- Преподавателю
- Биология
- Сабақтың тақырыбы: Дигибридті будандастыру. 9 класс
Сабақтың тақырыбы: Дигибридті будандастыру. 9 класс
Раздел | Биология |
Класс | 9 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Дубаева О.У. |
Дата | 07.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Күні:04.12.2015ж
Класс:9а
Тақырыбы: Дигибридті будандастыру және белгілердің тәуелсіз ажырау заңдылықтары.
Мақсаты: Білімділік: басымдылықтың 3 типі бойынша білім беру,шағылстыруды үйрету. Алған білімдерін есеп шығаруда пайдалану.
Дамытушылық:Дигибридті будандастыру туралы ой- өрістерін дамыту, генетикалық есептер шығаруға үйрету.Жеке өмірде генетиканың маңызды рөл атқаратыны туралы түсіндіру.
Тәрбиелік.Тор көзді пайдалануды үйрету, уақыт үнемдеуге баулу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі. Дәстүрлі емес
Сабақтың әдісі: конверт-сұрақ, топтық, жұптық жеке жұмыс, сәйкестікті анықтау, аяқталмаған сөйлем.
Көрнекілігі: слайд.карточкілер, күн бейнесі, стикерлер, конверт, постер, маркер
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру: Амандасу «Күн шуағын шашады»
Топқа бөлу
2.Үй тапсырмасын тексеру:
Генетика
2.Конверт-сұрақ
1.гомозиготалы, гетерозиготалы
2.доминатты,рецессивті
3.Р,F
4.Генотип
5.Фенотип
6.Белгілердің тұқым қуалау заңдылықтарын және олардың өзгергіштіктерін зерттейтін ғылым.
7.Ген
8.Бір жұп белгілері бойынша ерекшелінетін шағылстыру
9.Басымдылық
10.Г.Мендель
3.Сәйкестікті анықта.
1.Аллельді ген
2.Мендельдің 1-ші заңы
3.Мендельдің 2-ші заңы
4.Гаметалардың тазалық ережесі
5.Генетиканың салалары
6.Толымсыз доминанттылық
7.Ген ұғымын алғаш еңгізген
8. «Өсімдік будандарына жүргізілген тәжірибелер» атты еңбегінің авторы
А)Г.Мендель
Б)Ата-аналарының гаметалары арқылы келіп гетерозиготалы жағдайда үйлесім түзген аллельді гендер өзара араласпайды
В) В.Иогансен
Г)Ажырау заңы
Д)Доминатты белгі
Е)Біркелкілік заңы
Ж)Тұқымқуалаушылық өзгергіштік
З)Қарама- қарсы жұп гендер
Топқа бөлу.
4.Жұптық жұмыс:
№1.есепте
Ақ қан доминантты белгі ретінде тұқым қуалайды.Әкесі- сау.Анасы осы белгі бойынша гетерозиготалы отбасында ауру балалардың туу мүмкіндігі қандай болмақ?
№2.Сұлы өсімдігі биік болуы-рецессивті, ал аласа болуы доминантты.Осы белгі жөніндегі барлық ұрпақтардың ерекшелігін ажырат.
№3.Теңіз шошқасының аналыгы гомозиготалы, ал аталығы гетерозиготалы.Осы белгі жөніндегі ұрпақтардың ерекшелігін ажырат.
№4.Тұқым қуалайтын мылқаулықтың аталығы гомозиготалы, аналығы сау, гетерозиготалы. Осы белгі бойынша ажырау гендерін тап.
Толық
Басымдылық
Р ААВВ(сары-тегіс )х аавв (жасыл-бұдыр)
Ғ АаВв
Ғ АВ Ав аВ ав№5.Адамда кіші азу тісінің болмауы доминантты, ал болуы рецессивті кіші азу тістері жоқ балалар тууы мүмкінбе?
3.Жаңа сабақ
Дигибридті будандастыру
♀ ♂
АВ
Ав
аВ
ав
АВ
ААВВ
(сары-тегіс)
ААВв
(сары-тегіс)
АаВВ
(сары-тегіс)
АаВв
(сары-тегіс)
Ав
ААВв
ААвв сары-бұдыр
АаВв
Аавв
сары-бұдыр
аВ
АаВВ
АаВв
ааВВ
жасыл-тегіс
ааВв
ав
АаВв
Аавв
ааВв
Аавв жасыл-бұдыр
Нәтижесі:
4-АаВв, 2-ААВв, 2 АаВВ, 2Аавв, 1 ааВв, 1ААВВ,1ААвв,1ааВВ, 1аавв.
Бекіту:Есептер шығару:
А тобы
В тобы
С тобы
Мынадай ұрпақтардың гаметалары мен түсін анықтандар, егер қоянның доминантты қара түсі,сабалақ жүнді,рецессивті ақ түсті,тегіс жүнді болса.
А)ААВВ Б)АаВа
В)ааВв Г)Аавв Д) аавв Е) ааВВ
Генотипі Аавв (сары-кедір- бұдырлы) және ааВв (жасыл -тегіс) екі бұршақ өсімдігі будандастырылған. Фенотипі қандай?
Ғ-1,Ғ-2.т.к.
Адамда қой көзді белгі, көк көздіден басым, ал оңқайлық солақайлылыққа қарағанда доминантты белгі ретінде тұқым қуалайды.Бұл белгілер бойынша бала тууының ықтималдығы қандай?
Қорытынды:
"Аяқталмаған сөйлем" әдісі
-
Мен үшін бүгінгі сабақ .......... .
-
Бүгін менің көңіл-күйім ....... .
-
Мен сабақта ............. қалар едім.
-
Мен сабақта ............... жасағым келеді.
-
Мен үшін қызықты тақырып ......... .
-
Мен сабақта ...........................
Үйге тапсырма:
Ас бұршақ
Р АА(сары-тегіс ) х аасс (жасыл-бұдыр)
Дигибридті будандастыруды талдау, мазмұндау.
Өз ата ананың шашын- көзін анықтау.