Урок з біології Квітковий хоровод

Урок узагальнення та систематизації знань, який дає змогу вчителю перевірити якість знань учнів з теми "Різноманітність квіткових рослин". Матеріал уроку пропонується в активній ігровій формі у вигляді подорожі по галявинах. Всього пропонується шість галявин з різноманітними завданнями. На початку уроку передбачено сюрпризний момент у вигляді таємничої скриньки.
Раздел Биология
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

5

Тема: Квітковий хоровод

Мета: поглибити і узагальнити знання учнів про квіткові рослини; розвивати вміння порівнювати, логічно мислити, робити висновки; розвивати пізнавальний інтерес, виховувати бережливе ставлення до природи, здійснювати екологічну освіту та виховання; формувати культуру спілкування; вчити працювати кооперативно та колективно в макро- та мікрогрупах; залучати до наукової творчості.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: таблиці, ілюстрації, учнівські проекти, підручники, довідкова література, листи ватману, кольоровий картон та папір, жетони.

Форма уроку: гра - подорож

Міжпредметні зв'язки: українська література, екологія, медицина, с/господарство, народознавство, художня культура.

Методи і технології: аукціон, метод проектів, робота в гетерогенних групах, кооперування.

Епіграф до уроку:

Мідь і граніт, земля і океани

Не вистоять під натиском часу,

Тож як твою оборонить красу,

Тендітна квітко, витворе весняний?

В. Шекспір

План та хронометраж уроку

І. Організаційний етап - 2хв.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів - 2хв.

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань - 35хв.

ІV. Підсумки уроку - 5хв.

V. Домашнє завдання - 1хв.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Формування позитивного психологічного настрою у учнів на уроці. Виконання вправи:

«Давайте себе похвалимо»

Слово вчителя:

Діти, давайте станемо у коло, візьмемося за руки і похвалимо самі себе:

Ми - найкращі; Ми - найрозумніші; Ми - кмітливі і веселі; Ми - переможці. Нам все до снаги.

Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні зі мною працюють консультанти: Віка та Аня. Дівчатка будуть мені допомагати, вести облік відповідей у картках знань. Кожен із вас теж має картку у якій протягом уроку ви будете відмічати свої відповіді, а в кінці уроку виставите собі оцінку, ту яку ви вважаєте справедливою.

  • Сьогодні у нас урок не звичайний, ми з вами будемо мандрувати від галявини до галявини, систематизуючи та узагальнюючи набуті знання.

Часу всі ми не марнуєм,-

По підручнику мандруєм.

Він секретів не тримає, -

Таємниці розкриває.

Для допитливих умів

Що сторінка - море див!

Вчили царства ви і види,

Відділи, роди, підвиди.

Не казкове тридесяте,

Не заморське тридев'яте,-

Щойно - хто і як сумлінно -

Царство вивчили Рослинне.

Тож тепер ви не баріться

І знаннями поділіться.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Оголошую аукціон знань.

Аукціон знань:

Ось перед вами скринька з сюрпризом. Коштує вона все і нічого, тому що купити її не можливо, вона безцінна.

Скриньку можна лише виграти, застосувавши всі свої знання на уроці. Лише команда переможець, яка отримає за правильні відповіді найбільшу кількість жетонів, зможе обміняти їх на скриньку.

Отож, боротьба розпочинається.

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань

Галявина перша:

«Колаж: «Виростіть квітку»

На лист ватману потрібно наліпити частини рослини, вирізані з паперу, попередньо відповівши на запитання, так щоб утворився цілісний малюнок квіткової рослини. За кожну правильну відповідь 1бал(жетон).

Галявина друга:

«Загадкова»

Команди по черзі розгадують загадки обов'язково вказуючи до якої родини належить рослина. Кожна правильна відповідь 1бал(жетон).

1. Цариця білолиця

У воду глядиться.

(Латаття біле)

2. Що таке росте у літку,

Дуже схоже і на квітку,

І на сонечко ясне,

А у ньому, золотому,

Ще й насіннячко рясне?

(Соняшник)

3. Я найперша зацвітаю

Білим цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не буде в літку.

(Підсніжник)

4. Із зеленої сорочки,

Що зіткав весною гай,

Білі дивляться дзвіночки,

Як їх звіти - відгадай.

(Конвалія звичайна)

5. На городі молода

Дуже гарно вигляда.

Заплітає коси пишні,

Золотаві і розкішні.

Рясно виросли зернинки,

Мов блискучі намистинки.

І висока, і струнка…

Відгадали, хто така?

(Кукурудза)

6. Хто ж вона? Хоч не вродлива,

Аж ніяк не показна,

Та сказати справедливо:

Вельми корисна вона.

І про це вже кожен знає,

Хоч не все перелічу,

Що без неї не буває

Ані супу, ні борщу.

(Картопля)

7. Як гарбуз - товстенний,

Кольором - зелений.

А солодкий, наче мед…

Відгадали мій секрет?

(Кавун)

8. Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло,

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло.

9. Стоять глечики на воді,

На них віночки жовті та золоті.

(Глечики жовті)

10. Стоїть на городі дівиця,

Та на ніжці не вертиться.

Хоч сто одежин має,

Жодної не застібає.

(Капуста)

(Кульбаба)

Наші консультанти на передодні уроку отримали домашнє завдання, підготувати легенду про квіткові рослини. Отож давайте послухаємо які легенди вони нам підготували. (Дівчатка розповідають легенди).

Галявина третя:

«Систематична»

Перед вами на дошці галерея малюнків квіткових рослин. Кожен учасник гри по черзі повинен знайти рослини які належать до однієї родини.

Повна і правильна відповідь 1бал(жетон).

Команда 1. Родина Лілійних

Команда 2. Родина Айстрових

Галявина четверта:

«Плутанина»

Склади та літери в назвах квіткових рослин пересварилися і стали так, як кому заманулося. Відновіть справжні назви рослин. За кожну правильну назву 1бал(жетон).

1 команда 2 команда

Шкарома - ромашка; Налика - калина;

Лопотя - тополя; огхор - горох;

Гіднаки - нагідки; шинапиш - шипшина;

Ваклясо - квасоля; стайри - айстри;

Плятокар - картопля; упстака - капуста.

Галявина п'ята:

«Презентуємо проект»

За захист кожного проекту (за якість оформлення) 5балів (жетонів).

Галявина шоста:

«Кросвордова»

Перед вами кросворд, відгадайте його. За кожну вгадану відповідь 1бал (жетон).

По горизонталі:

1. Генеративний орган, який забезпечує розмноження рослин насінням.

4. Запліднена яйцеклітина.

6. Запас поживних речовин у насінні однодольних рослин.

9. Боковий орган пагона, у якому відбувається фотосинтез.

10. Головна частина квітки, у якій розвивається чоловічий гаме­тофіт.

12. Зачатковий пагін.

По вертикалі:

  1. Учений - засновник систе­матики.

  2. Статеве покоління рослин.

5. Основна одиниця класифі­кації.

7. Соковитий багатонасінний плід.

8. Головна частина квітки, у якій розвивається жіночий гаме­тофіт.

11. Підземний орган рослини.

13. Плід бобових рослин.

Відповіді.

По горизонталі:

1. Квітка. 4. Зигота. 6. Ендосперм. 9. Листок. 10. Тичинка. 12. Брунька.

По горизонталі:

2. Лінней. 3. Гаметофіт. 5. Вид. 7. Ягода. 8. Маточка. 11. Корінь. 13. Біб.

Урок з біології Квітковий хоровод


ІV. Підсумки уроку

Ну ось наша подорож і підійшла до кінця, до завершення уроку залишилися лічені хвилини. У вас ще є час закінчити заповнення ваших карток. Відмітьте будь - ласка в них кількість жетонів, що ви отримали під час уроку, та зробіть самооцінку вашої участі на уроці і здайте консультантам.

Консультанти зберіть картки. Занесіть самооцінку учнів у відповідні графи облікових карток знань. Учасники команд порахуйте загальну кількість жетонів.

Отже, команда переможець може отримати свій приз «Скриньку з сюрпризом», а команда яка зайняла друге місце втішні призи.

Ви сьогодні всі молодці, дуже добре працювали. Особлива подяка учням, які підготували та захищали проекти: Руденко Оксані, Степаниці Ігорю, Герману Ярославу, Осадчому Віталію, Голік Вікторії, Сидоренко Ганні. Ці учні отримали по 10 балів за роботу.

Всім іншим оцінки будуть оголошені після опрацювання ваших карт контролю.

V. Домашнє завдання

Повторити §42 - 51. Підготувати цікаві усні повідомлення про рослини.

















© 2010-2022