Тыңайтқыштар-сабақ жоспары (6 сынып биология)

Тақырыбы: Тамыр-өсімдіктің топырақтан қоректену мүшесі. Тыңайтқыштар Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдісі: Ауызша, жазбаша, сұрақ – жауап, топпен жұмыс.Құрал – жабдықтар: интерактивті тақта, тірек - сызба, үлестірмелі қима қағаздар, суреттер, слайттар,  бағалау парағы, оқулық,  түрлі-түсті  фломастер, маркерлер, интербелсенді тақта,  стикер.Пән аралық байланыс: география, химия,  геометрия, этнопедагогика. Қолданатын әдістер: топпен жұмыс, жұптық жұмыс, спикердің қорғауы,
Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін: Тексердім:

Мектеп директоры Оқу ісі меңгерушісі

Шемпаев М.Е. Абраимова Г.Ж.

«М.Ломоносов атындағы орта мектеп» КММ



Lesson study

«Тамыр өсімдіктің топырақтан қоректену мүшесі. Тыңайтқыштар»



6 «А» сынып





Биология пәнінің мұғалімі:Муканова Г.К.







Мамай батыр ауылы. 2014ж.

Сабақ жоспары

Күні: 22.10.2014 Пәні: Биология Сынып: 6 А

Тақырыбы: Тамыр-өсімдіктің топырақтан қоректену мүшесі. Тыңайтқыштар

Мақсаты: Білімділік: Білімділік: өсімдіктердің қоректенуі, топырақтан алатын заттар мен олардың тіршілігі үшін қажеттілігі туралы мәлімет беру, тамыр өсімдіктің топырақтан қоректену мүшесі жайында білімдерін нығайту, оқушылардың білімін нақтылап, өздігінше ізденуге жетелеу мен жан - жақты өсімдіктерді тануға ойлау қабілеттерін жетілдіру.
Дамытушылық: Тамырдың түрлері мен маңызын оқыта келе, өсімдіктер дүниесін дұрыс бағалауға және өздігінен тұжырымдай білуге, саралауға, талдауға, ой ұшқырлығының дамыту.
Тәрбиелік: Сабақтағы оқушылардың ауызша, жазбаша жұмыстарын орындай отырып, оқушыларды іздемпаздыққа, өз бетінше ой қорыта білуге, есте сақтауға, еңбектенуге, тиянақтылыққа, қоршаған ортадағы өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Ауызша, жазбаша, сұрақ - жауап, топпен жұмыс.
Құрал - жабдықтар: интерактивті тақта, тірек - сызба, үлестірмелі қима қағаздар, суреттер, слайттар, бағалау парағы, оқулық, түрлі-түсті фломастер, маркерлер, интербелсенді тақта, стикер.
Пән аралық байланыс: география, химия, геометрия, этнопедагогика.

Қолданатын әдістер: топпен жұмыс, жұптық жұмыс, спикердің қорғауы,

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт

Ұйымдастыру

  1. «Көңіл-күй» тренингін өткізу.

  2. Табыс критерийін құрау

«Көңіл-күй сөздігінен» өздерінің сабақ басындағы көңіл-күйлерін таңдайды.

Табыс критерийін құрайды.

2 мин



3 мин

Білу

  1. «Әліпби желісі» ойынын өткізу

  2. «Жасырын сұрақты тап!»


  1. Әліппедегі реттілік бойынша берілген әріптерге қткен тақырып бойынша сөздер табу

  2. Жауаптары берілген, бірақ сұрағы белгісіз болған тапсырманы орындайды.

2 мин

2-мин

Түсіну

«1-жалған, 2-дұрыс тұжырым» т

Мәтінді оқу

3-тұжырым жазады, оның біреуі жалған болуы керек, келесі топ қайсысы жалған екенін табады

Топтар тақырыпты оқып, талдайды.

3-4 мин

Қолдану

«Постер құрау»

Әр топ бірігіп постер құрайды

Қорғайды

5 мин

1-2 мин

Талдау

1.«Сұрақты ұстап ал!»



2. «3-сұрақ құрастыр»




Қазақтың ұлттық ойыны

«Орамал тастау»

«Не? Қайда? Қашан?» деген сұрақтар құрастыру




3 мин

3 мин


Жинақтау

  1. «Жұмыс дәптеріндегі» тапсырмаларды орындату

  2. «Түйінді сөздер»


«Жұмыс дәптері» бойынша 19 беттегі № 2,3 тапсырмаларды орындайды.

  1. Сөздер банкінен тақырыпқа байланысты сөздерды теріп алу


2 мин

Бағалау

«Ақылдың алты қақпағы» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.


«Ақылдың алты қақпағының» 4-түсі бойынша өз ойларын ортаға салады:сары, көк, жасыл, ақ.

Топ басшысы жауап парағына бағалайды. Жабысатын бағалар арқылы, бағаларын талдау.

3 мин

Рефлекия

Смайлик арқылы көңіл-күйлерін білдіру.


3-түрлі смайлик арқылы көңіл-күйлерін білдіреді.


4-5 мин

Үй тапсырмасы

Β9 оқу, қайталау, 33 беттегі АВС деңгейлік тапсырмаларын орындау, реферат жазу не презентация жасау «Жоғарғы өнім алу үшін тыңайтқыштардың рөлі»

Тапсырманы күнделіктеріне

жазып алу

2 мин

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

• Тамыр бөлімдерін ата?

• Тамыр оймақшасы тамыр бөліміне кірмейтінін не себептен атап бер?

• Бөліну аймағы неше бөліктен тұрады?

• Тамыр оймақшасының қызметі?

• Тамыр бөлімдерінің сызбанүсқа арқылы кщрсетіп атап бер?

• Жас жасушалар бөлінбейтін аймақты ата, себебі неде?

• Бөліну аймағы неше қабаттан тұрады?

Ия және жоқ арқылы жауап беру

Тезистер жауаптар

1. тамыр - генеративті мүше.

2. пияздың тамыры - кіндік тамыр.

3. сору аймағында - тамыр түкшелері бар.

4. жанама тамырлар - сабақтан өседі.

5. өсу аймағында - жасушалар өсіп, созылады.

6. тамыр оймақшасы - тамыр аймағына жатады.

7. тамырдың қызметі - қоректік заттар түзілуі.

8. сабақтан - негізгі тамыр өседі.

9. кіндік тамыр - негізгі және жанама тамырдан тұрады.

10. тамырда 4 аймақ бар.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Гидропоника - өсімдіктерді топырақсыз өсіру әдісі.

ҮІ. Сабақты бекіту.

1. кестені толтыр:

Өсімдік аты Тыңайтқыш Қай мүшесіне қажет Шашу мерзімі Қандай күйде

Қырыққабат Азот Жапырағы мен сабағы Жаздың алғашқы айы Сүйық ертінді

Қызанақ Фосфор, калий Жемісіне Жаздың екінші жартсы Құрғақ және ерітінді

Картоп Фосфор, калий Түйнегіне Жаздың екінші жартсы Ертінді және құрғақ

Күздік дақылдар Калий Барлық мүшесін суыққа төзімді етуге Күзде, тұқым себер алдында Құрғақ

Ү. Қорытынды: сөзжұмбақ

1. Қандай элемент жетіспесе жапырақтар бозара бастайды

2. Қарашірік қандай тыңайтқыш

3. Шашақ тамырлы өсімдік түрі

4. Фосфор элементі жетіспесе өсімдікте кемиді

5. Тамыр қоректік заттарды қандай күйде сорады

6. Өсімдіктің топырақтан қоректенуі

7. Қорек жасушаның қай бөлігі арқылы өтеді







Тыңайтқыштар- сабақ жоспары (6 сынып биология)Тыңайтқыштар- сабақ жоспары (6 сынып биология)Тыңайтқыштар- сабақ жоспары (6 сынып биология)Тыңайтқыштар- сабақ жоспары (6 сынып биология)





© 2010-2022