- Преподавателю
- Биология
- Прокариоттық жасушаның құрылысы мен қызметі. (10 сынып)
Прокариоттық жасушаның құрылысы мен қызметі. (10 сынып)
Раздел | Биология |
Класс | 10 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Карманова Г.А. |
Дата | 01.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы:
Прокариоттық жасушаның құрылысы мен қызметі.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға микробиология ғылымының даму кезеңдері және осы ғылымның дамуына үлес қосқан ғалымдардың еңбектерімен танысады, прокариот жасушаларының эукариот жасушаларынан айырмашылығын салыстырып, сипаттама беруді үйренеді.
Күтілетін нәтиже:
Оқушыларға оқудың жаңа әдіс - тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып, дамыту. Топтық жұмыста түрлі технологияларды пайдаланып, критерийлер бойынша өзін - өзі және жиынтық бағалау.
Рефлексия.
Ойлау құралдары:
Оқулық, интерактивті тақта, флипчарт, ғаламтор материалдары.
Сабақтың барысы:
Рефлексия
І кезең. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды топқа бөлу, топ басшысын сайлау, бағалау парақшаларын беру.
«Көпір» тапсырмалары. Өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге болатын сұрақтар:
1.Жасуша құрамындағы органикалық заттарды ата?
2.Жасушадағы нәруыздың рөлі?
3.Нуклейн қышқылдарының құрылысы?
4.ДНК мен РНК -ның айырмашылығы қандай?
5.ДНК -ның жасушадағы рөлі қандай?
ІІ кезең. (топтық жұмыс)
Жаңа сабақты оқушылардың өз беттерімен меңгерулеріне жағдай жасау.
І қадам. Теория бойынша «Білу»
Кім? Не? Кімнің? Кімді? Кімде? Кімнен? Кіммен? Қашан? Қандай? деген сұрақтар төңірегінде мәтінді оқып танысады, басты ақпарат іріктеліп алынады.
-Табиғатағы организмдер алуан түрлі болып келеді.Олардың ішінде өсімдіктер әлемі мен жануарлар дүниесінен басқа жай көзге көрінбейтін тірі организмдер-микроорганизмдер бар.
-Ғаламшарымызда тіршілік ететін ағзалар жасушаларының барлығы бір аса маңызды қағида бойынша екі топқа бөлінеді.Бұл-жасушада қалыптасқан қосжарғақшалы ядроның болуы. Ядросыз жасушалар прокариоттар (латынша карио-ядро, про-алдында, дейін.Сөзбе-сөз аударғанда-ядроға дейінгі, ядро алдындағы).Ядросы бар жасушалардың барлығы эукариоттар, яғни ядролылар деп аталады.
-Прокариот жоғарғы дүниесіне тек қана бактериялар жатқызылады, олардың бір тобының атауы:цианобактериялар немесе көк жасыл балдырлар.
ІІ қадам. Теорияны «Түсіну»
Неге? Неліктен? Не үшін? Дәлелдеу, түсіндіру төңірегіндегі сұрақтарға жауап беру мақсатында жұмыстанады.
І -топ. Микроорганизмдердің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызына тоқталады.
ІІ -топ. Микроорганизмдердің табиғаттағы, адам өміріндегі зияндылығына тоқталады.
ІІІ қадам.Теорияны «Талдау».
1.Салыстыру. Ұқсастығы мен айырмашылығы неде? Тақырыптың басты идеясын жаз.
І-топ. Прокариоттар мен эукариоттарды салыстыру кестесін құрады.
Прокариоттар
Белгісі
Эукариоттар
1.Ядро
2.Тұқым қуалау материалы
3.Жасуша қабықшасы
4.Органоидтар
5.Көбею жолы
6.жасуша мөлшері
7.Энергия алу жолы
ІІ -топ. Тақырыптың басты идеясын жазады.
ІҮ-қадам.Практика жүзінде «Қолдану». Оқулықпен жұмыстанады.
І-топ. А,В,С тапсырмаларын орындайды.
ІІ -топ. Бактериялардың көбею сапасын есептер шығарыңдар. Егер барлық ұрпақтары өмір сүре алса, 6 сағатта бір бактерия қанша дарақ бере алады.
Ү-қадам. «Жинақтау». Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле деген тапсырмалар төңірегінде жұмыстанады.
Видеоролик қарау «Бактериялардың тіршілігі». «Екі жақты күнделік».
Бейнебаянда мен мынаған назар аудардым
Менің бейнебаянға деген пікірім
ҮІ -қадам. «Баға беру». Сен қалай ойлайсың? Не істер едің? деген сұрақтарға жоғарыдағы алған білімдері бойынша жағдаяттарды шешуге бағытталады.
Шығармашылық тапсырма:
І -топ. Бактерияларды өндірістік қалдықтармен күреске қолдану.
а)дүниежүзілік мұхитты мұнай қалдықтарынан тазарту.
б)полиэтилен бұйымдарын ыдырату үшін пайдалану.
ІІ -топ.Қазақстанда бұл бағыт қалай дамуда?
а)Батыс Қазақстан облысында мұнай қалдықтарын тазарту жұмыстары.
б)Топырақ құнарлылығын арттырудағы маңызы.
Кері байланыс:
Сізге ұнаған мәліметтер мен жұмыс формалары.
Сізге ұнамаған, түсініксіз, сізге жағымсыз болған сәттер.
Әлі де білгіңіз келетін проблемалар.
Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Үйге тапсырма алады. §11.
Кесте толтыру.