• Преподавателю
  • Биология
  • Сабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері. Зерттеу әдістері мен жетістіктері

Сабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері. Зерттеу әдістері мен жетістіктері

Раздел Биология
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен жетістіктеріСабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен жетістіктеріСабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен жетістіктеріСабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен жетістіктеріЖалпы биология

Сабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен

жетістіктері

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып,теориялық

ойлау қабілеттерін дамыту,сабаққа деген қызығушылығын ояту,

белсенділігін арттыру;

2.Бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу;

3.Жалпы биология пәні мен оның міндеттері тақырыбын дамыта

оқыту, өз бетінше жұмыс жасауға баулу.

Сабақтың көрнекілігі: ғалымдар суреттері,тірек сызбалар,слайдтар, тапсырмалар

Сабақтың әдістері: қызығушылығын ояту,ойын,сұрақ - жауап

Сабақтың түрі: дамыта оқыту

Сабақтың барысы:

І.Кіріктірілген бөлім Бағдарлау - мотивациялық кезең.

Қызығушылығын ояту

1-ші тапсырма 2 ұпай

Сабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен жетістіктері
Сабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен жетістіктері

Табиғат қандай топтарға бөлінеді,анықтамаларын жаз.

Табиғат


Сабақтың тақырыбы: Жалпы биология пәні мен оның міндеттері.Зерттеу әдістері мен жетістіктері

2-ші тапсырма 5 ұпай Сұрақтар:

- Табиғаттағы денелер деген не?

- Тірі дене дегеніміз не?

- Өлі денеге нелер жатады?

-Тірі мен өлінің арасында қандай айырмашылықтар бар ?

- Тірі денелерді зерттейтін ғылым қалай аталады? Биология.

ІІ.Сараланған бөлім Операциялық - орындаушылық кезең.

1-ші тапсырма 4 ұпай

Төменгі сыныптарда биология ғылымы бойынша өтілген пәндерді түсір және олар нені зерттейді?

1. 6,7сыныпта_________,________зерттейді. 1.9сыныпта_________,________зерттейді.

2.7,8сыныпта__________,_______зерттейді. 2.10сыныпта________,________ зерттейді.

2-ші тапсырма 4ұпай

Биологияның бастапқы салалары туралы не білетіндеріңді еске түсіріп,кестеге толтырыңдар:

Өсімдіктер

Жануарлар

Тәнтану

Тіршіліктану



3-ші тапсырма 5 ұпай

Тірі ағзаларды зерттеу әдістері.

Сұрақ:тірі ағзаны қалай зерттеп,сипаттама жасай аламыз?

Топтастыру стратегиясы бойынша берілген әдістерді ретімен орналастыру






Тірі ағзаларды зерттеу әдістері


Бақылау, салыстыру, эксперимент, тарихи зерттеу, модельдеу.

4-ші тапсырма Ой толғаныс 3 ұпай

1.Сұрақ: Биологиялық білімнің өмірде қажеттілігі бар ма? Бар болса болса дәлелдеңдер

5-ші тапсырма Оқулықпен жұмыс-Кесте толтыру 5ұпай

Қазақстандық ғалымдардың жетістіктері

Өсімдіктер мен жануарларды зерттеудегі

жетістіктер

Адамды зерттеудегі және жалпы биологиядағы ғалымдар жетістіктері


Ой тұжырымдамасы

Биология-тіршілікті жан-жақты зерттейтін жаратылыстану ғылымдарының бір саласы. Жер бетінде тіршілік ететін организмдердің құрылысын,қызметін,шығу тегін,таралуын, дамуын,бір-бірімен және өлі табиғатпен байланысын зерттейді.

Биология ғылымының міндеттері:

тіршіліктің заңдылықтарын зерттеу, тіршіліктің мәнін ашу, тіршілік иелері мен тірі мақұлықтарды жүйеге келтіру;

биология ғылымының негізгі қағидаларын, ағзалардың тіршілік әрекеттері, олардың жеке және тарихи дамуы, жүйесі, құрылымы мен өызметі, адам әрекетінің экологиялық жүйелерде болатын өзгерістерге әсері туралы білімді қамтамасыз ету;

тірі организмдердің құрылысын, қызметін, тіршілік әрекеттерін эволюциялық тұрғыда (қарапайымнан күрделене түсуі) түсіндіру;

оқушылардың жалпы дүниетанымын дұрыс қалыптастыруда биологиялық ұғымдарды, көзқарастарды, заңдылықтарды негізгі тірек ретінде пайдалана білу;

зертханалық жұмыстарды орындау барысында теориялық білімдерін пайдалана білу.

Биология әртүрлі білім салаларына бөлінеді:ботаника,микология,генетика,биохимия,т.б.

Биологияда тірі ағзаларды зерттеу үшін әртүрлі әдістер қолданылады.Мысалы:бақылау,салыстыру,сынақтәжірибе,модельдеу,тарихи әдіс.

ІІІ Кіріктірілген бөлім Рефлекциялық бағалау кезеңі

Білімді бекіту үшін тест сұрақтары беріледі,жауабы интерактивті тақтада тұрады. Сол арқылы бір бірін тексереді. 5ұпай

Тірі ағзалар туралы ғылым

а. экология в. валеология с. биология д. цитология е. зоология

2. Тісті зеттейтін ғылым

а. кордиология с. физиология е. биология

в. стоматология д. Цитология

3. Сүйектерді зерттейтін ғылым

а. кордиология в. остеология с. физиология д. цитология е. биология

4.Жасушаны зерттейтін ғылым

а. экология в. валеология с. биология д. цитология е. зоология

5.Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштікті зерттейтін ғылым

а. кордиология б. бриология с. физиология д. Биология е. биология

Өзін-өзі бағалау парағының үлгісі

р/с

Тапсырмалар

Мұғалім берген

ұпай саны

Оқушының жинаған ұпай саны

Баға

Анықтама жазу

2 ұпай


    сұрақжауап

    3 ұпай


      Биологиялық диктант

      4 ұпай


        Салыстырмалы кесте

        4 ұпай


          топтастыру

          5 ұпай


            Ой толғаныс

            3 ұпай


              Оқулықпен жұмыс

              4 ұпай


                Тест

                5 ұпай

                Барлығы

                30ұпай

                Өзін - өзі бағалау жүйесі бойынша оқушылар өз жауаптарын жинаған ұпайлары арқылы мұғалімнің берген бағалау анықтағышына сүйене отырып, өзін-өзі бағалайды.

                Бағалау «5»-25-30

                «4»-20-25

                «3»-10-20

                Үйге тапсырма Кіріспе оқуға


                © 2010-2022