- Преподавателю
- Биология
- План урока по биологию 10 класс
План урока по биологию 10 класс
Раздел | Биология |
Класс | 10 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Балмаганбетова С.Ж. |
Дата | 15.12.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
| Пәні: Биология
| Мерзімі:
| Сыныбы: 10 | ||
Сабақтың тақырыбы:
| Фотосинтез, оның сатылары, биосферадағы маңызы. | ||||
Сабақтың реті: | 1-сабақ | ||||
Жалпы сабақтың мақсаты: | Фотосинтез процесінің биосферадағы маңызын түсінеді. Диалог арқылы сөйлеп тілі дамиды,алған білімді практикада қолданады,алған ақпарат бойынша ойларын қорытады. Салауатты өмір салтын ұстауға, бірін - бірі сыйлауға, адамгершілікке тәрбиеленеді. Шығармашылық жұмыста белсенділікті дамытады, есте сақтау қабілеттерін дамытады, ой ұшқырылығы дамиды, әртүрлі әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып тапқырлыққа, жылдам жауап беруге үйренеді. | ||||
Тәрбиелілік: | |||||
Дамытушылық: | |||||
Оқу нәтижелері: | Жеке, жұппен, топпен жұмыс жасау арқылы оқушылар кең көлемді материалды жылдам игереді және тез қабылдап жауап бере алады. Оқушылардың тез жауап беру қабілеттері мен сөйлей алу , шешім қабылдай алу қабілеттері дамиды. Сыни ойлау дағдылары қалыптасады және жетіледі. Лайықты бәсекелестік пен ұжымдық, топтық сезім қалыптасады. | ||||
Түйінді идеялар: | Оқушылар «Фотосинтез процесінің биосферадағы маңыздылығы» туралы білімдерін шыңдайды. | ||||
Сабақты ұйымдастыру түрі: | Тренинг-тәжірибе | ||||
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Талқылау, диалог. СТО, АКТ Демонстрациясы. Басбармақ, Екі жұлдыз -бір тілек, түртіп алу стратегиясы, таразыға тарт стратегиясы. | ||||
Жұмыс түрлері: | Жеке, жұптық, топтық. | ||||
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: | Интерактивті тақта, үлестірмелі материалдар, ақ парақшалар, стикерлер, иод,пипетка, картоп, нан, алма. | ||||
І Қызығушылығын ояту кезеңі: | |||||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | ||||
| 1-әрекет Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылардың жағдайын смайликтер арқылы анықтау.
| Оқушылар смайликтер арқылы бүгінгі сабаққа деген көңіл - күйін білдіреді. | |||
| 2-әрекет Оқушыларды «шаттық шеңберін» құру арқылы бір-біріне есімдеріне сай жақсы сөздер айтқызу. Оқушыларды 4- топқа бөлемін.
| Оқушылар «шаттық шеңберін» құрып бір-бірлерінің есімдеріне сай жақсы сөздер айтып , бір-біріне қуаныш сыйлайды. Оқушыларды: -Фотосинтез; -Хемосинтез; -Күн «жарық » -Түн «қараңғы» деген сөздермен топқа бөлінеді | |||
| 3-әрекет «Ой шақыру» үй тапсырмасын сұрау. Зат алмасу дегеніміз не? Не үшін жай зат күрделі затқа, күрделі зат жай затқа айналады? | Оқушылар әрбір қойылған сұраққа тез жауап береді. | |||
| ІІ - Мағынаны ашу | ||||
4-әрекет «Ой тастау » яғни миға шабуыл жасыл жапырақ пен сары жапырақтарды тақтаға ілу арқылы, суреттің қиындыларын алдына тастау арқылы. | Оқушылар суреттің қиындыларын құрастыру арқылы ойланады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. | ||||
| 5-әрекет «Таразыға тарт» Жасыл жапырақтың салмағы көп , ал сары жапырақтың салмағы көп неліктен олай деп ойлайсыңдар? | Оқушылар таразыға салып таразылау арқылы анықтайды. | |||
| 6-әрекет Мағынаны тану Мәтінді оқу. «
| Әр оқушы оқулықтағы мәтінді оқып, жұппен, топпен талқылайды. Бейнежазбадан қандай-іс әрекет байқағанын түсіндір әр сарапшы түсіндіреді. | |||
| 7-әрекет Балаларға мәтін бойынша рольдік ойындар ұсынылады. | Әр топ топпен жұмыс істеу барысында рольді сомдайды. 1.Күн 2.Жапырақ 3.Жасуша 4.Оттегі 5.Көмірқышқыл газы Басбармақ арқылы бағалайды. | |||
| 8-әрекет Дәптермен жұмыс (5 топқа тапсырма беріледі) дұрыс орындаған топқа 15 ұпай,орташа орындаған топқа 10, жартылай орындаған топқа 5 ұпай. | Оқушылар нан, картоп, алма бетіне иод тамызу арқылы крахмалдың бар жоғын анықтайды. | |||
| ІІІ- ой толғаныс | ||||
| |||||
9-әрекет ДЖИГСО» әдісі қорытынды. «Ойланудың 5-қалпағы». Ойлан,оқы топта түсіндір. Ақ қалпақ- егер де жапырақтар күздее түспесе не болар еді? Қызыл қалпақ-Неге бұл процесті Фотосинтез деп атайды. Жасыл қалпақ-фотосинтез процесінің табиғаттағы маңызы Қара қалпақ-фотосинтез процесінің тірі организмдер үшін маңызы? Көк қалпақ-фотосинтездің сіз үшін маңызы | Әр топ өз қалпағын қорғайды, сараптайды, қорытындылайды. | ||||
10-әрекет «Басбармақ әдісі» арқылы оқушылардың түсіну дәрежесін анықтау.
| Әр оқушы басбармақ арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін бағалайды. | ||||
| 11-әрекет Мұғалім баға қояды | Оқушылар бағалай парағы бойынша өздерін бағалайды. |