• Преподавателю
  • Биология
  • Сабақтың тақырыбы: § 45. Қосмекенділердің көптүрлілігі. Құйрықты (тритон, саламандра) және құйрықсыз (құрбақа, көл бақасы, шұбар бақа, тоған бақасы) қосмекенділер. Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Қосмекенділерді қорғау

Сабақтың тақырыбы: § 45. Қосмекенділердің көптүрлілігі. Құйрықты (тритон, саламандра) және құйрықсыз (құрбақа, көл бақасы, шұбар бақа, тоған бақасы) қосмекенділер. Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Қосмекенділерді қорғау

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

21.02.2015 жыл

Биология пәні

Сабақтың тақырыбы:

§ 45. Қосмекенділердің көптүрлілігі. Құйрықты (тритон, саламандра) және құйрықсыз (құрбақа, көл бақасы, шұбар бақа, тоған бақасы) қосмекенділер. Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Қосмекенділерді қорғау.

Сабақтың мақсаты:

Қосмекенділердің көптүрлілігі, тіршілік ортасы және тіршілік ету дағдысы туралы түсінік беру

Сабақтың міндеті:

Оларды қорғау және көбейту жолдарын анықтау.

Нәтиже

Қосмекенділердің көптүрлілігі, тіршілік ортасы және тіршілік ету дағдысы туралы біледі; Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызына баға береді

Құйрықты, құйрықсыз,аяқсыз қосмекенділерді бір-бірінен айыра алады.

Сабақтың түрі, типі:

Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдіс-тәсілі:

Білім берудегі жаңа тәсілдер; Диалогтік оқыту тәсілі; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

Сабақтың көрнекілігі:

Интерактивті тақта ,маркер, қағаздар, оқулық.

Сабақ барысы:

Қызуғушылығын ояту. Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Үй тапсырмасын бақылау және жинақтау. 6 мин

«Менен -сұрақ, сізден - жылдам жауап», жаңа сабақты меңгеруде постер шығару , ыстық орындық . Сыныппен амандасу. Топқа бөлу (3 топ) Сыныпты 3-топқа бөлу 1-топ құйрықты қосмекенділер 2-топ құйрықсыз қосмекенділер 3-топ аяқсыз қосмекенділер

Үй тапсырмасын тексеру: «Менен- сұрақ, сізден- жылдам жауап». Оқушылар дайындап келген сұрақтарын топта талдап, топтан жақсысын ұсынады.

1. «Менен- сұрақ, сізден- жылдам жауап». 1. Қосмекенділерді зерттейтін ғылым:

2. Ең алғаш сілекей бездері пайда болған жануар: 3. Мойын омыртқасының саны: 4. Жүрегі неше қуысты?

5. Қосмекенділерде алғаш рет пайда болған қан айналым шеңбері: 6. Қосмекенділерде алғаш пайда болған құлақ қуысы:

7. Дернәсілінің атауы: 8. Миының қай бөлігі жақсы дамыған? 9. Артқы аяқтарындағы саусақ саны: 10. Қажетсіз заттарды шығаруға не қатысады?

Сұрақтар қойып, жауап береді

Жаңа сабақ:

§ 45. Қосмекенділердің көптүрлілігі.

Кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу

5 мин

Тұсау-кесер

- Төмендегі суретте қандай омыртқалылар көрсетілген?

- Төмендегі суретке қарап не айтуға болады?

- Қандай ұқсастықтары бар?

Венн диаграммасы: Балық пен бақаның айырмашылығы қандай? Салыстыр.

Сабақтың тақырыбы, мақсаттары айтылады. Оқушылар суреттерге қарап отырып жауап береді.

Бір-біріне сұрақ береді. Сыныпты 3-топқа бөлу

1-топ құйрықты қосмекенділер 2-топ құйрықсыз қосмекенділер 3-топ аяқсыз қосмекенділер

Мәтінді өз беттерімен оқиды.

Әр оқушы өз білетінін есіне түсіріп, жауап береді.

Түсіну

5 мин

Постер шығару: өз беттерімен мәтінді оқып танысады

Топпен жұмыс жасайды.

Қолдану

7 мин

Негізгі ойларын плакат бетіне түсіреді

Топпен жұмыс жасайды.

Талдау

8 мин

Қорғауға уақыт беріледі. Топ болып ақылдасады, талқылайды, не білетіндері жөнінде постерге жазып, бір оқушы қорғайды. Қалған оқушылар екі жұлдыз бір ұсыныс айту арқылы бағалайды.

Ең жақсы постер анықталады

Топтық жұмыс ретінде орындайды.

Жинақтау

7 мин

Ыстық орындық.

Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар белгілі бір пікірмен немесе басқа оқушымен, сұрақты мазмұны жағынан кеңірек қылу үшін, бірге алға шығып сөйлей алады.

1.Қосмекенділердің жіктелуі қандай белгілерге негізделген?

2.Құйрықсыз қосмекенділер қайда тіршілік етеді?

3.Өзің тұрған жерде олардың қай түрлері мекендейді?

4.Құйрықсыз қосмекенділердің қай түрлері Қазақстанда мекендейді?

5. Аяқсыз қосмекенділер туралы не айтуға болады?

6.Жетісулық бақатіс туралы не білесің?

7.Қазақстанда сирек кездесетін қосмекендіні ата?

8.Қосмекенділер туралы халық арасында таралған теңеу сөздер, аңыз-әңгімелерді білесіңбе?

9.Қосмекенділердің адам өмірі үшін қандай қажеттілігі бар?

10.Өзін тұрған жерде қосмекенділердің қандай түрлері таралғаның, олардың қалай аталатынын анықта.

Оқушылардың сабақ соңындағы түйін сөзі. Не білдім? Не білемін? Білгім келеді?

Бағалау

2 мин

Бағалау: Топтық бағалау, бірін-бірі бағалау болады. Топ басшылары бағалау парағындағы қойған бағалары жөнінде таныстырады. Оқушыларды сабаққа қатысу белсенділіктеріне және жауаптарына қарай өздерін - өзі бағалайды.

Мынадай критерилер бойынша бағаланады. Суреттің салынуы, атаулары және жіктелуіне, қорғалуына байланысты.

Ең жоғарғы балл: 5 балл

Бағалаудың шартты белгілері

+ 5 балл ( толық сәйкес)

+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)

+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )

- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)

Рефлексия: Бүгінгі сабақтан не үйрендім? деген сұраққа өз ойларын айтады.

Оқушылар бір-біріне жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар қояды.

Топтық бағалау, бірін-бірі бағалау болады. Топ басшылары бағалау парағындағы қойған бағалары жөнінде таныстырады.

Оқушылар бүгінгі сабақтан не үйренгендерін, алған әсерлерін айтады

Үйге тапсырма: «осы тақырып бойынша қосымша ақпарат жазып келіңдер»

Оқушылар өздерінің жауаптары мен жасаған жұмыстарына талдау жасап, бағалау



Оқушыларды сабаққа қатысу белсенділіктеріне және жауаптарына қарай өздеріңді - өздерің бағалайсыңдар.

Мынадай критерилер бойынша. Суреттің салынуы, атаулары және қорғалуына байланысты.

Ең жоғарғы балл: 5 балл

Бағалаудың шартты белгілері

+ 5 балл ( толық сәйкес)

+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)

+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )

- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)

Реттік №

Мәтінді түсінуі

Суреттің салынуы

Атаулары және қорғалуына

Оқушы есімі

+ 5 балл ( толық сәйкес)


+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)


+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )


- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)






Оқушыларды сабаққа қатысу белсенділіктеріне және жауаптарына қарай өздеріңді - өздерің бағалайсыңдар.

Мынадай критерилер бойынша. Суреттің салынуы, атаулары және қорғалуына байланысты.

Ең жоғарғы балл: 5 балл

Бағалаудың шартты белгілері

+ 5 балл ( толық сәйкес)

+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)

+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )

- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)

Реттік №

Мәтінді түсінуі

Суреттің салынуы

Атаулары және қорғалуына

Оқушы есімі

+ 5 балл ( толық сәйкес)


+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)


+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )


- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)




Оқушыларды сабаққа қатысу белсенділіктеріне және жауаптарына қарай өздеріңді - өздерің бағалайсыңдар.

Мынадай критерилер бойынша. Суреттің салынуы, атаулары және қорғалуына байланысты.

Ең жоғарғы балл: 5 балл

Бағалаудың шартты белгілері

+ 5 балл ( толық сәйкес)

+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)

+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )

- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)

Реттік №

Мәтінді түсінуі

Суреттің салынуы

Атаулары және қорғалуына

Оқушы есімі

+ 5 балл ( толық сәйкес)


+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)


+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )


- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)




Оқушыларды сабаққа қатысу белсенділіктеріне және жауаптарына қарай өздеріңді - өздерің бағалайсыңдар.

Мынадай критерилер бойынша. Суреттің салынуы, атаулары және қорғалуына байланысты.

Ең жоғарғы балл: 5 балл

Бағалаудың шартты белгілері

+ 5 балл ( толық сәйкес)

+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)

+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )

- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)

Реттік №

Мәтінді түсінуі

Суреттің салынуы

Атаулары және қорғалуына

Оқушы есімі

+ 5 балл ( толық сәйкес)


+ 4 балл ( толымсыз сәйкес)


+ 2-3 балл (жартылай сәйкес )


- 0-1 балл (толығымен сәйкес емес)






© 2010-2022