- Преподавателю
- Биология
- Тамақтанудың мөлшері. Витаминдер және олардың маңызы. Майда және суда еритін витаминдер
Тамақтанудың мөлшері. Витаминдер және олардың маңызы. Майда және суда еритін витаминдер
Раздел | Биология |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Балмаганбетова С.Ж. |
Дата | 22.12.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Пәні: биология | Мерзімі: | Сыныбы: 8 | ||
Сабақтың тақырыбы: | Тамақтанудың мөлшері. Витаминдер және олардың маңызы. Майда және суда еритін витаминдер.Тағам құрамындағы витаминдерді сақтау | |||
Сабақтың реті: | 4-сабақ | |||
Жалпы сабақтың мақсаты: | Тамақтану ережесін,витаминдердің түрлерін және оның маңызы туралы білу,, ойлау қабілетін дамытады. Бір-бірін тыңдауға үйренеді. Ұжымда, шағын топта жұмыс жасауды және бір-бірін сыйлауға үйренеді.
| |||
Оқу нәтижелері:
| - Дұрыс тамақтану ережесін біледі. -Витаминдердің түрлерін ажырата алады. -Витаминдер ағза үшін өте маңызды екенін түсінеді -жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге , танымдық дағдылары арқылы басқада ақпарат көздерін дамыта отырып топпен жұмыс жасау барысында шығармашылық, ізденіс дағдысы, қабілеті артады; -өз ойларын еркін жеткізе білуге, оқушылар есте сақтау және зейіндік қабілеттері дамиды; - ұжымда, шағын топта, жұпта жұмыс жасай отырып, бірін-бірі тыңдауды, сыйлауды үйренеді. | |||
Түйінді идеялар: | Оқушылар «Ас қорыту жүйесі» туралы білімдерін шыңдайды. | |||
Сабақтың типі: | Білім мен іс-әрекет тәсілдерін жүйелеу және қорытындылау | |||
Сабақты ұйымдастыру түрі: | Тренинг-тәжірибе | |||
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: | «Болжау» ,«Қар үйіндісі» әдісі, «Маған көрсет әдісі»,«Радиоға қоңырау шалу»,«Қарама-қарсы» сап әдісі,«Күту ағашы»әдісі,«Бірлік» әдісі,«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.Сыни тұрғыдан ойлау, диалогты оқыту
| |||
Жұмыс түрлері: | Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс | |||
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: | Стикер, маркер. Кесте, таблицалар. Тақтайшалар және қаламдар. интерактивті тақта Муляждар. Флипчарт | |||
І Қызығушылығын ояту кезеңі: | ||||
Мұғалімнің әрекеті |
| Оқушының әрекеті | ||
1-әрекет . Ұжымдық жұмыс: Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Бейтарап жүріп тілек айту» әдісі бойынша оқушылардың бір-бірімен амандасуын, тілек айтуын ұйымдастыру . .
| 1
| Оқушылар бейтарап жүріп, бір¬-бірінің қолын алып амандасады, бір-біріне жағымды сөздер арқылы комплименттер айтады .. | ||
2-әрекет.Стикер арқылы топқа бөлу | 1 | Стикердің түсіне қарай топқа бөлінеді | ||
3-әрекет. Ұжымдық жұмыс «Күту ағашы» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан не күтетінін білу | 1 | Оқушылар тақтадағы күту ағашына бүгінгі сабақтан не күтетіндіктерін стикерге жазып, іледі. | ||
3-әрекет. Топтық жұмыс. Болжау әдісі арқылы жемістерді көрсетіп тақырыпты өзектілеу
| 3 | «Болжау » әдісі бойынша оқушылар топта жемістер қандай затқа бай деген сұрақты талқылап,оз ойларын жариялайды | ||
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: | ||||
4-әрекет.Жеке,жұптық, топтық жұмыс «Қар үйіндісі» әдісі бойынша оқушылар алдын ала берілген витаминдер туралы хабарламаларға презентация жасату.. | 8 | Оқушылар алдын ала дайындап алып келген ақпараттары бойынша витаминдер туралы power point бағдарламасы негізінде презентация жасайды. Жариялайды.
| ||
5-әрекет. Жеке, жұппен, топпен жұмыс. - «Айналмалы бекеттер» әдісі Арқылы тамақтану ережесі туралы сұрақтар беру . | 10 | Әр бекеттегі сұрақтарға жауап беріп, келесі бекетке өтеді.Тамақтану ережесі туралы өз ойларын талқылап постерге түсіреді, жариялайды | ||
6-Әрекет .«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша, әр топ бір-бірлеріңді бағалаңдар. Стикер таратып беремін | 2 | Топтар бір-біріне «Екі жұлдыз, бір тілек әдісі бойынша баға береді.» | ||
5-әрекет. Жұптық жұмыс.Маған көрсет әдісі бойынша оқулықтағы мәліметті өздерінің ойларымен салыстыру тапсырмасы беріледі. | 4 | Оқулықтағы нақты мәліметпен танысады, өз ойларымен салыстырады. Т-кестесі бойынша | ||
7-әрекет. Жеке жұмыс.Өзін бағалау парағы арқылы бағалайды.
| 1
| Әр оқушы бағалау парағына өзін өзі бағалайды. | ||
8-әрекет.Ұжымдық жұмыс. Ойсергек. «Бірлік» әдісі топтағы қатысушылар 1,2,3 дегенде бірдей алақандарын ашып бірлік деу керек . | 2 | Оқушылар алақандарын бірдей ашқанға дейін жалғасады. | ||
9-әрекет . Ұжымдық жұмыс. Үй тапсырмасын беру: Зәр шығару жүйесі туралы мәлімет алу | 2
| Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады, сұрақтары болса қояды. | ||
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: | ||||
10-әрекет. Ұжымдық жұмыс. Радиоға қоңырау шалу
| 5 | Радоға келген дәрігерлерге сұрақ қою арқылы жауап алу.
| ||
11-әрекет. Мұғалім баға қояды.
| 3
| Өзін-өзі бағалау парағы бойынша оқушылар өздерін бағалайды. | ||
12-әрекет. «Күту ағашы» әдісі арқылы кері байланыс жасату. Стикер тарату. | 2 | Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, ұсыныстарын « күту ағашына» стикер арқылы кері байланыс жасайды. | ||
Мұғалім |
|
| ||
Тренері |
|
|