- Преподавателю
- Биология
- Открытый урок на тему Онтогенез (10 сынып)
Открытый урок на тему Онтогенез (10 сынып)
Раздел | Биология |
Класс | 10 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Тажинова А.А. |
Дата | 06.03.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Пәні Биология | 10-сынып | Күні: 07.02.2015ж. | Бекітемін: | |
Тарау: | Организмнің дамуы және қоршаған орта | |||
Сабақтың тақырыбы | Организмнің эмбриондық және постэмбриондық дамуындағы қоршаған орта факторларының рөлі | |||
Сілтеме | 10-сынып биология оқулығы. Ғаламтор мәліметтері. | |||
Әдістер мен тәсілдер |
| |||
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: организмнің эмбриондық және постэмбриондық дамуына әсер етуші қоршаған орта факторлары туралы түсінік алады. | Дамытушылық: шығармашылық қабілеттерін дамыту, ойларын нақты, дәл жеткізе білуге үйрету, салыстыра білу, тани білу, қорытындыға келу дағдыларын дамыту. | Тәрбиелік: топтық жұмыс негізінде өзара ынтымақтастық атмосферасын құру, салауатты өмір салтына тәрбиелеу. | |
Нәтиже: | Организмнің эмбриондық және постэмбриондық даму ерекшеліктерін сипаттай алады; Эмбриондық және постэмбриондық дамуға әсер етуші факторларды салыстыра алады. | Оқушылардың танымдық қабілеті артады. | Ұрпақ өмірінің құнды екендігіне көз жеткізе отырып, өз өмірін бағалай білуге тәрбиеленеді. | |
Сабақтың түрі: | аралас | |||
Пәнішілік байланыс: | анатомия, физиология | |||
Көрнекі құралдар: | Слайдтар, флипчарттар, маркерлер, стикер, түрлі- түсті қағаздар. | |||
Түйінді идеялар: | - онтогенез эмбриогенез бен постэмбриогенез кезеңдерін қамтиды; - эмбриондық және постэмбриондық даму ішкі және сыртқы факторларға сезімтал. | |||
Сабақ кезеңдері, уақыт мөлшері: | Мұғалім қызметі | Оқушы қызметі | Жүзеге асқан әрекет | |
Ұйымдастыру кезеңі 3-4 мин | Оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын құру. | Шеңберге тұрып, бір-біріне тілектерін айтады. | Топ ішінде ынтымақтастық қалыптасады. | |
І. Қызығушылықты ояту сатысы | ||||
5 мин
10 мин
| Үй тапсырмасын тексеру: 1-топ "Сызықтық диктант", 2-топ "Құпия сандар" тапсырмаларын орындауды ұсынады; 2. "Сипаттай біл" онтогенез кезеңдері бойынша постер қорғау; 3. «Қарама - қарсы сұрақтар» «БИО» à «ЭКО», «ЭКО» à «БИО». | 1-топ "Сызықтық диктант", 2-топ "Құпия сандар" тапсырмаларын орындайды. 2. "Сипаттай біл" онтогенез кезеңдері бойынша постер қорғайды; 3. Постерге бфйланысты «Қарама - қарсы сұрақтар» «БИО» à «ЭКО», «ЭКО» à «БИО» қояды. | Үй тапсырмасы тексеріледі.
Постер қорғау арқылы ойын нақты, дәлелді айтуға дағдыланады. «2 жұлдызша, 1 тілек» арқылы топтар бір-біріне баға береді. | |
ІІ. Мағынаны тану сатысы | ||||
10 мин | Кітапта берілген мәтінмен және қосымша материалдармен жұмыс;
| Ақпаратты оқулықтан оқып, қосымша материалдар бойынша толықтырып, жасап келген слайдтарымен таныстырады. | Жаңа сабақ бойынша білімді өздері меңгереді. Жаңа ақпарат бойынша түсінгендерін ортаға салады, сұрақтарға жауап бере отырып, ойларын толықтырады. «2 жұлдызша, 1 тілек» арқылы топтар бір-біріне баға береді. | |
Ой қорыту сатысы | ||||
5 мин | Жаңа сабақ бойынша ойларын ортаға салып, қорытынды жасау ұсынылады. | Оқушылар ойын қорытындылау мақсатында жаңа сабақ бойынша танысқан мәліметтерін жинақтап, «Венн диаграммасына» жазады. | «Венн диаграммасын» толтыра отырып, онтогенез факторлары туралы ой қорытады. | |
5 мин | Бағалау | Өзін-өзі бағалайды. Формативті бағалауды жүзеге асырады. | Топ басшының «Бағалау парағында» көрсеткен балдары арқылы формативті бағаланады. Оқушылар өз бағаларын беру арқылы өзінің болашақтағы орындарын, шешім шығара білуге, бір - біріне сын айтуға үйренеді. | |
3 мин | Рефлексия | Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып «Даналық» ағашына ілдіреді. |
| |
2-3 мин | Үй тапсырмасы: Организмнің эмбриондық және постэмбриондық дамуындағы қоршаған орта факторларының рөлі; Келесі оқылым: Организмнің өсуі және дамуы. Бейімділік деңгейлері. | Оқушы күнделікке жазып алады.
|
|