қорытындылай келе, біздің (психикамыз бен жадымыз) сау қалпында екендігіне көз жеткізуіміз үшін, біз ….. керек.


Алдыңғы білім

Тітіркенгіштік тірі организмдердің ерекшеліктерінің бірі болып табылады (6 сынып)
Жануарлар тітіркендіргішіне адамдар мен жануарлардың жауап беруі реакциясын танып білу (6 сынып)

7.2С бөлімнен теріні бөліп шығарушы орган ретінде тану

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Оқыту көздері мен ресурстар

Кіріспе бөлім

0-5мин









5-10мин









І. Ұйымдастыру кезеңі.

а)оқушыларды топқа бөлу;( берілген түстерге байланысты оқушыларды 4 топқа бөлу)

Тренинг «Өзіңді және басқаларды тану»

  1. «Бағалайтын қолшатыр»План урока на тему Нервная система


Ашылған қолшатыр суретін салыңыз, әр сымына көршіңізді сипаттайтын сөзді жазыңыз.Неше сым сонша сөз болу керек

Қызығушылықты ояту.Ой шақыру.

а\ Жаңа сөздерді еске түсіріп, дәптерлеріңе теріп жазыңдар. Әр сөз 1 ұпай.

б\Енді осы жазған сөздеріңізге анықтама беріңіздер.Әр жауапқа 1 ұпай

1\Нейрон - жүйке жасушасы

2\Аксон - нейронның ұзын өсіндісі

3\Дендрит - нейронның қысқа өсіндісі

4\Рецепторлар - сезімтал аксонның талшықтары

5\Рефлекс - орталық жүйке жүйесімен іске асырылатын және басқарылатын,сыртқы немесе ішкі тітіркенгіштерге жауап реакциясы


Реакция жылдамдығын өлшеу: mathsisfun.com/games/reaction-time.html

нейромедиатордың босауының жүйке импульсінің көрінісі:

youtube.com/watch?v=90cj4nx87yk&feature=related


Негізгі бөлім

10-15мин














15-30мин


30-40 мин



2 сабақ


Бастапқы пайдалы қызметке қатысу шеңберінде бірнеше оқушы реакция жылдамдығын өлшейді және реакцияның ең жақсырақ уақыты кімде екенін анықтайды.

Сызбанұсқа 1

План урока на тему Нервная система

Сызбанұсқа 2

План урока на тему Нервная система

Сызбанұсқа 3

План урока на тему Нервная система

Оқушыларға ақпараттық бюллетеньдер беріледі,сонымен қатар интернетті пайдалана алады. Жүйке жйүесінің құрылымы бойынша презентация жасайды.

G) Оқушыларға жүйке жүйелерінің типтерінің суреттерімен иллюстрациялар жиынтығы ұсынылады. Әр иллюстрацияға түсіндірме беріледі (ол қандай тірі ағзаларға тән, оның ерекшеліктері неде). Осыдан кейін оқушылардан жүйке жүйесінің типтерінің туындауының (эволюциясы) жүйелі тізбегін құруды сұрайды. Оқушыларға иллюстрацияларды жүйке жүйесінің типтері бойынша топтастыруду ұсынуға болады (әр тип бойынша мысалдарды көп дайындау керек).

(G) (f) Жұппен жұмыс істегенде оқушылар түрлі жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін салыстыру кестесін толтырады.

(W) Мотивацияны қолдау үшін бірнеше оқушы реакция жылдамдығын өлшейді және реакцияның ең жақсырақ уақыты кімде екенін анықтайды.

Тапсырма

Жұппен жұмыс істеп, оқушылар жануардардың әр түрлі типтерін салыстырып, кестені толтырады.

Омыртқалылардың жүйке жүйесі

Ортақ қасиеттері

Омыртқасыздардың

жүйке жүйесі






Қызықты тапсырма.

Нейрондар мен конфеттер сұлбасын таратып беріледі оқушылардан конфет көмегімен сұлбаның көшірмесін жасап, оған ат қоюлары сұралады (қағаз орамалдардың үстінде «конфет нейрондар» жасау және оларға жазу).

Оқушылар нейрон бөліктері (дене, жасушалар, аксон және қабықша) мен осы моторлық, сенсорлық және аралық нейрондардың бөліктерінің құрылымдық орналасуын көрсетуі керек..

(G) Оқушылар жүйке жүйесінің функциялары мен оның құрылымдық компоненттерін атауы үшін оларға бірнеше тәжірибее жүргізу ұсынылуы мүмкін:

- кеңістікте көзді жауып жүру;

- дене түйсігі арқылы сезіну (заттарды сипалап табу);

- қолды қайыру (рефлекторлық доға).

Осыдан кейін оқушылар жүйке жүйесінің функцияларын және адамның өміріндегі рөлін түсіндіреді

Интернет немесе ақпараттық бюллетеньдер
















Реакция жылдамдығын өлшеу: mathsisfun.com/games/reaction-time.html

нейромедиатордың босауының жүйке импульсінің көрінісі:

youtube.com/watch?v=90cj4nx87yk&feature=related

Қорытынды бөлім

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту - Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік ережелері, АКТ, құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Қабілеті төменірек оқушыларға ақпараттық бюллетень ұсынылды,онда оларға қажетті ақпарат берілген. Бұл зерттеу жүргізу қажеттілігін қысқартуға мүмкіндік береді.

Үй тапсырмасы:

Шығармашылық жұмыс әр топ «Жұлынның зақымдануының адам өміріне қауіптілігі» тақырыбында презентация жасап келу немесе реферат дайындау

Белгілі бір оқушыларға таныстырылым дайындау барысында олардың түсінгендігі туралы сұрақ қойылды. Мысалы, жануарлардың жүйке жүйесінің маңызын түсіндіру сұралды.

Топтардағы оқушыларға мұғалім мен сынып өз таныстырылымдарын жасамас бұрын келісіп алатын критерийлер жиынтығы ұсынылды. Топ өз таныстырылымдарын дайындап болғаннан кейін оны келісілген критерийлерге сәйкес сыныптағы қалған оқушылар бағалайды. Үздік таныстырылым марапатталды.

АКТ - оқушылар PowerPoint бағдарламасымен жұмыс істей алады

Құндылықтар - оқушыларға топ ретінде қаншалықты жақсы жұмыс істегендігі туралы ойланулары ұсынылды.

Бүкіл топ жұмысты орындауға ықпал етті.Топтағы барлық оқушылар белсенді қатысты.

Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқу мақсаты

ОМ1:Жүйке жүйесі мен оның құрылымдық құрамдастарының құрылысын білу.

ОМ2:Суреттегі жүйке жасушасының құрылымдық

құрамдастарын анықтау

Бүгінгі сабақта берілген оқу мақсаты шынайы болды,оқу мақсаттарына жеттік.

Оқушылар жүйке жүйесінің құрылысымен,оның құрамдас бөліктерімен танысты.

Барлық оқушылар сабаққа белсене қатысты,жасаған жұмыстары табысты болды.

Уақыт сақталды.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім?

Қосымша

Оқушыларға орталық және перифериялық жүйке жүйесі бейнеленген жұмыс сұлбаларын беріп, оларға берілген кестелер көмегімен шешуші бөлшектерді белгілеулерін сұрау (мысалы, бас миы, омыртқа миы, т.б.)

Губкадан басқа жануарлардың барлығының белгілі бір типтегі жүйке жүйелері болады. Әр түрлі жануарлардың жүйке жүйелері оларда нейрондардың қалай ұйымдасқанына байланысты ерекшеленеді. Гидралардың гастровасуляторлық қуыстың жиырылуы мен кеңеюін басқаратын нейрондары жүйкелердің диффузиялық желісінде орналасқан. Сақина құрттар мен бунақтылар сияқты олардан күрделірек омыртқасыздардың бас және омыртқа миларының күрделі жүйке тізбектері бар, оларда ганглия деп аталатын сегменттермен орналасқан нейрон кластерлері бар. Кальмар мен сегізаяқ сияқты басаяқты ұлулар үлкен миы мен бейнені қалыптастыратын көздері белсенді, жыртқыш өмір сүруге ықпал етеді. Олар омыртқасыздар арасында басқаларға қарағанда жақсы дамыған.

План урока на тему Нервная системаПлан урока на тему Нервная система





План урока на тему Нервная система





План урока на тему Нервная система

© 2010-2022