Презентация на тему тыныс алу мүшесі

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән мұғалімі: Мамытбаева Л

Пәні: Биология

Сынып/ мерзімі 17.02.2016ж

8 А

Сабақ/тақырыбы

Тыныс алу мүшелерінің аурулары: тұмау.өкпе туберкулезі - ауа арқылы берілетін аурулар. Кох таяқшасы - туберкулездің қоздырушысы. Өкпе рагы. Тыныс алу гигенасы. Жасанды тыныс алдыру.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға тыныс алу жолдарындағы әр түрлі болған жағдайға алғашқы көмек көрсете білуге үйрету.
Тыныс алу мүшелеріне зиян келтіретін аурудың алдын алу шараларымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс істеу біліктілігін қалыптастыруды жалғастыру.

Күтілетін нәтиже

Оқушыларға тыныс алу жолдарындағы әр түрлі болған жағдайға алғашқы көмек көрсете біледі.
Тыныс алу мүшелеріне зиян келтіретін аурудың алдын алу шараларымен танысады.
Оқулықпен жұмыс істеу біліктілігін қалыптасады.

Сабақтың әдісі

Топтық жұмыс, зертеушілік әңгіме, сұрақ-жауап,өкіл,рафт,кластер,түйілген орамал,банк салымшылары.

Уақыты

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

2 мин

2 мин


8 мин

Кіріспе

«Фуршет әдісі»

шаттық шеңберін ұйымдастырамын.

Оқушыларды суреттегі дене мүшелері бойынша 4 топқа бөлемін.

«Түйілген орамал» әдісі

Үй тапсырмасына байланысты ашық сұрақтар қоямын.

1.Тыныс алу мүшелерін ретімен атап беріңіз?

2.Өкпенің құрлысы қандай?.

3Тыныс алатын ауаның құрамын анықтаңыз?

4.Сыртқы тыныс алуға сипаттама беріңіз?

5.Ұлпадағы газ алмасуға сипаттама беріңіз?

6.Тыныс алу қозғалыстарын түсіндір?

7.Өкпенің тіршілік сиымдылығы дегеніміз не ?

8.Тыныс алудың гуморальдық реттелуінің мәні неде?

9.Шеміршекті жартылай сақинадан тұратын ұзындығы 9-13см мүше?

10.Тыныс алу қозғалыстарының жүйкелік реттелуі қалай жүзеге асады?

11.Көкіректі және құрсақты тыныс алу кімдерге тән?

12.Қалдық ауа сиымдылығы қанша?

Шаттық шеңберінде оқушылар фуршет жасап, бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Оқушылар 4-топқа бөлінеді:

«Денсаулық»

« Салауат»

«Өмір»

«Спорт»

Ашық сұрақтарға жауап бере отырып, өткен материалды естеріне алады және диалогтіқ қарым-қатынасқа түседі.


Топ аттары жазылған

қағаздар

Оқулық

5

мин

2

Мин

10 мин

Негізгі бөлім

Білу

Түсіну

Қолдану



Талдау

Жаңа сабақ

Жаңа тақырып бойынша Өкіл әдісімен_зерттеушілік әңгіме жасатамын.

«Кластер» стратегиясы бойынша тыныс алу мүшелерінің ауруларын анықтайды.

«РАФТ» әдісімен әр топқа тапсырма беремін.

«Денсаулық» тобына туберкулез ауруларын рольмен сипатта.

«Салауат» тобы Баспа,бронхит,тұмау ауруларына сипаттама беріңіздер.?

«Өмір» тобы темекі мен алкогольдің зияны хат,эссе, өлең түрінде зертте.

«Спорт» тобы тыныс алу мүшелерінің гигиенасы тақырыбына өз ойларын жазады

Жаңа тақырып бойынша зерттеушілік әңгіме жүргізіп,мәтінді өз бетінше меңгереді.

Топтастырады.


постер жасайды. Жасаған постерлерін сынып алдында дәлелдейді, қорғайды.

Берілген тақырып бойынша өз ойларын жинақтап, қағазға үсіріп, жұпта тексеріп, сынып алдында қорғайды.

Плакат, маркер, оқулық.

А4 қағазы, бағалау парақшасы.

3 мин

Слайд,бейне рольик көрсетемін

2 мин

Сергіту сәтін жасатамын.

6мин

Қорытынды

Жинақтау.

«Банк салымшылары» ойыны арқылы сабақты қорытындылаймын.

Темекі түтінінде қанша зиянды зат бар?

2)Тыныс алу мүшелерінде вирус арқылы және бактерия арқылы таралатын қандай аурулар?

3)Кох таяқшасын қай жылы кім ашқан?

4)Атмосфераның басты ластағыштары?

5)Туберкулездің негізгі белгілері одан сақтанудың жолдары?

6)Тұмауды неліктен қауіпті ауру деп атайды?

7)Бүкіл ағзаны әлсірететін ауру?

8)Туберкулезге көбірек қай жастағылар шалдығады ?

9)Алғаш темекі тартқан адамның ерекшеліктері қандай?

10)Жасанды тыныс алу жолдары?

11)20 тал темекі тартқан адам қанша никотин жұтады?

12)Өмірдегі сенің мақсатың қандай?

13)Тыныс алу көлемі қалай жүреді?

14)Алкогольдің әсерінен қай мүше зақымданады?

15)Тұмаудың нағыз қоздырғыштары қай жылы ашылды?

16И.И .Мечниковтың микробиология ғылымына қосқан үлесі?

17Табиғатта көп таралған жасушасыз тіршілік иесінің құрылысы қандай?

18.1-тал темекі адам өмірін неше мин қысқартады?

19.Жыл сайын темекінің зардабынан қанша адам өмірмен қош айтысады

Сұрақтарға жылдам жауап беру арқылы жаңа сабақты қорытындылайды.

Оқулық

2 мин

Бағалау.

Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін.

Бағдаршам әдісімен формативті бағалау.

Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады.

Бағалау парақшасы,

2 мин

Рефлек сия

Кері байланыс

Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.

Стикер

1 мин

Үйге тапсырма беру

Тест түзу

Күнделікке жазады.

Күнделік



© 2010-2022