• Преподавателю
  • Биология
  • Иммунитет. Иммундық жүйенің мүшелері: қызыл сүйек майы, тимус, лимфа түйіндері. Иммундық реакция. Антигендер және антиденелер

Иммунитет. Иммундық жүйенің мүшелері: қызыл сүйек майы, тимус, лимфа түйіндері. Иммундық реакция. Антигендер және антиденелер

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

13.01.2015ж


Биология пәні мұғалімі: Калдыгожина Динара Кубегеновна

8Ә- сынып


Сабақтың тақырыбы:

Иммунитет. Иммундық жүйенің мүшелері: қызыл сүйек майы, тимус, лимфа түйіндері. Иммундық реакция. Антигендер және антиденелер.

Сабақтың мақсаты:

Адамның қорғаныш жүйесі- иммундық жүйе, оның маңызы мен орталық мүшелері туралы түсінік, ағзаның ішкі ортасы- лимфаның құрылысы мен қызметін білу.

Оқу нәтижесі:

  • Лимфаның құрылысы мен қызметін біледі;

  • Қызыл сүйек майы, тимус, лимфа түйіндері туралы танысады;

  • Иммундық жүйе туралы білім алады;

  • Күнделікті өмірмен байланысты іс-тәжірибелерде өз білімдерін қолдана білу дағдысы қалыптасады.

Негізгі идеялар:

Сындарлы оқытуда тиімді әдіс-тәсілдер қолдану.

Оқыту әдіс-тәсілдері

СТО, жас ерекшелік физиологиясы, диалог, жаңа әдіс-тәсілдер: топтық, жұптық жұмыс, кластер, АКТ

Сілтеме:

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық

8-сыныпқа арналған биология оқулығы; YouTube бейнежазба


Тапсырмалар:

  • Топтық, жұптық тапсырмалар; ББҮ, кластер, ойын тапсырмасы.

Сабақта қолданылатын материалдар:

А-4 ақ қағаз, маркер, оқулық, мақта, маска, дәрі-дәрмек түрлері, жеміс-жидектер және тағы басқа медиценалық құралдар.


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І Ұйымдастыру

(3 мин)

Тәлімалушы: Амандасу, Тәлімалушы тәлімгерін таныстырады.

Оқушыларды жеміс-жидектердің түсі арқылы 4 топқа бөлу.

Эритроцит - қызыл түсті жемістер (алма, анар, қарбыз)

Лейкоцит- түссіз қағаз)

Тромбоцит- баклажан жемістері

Плазма- сары түсті(қауын, апельсин)

Тәлімгер: Оқушыларға бағалау парақшасын толтыруды түсіндіру.

Топтық жұмыс ережесін таныстыру

Оқушылар сыни тұрғыдан ойланып топқа бөлінеді.

1топ: Эритроциттер

2 топ: Лейкоциттер

3 топ: Тромбоциттер

4 топ: Плазма

ІІ Үй тапсырмасын тексеру (7 мин)


Тәлімалушы: «Миллион кімге бұйырады?» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексереді.

Тәлімгер: Топтың ойында жинаған ұпайын жазып отырады.

Тәлімалушы: Оқушыларға «Ағзаның ішкі ортасы. Қан» тарауы бойынша не білетіндерін ББҮ парақшасына толтыртады.

Оқушылар сұраққа жауап беріп, ұпай жинайды. Топ басшысы ұпай санын жазып отырады.

ББҮ парақшасының 1-ші «Білемін» бағанын толтырады.


ІІІ Жаңа сабақты меңгеру

(20 мин)

1) Тәлімгер оқушыларға «Иммунитет, фагоцитоз» туралы бейнебаян көрсетіп, бейнефильмдегі жаңа таныс емес сөздерден «Білгім келеді» бағанын толтыртады. (5мин)

2) Тәлімгер мұғалім оқушыларды жұптастырып, оқулық бойынша кластер құруға жұптық тапсырма береді. Дайындалуға - 5мин.

Жұптастыру:

Қан плазмасы- қан сарысуы;

Эритроцит- қызыл түсті жасуша

Лейкоцит- түссіз жасуша

Тромбоциттер- қан пластинкалары

Гемоглобин- қанның қызыл түсті пигменті

Қан плазмасындағы нәруыздар- альбуминдер, глобулиндер, фибриогендер

Қан жасушалары- Эритроцит, Лейкоцит, Тромбоцит

Ағзаның ішкі ортасы-

қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы

Қан қысымы- тонометр

Донор- қан беруші


Оқушылар бейнебаяннан естіген жаңа терминдерін атап, «Білгім келеді» бағанына не білгісі келетіндерін жазады.

1 жұп:Ұлпа сұйықтығы

2 жұп: Лимфа

3 жұп: Қан сарысуы

4 жұп: Иммундық жүйе

5 жұп: Кемік майы

6 жұп: Айырша без

7 жұп: Лимфа түйіндері, көкбауыр

8 жұп: Иммунитет

9 жұп: Қарсыдененің ерекшелігі

10 жұп: Табиғи және жасанды иммунитет

Әр жұп оқулықтан оқып білгендерін қорғайды. (10 мин)

Топ басшысы әр оқушының ұпай санын жазып отырады.

ІV Жаңа сабақты бекіту

(7 мин)

Тәлімгер «Иммунитет» ойынының барысын түсіндіреді.

Тәлімалушы жұптардың жұмысын бақылайды.

Әр жұпқа не істеу керектігін табуға тиісті тапсырма үлестіреді.

Т.1. Сізді ініңмен бірге дәрігер қызылшаға қарсы вакцина (егілу) алуға шақырып, орталықта егілуге қажетті құрал-жабдықтар бітіп қалғандықтан, керек заттарды ала келуді сұрады. Сіз не апарасыз?

Т.2. Жолдасың яғни жан досың қатты ауырып, көп қан жоғалтты, сіздің қан тобыңыз сәйкес келіп, қан тапсырдыңыз, яғни сіз донор болдыңыз. Содан соң сізге не қажет?

Т.3. Иммунитеті түсіп кеткен адам, аурушаң болатынын білесіз, ондай жағдайда ол адам тамақ құрамында нені көп пайдалану қажет?

Т.4. Сыныпта тұмаумен ауырған оқушылар бар, сізге не қажет?

Т.5. Үйде бауырыңа балабақшадан «қарамық»( ветрянка) жұқтырып келіп ауырып жатыр, сіз дәріханадан не заттар аласыз?

Т.6. Досың жарақаттанып , қолын қанатып алды, қандай алғашқы көмек көрсетесіз?

Т.7. Әкеңіздің қан қысымы үнемі ауытқып тұрады, сіздің үйге қандай аспап қажет деп ойлайсыз?

Т.8. Саған дәрігер қаның азайып кеткендігін айтты, не істейсің?

Т.9. Адам иммунитетін жақсарту үшін не істеу керек?

Т.10. Қазіргі кездегі әртүрлі аурулардың көбейіп кетуі неден деп ойлайсын?

Оқушылар әртүрлі жағдайдан тез әрі дұрыс шыға білуі тиіс.

Топ басшысы бағалайды.

2 шприц, спирт, мақта

Канфет, анықтама, демалыс

Бал, апелсин, ананас, сиыр еті, т.б жеміс-жидектер, сәбіз, орамжапырақ

Маска, оксалиновый мазь,

Мақта, көк дәрі,

Йод, мақта, марла.

Танометр

Сәбіз, свекло, шұбат, икра, жұмыртқа В12 ,В витамин жиынтығы

Жеміс-жидек жеу, витаминдер пайдалану, СӨС сақтау.

Тамақ құрамында бояғыш заттар мен қоспалар т/б химиялық заттар көп, экология нашар т/б

V Үй тапсырмасын беру (1мин)

Тәлімалушы үй тапсырмасын береді.&31-33; 7-сызбанұсқа. «Иммунитет» туралы мәлімет тауып, оқып келу, реферат жазу.

Үй тапсырмасын жазып алады.

VІ Бағалау

(5мин)

Тәлімгер, тәлімалушы, топ басшысы ұпай санын есептеп оқушыларды бағалау. Марапаттау.

Бағалану, өз ойларын айту.

VІІ Қорытындылау

(2 мин)

Жаңа тақырып бойынша білгендерін Үйрендім, білдім бағанына жаздырамыз.

Рефлексия алу.

Рефлекция ББҮ кестесін толықтырып аяқтау.

ББҮ «Үйрендім.Білдім» бағанын толтырып, сол парақшаға «Не қызық болды?» бағанына кері байланыс, рефлексия жазады.



















1топ: Эритроциттер



2 топ: Лейкоциттер



3 топ: Тромбоциттер





4 топ: Плазма



Қан плазмасы- қан сарысуы;

Эритроцит- қызыл түсті жасуша

Лейкоцит- түссіз жасуша

Тромбоциттер- қан пластинкалары

Гемоглобин-

қанның қызыл түсті пигменті

Қан плазмасындағы нәруыздар-

альбуминдер, глобулиндер, фибриогендер

Қан жасушалары-

Эритроцит, Лейкоцит, Тромбоцит

Ағзаның ішкі ортасы-

қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы

Қан қысымы- тонометр

Донор- қан беруші



1 жұп:Ұлпа сұйықтығы

2 жұп: Лимфа

3 жұп: Қан сарысуы

4 жұп: Иммундық жүйе

5 жұп: Кемік майы

6 жұп: Айырша без

7 жұп: Лимфа түйіндері, көкбауыр

8 жұп: Иммунитет

9 жұп: Қарсыдененің ерекшелігі

10 жұп: Табиғи және жасанды иммунитет

Т.1. Сені ініңмен бірге дәрігер қызылшаға қарсы вакцина алуға шақырып, орталықта егілуге қажетті құрал-жабдықтар бітіп қалғандықтан, керек заттарды ала келуді сұрады. Сіз не апарасыз?

Т.2. Жолдасың яғни жан досың қатты ауырып, көп қан жоғалтты, сіздің қан тобыңыз сәйкес келіп, қан тапсырдыңыз, яғни сіз донор болдыңыз. Содан соң сізге не қажет?

Т.3. Иммунитеті түсіп кеткен адам, аурушаң болатынын білесіз, ондай жағдайда ол адам тамақ құрамында нені көп пайдалану қажет?

Т.4. Сыныпта сізге тұмау жұқты, сізге не қажет?

Т.5. Үйде бауырыңа балабақшадан «қарамық» ( ветрянка) жұқтырып келіп ауырып жатыр, сіз дәріханадан не заттар аласыз?

Т.6. Досың жарақаттанып , қолын қанатып алды, қандай алғашқы көмек көрсетесіз?

Т.7. Әкеңіздің қан қысымы үнемі ауытқып тұрады, сіздің үйге қандай аспап қажет деп ойлайсыз?

Т.8. Саған дәрігер қаның азайып кеткен дейді, не істейсің?

Т.9. Адам иммунитетін жақсарту үшін не істеу керек?

Т.10. Қазіргі кездегі әртүрлі аурулардың көбейіп кетуі неден деп ойлайсын?







СИЫР ЕТІ ИКРА



БАЛЫҚ ШҰБАТ



Бағалау бетшесі

Топ аты: 8ә -сынып

Оқушы аты-жөні

Үй тапсырмасы

Әр сұрақ 1 ұпай

Жаңа сабақты меңгеру

2 ұпай

Бекіту

тапсыр-масы

3ұпай

Барлық ұпай

Баға

















































Бағалау бетшесі

Топ аты: 8ә -сынып



Оқушы аты-жөні

Үй тапсырмасы

Әр сұрақ 1 ұпай

Жаңа сабақты меңгеру

2 ұпай

Бекіту

тапсыр-масы

3ұпай

Барлық ұпай

Баға

















































Білемін

Білгім келеді

Үйрендім, білдім

Не қызық болды?





































Оқушы аты-жөні: Сынып:

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім, білдім

Не қызық болды?





































Оқушы аты-жөні: Сынып:

Оқушы аты-жөні: Сынып:

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім, білдім

Не қызық болды?





































Білемін

Білгім келеді

Үйрендім, білдім

Не қызық болды?



АНЫҚТАМА



3 КҮНДІК ДЕМАЛЫС

















© 2010-2022