Күміс - пайдалы металл

"Описание материала: Сабақтың тақырыбы:Күміс - пайдалы металл. Сабақтың мақсат: «Күміс – пайдалы металл»тақырыбы бойынша сөйлесе білуге жағдай жасау. Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту Сабақтың әдісі: талдау,тұжырымдау,салыстыру,баяндау,шығармашылық жұмыс, сұрақ- жауап. Сын тұрғысынан ойлауын дамыту стратегиялары: кластер, әріптер тізбегі, Венн диаграмма синквэйн, синту,топтау,бейнетаспа,түртіп алу,тест. Сабақтың көрнекілігі: флипчарт, кестелер, үлестірме карточкалар, бағалау парағы. Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, ән-күй
Раздел Биология
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Күміс - пайдалы металл.Мектеп: Рудный қаласы әкімдігінің «№ 1 орта мектебі» КММ

Мұғалім: Алымбаева Динара Жұмақанқызы

Пән: қазақ тілі

Сынып : 4Б

Сабақтың тақырыбы: Күміс - пайдалы металл.

Сабақтың мақсат: «Күміс - пайдалы металл»тақырыбы бойынша сөйлесе білуге жағдай жасау.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: оқушыларға «күміс- пайдалы металл» туралы түсініктерін кеңейту. Күміс туралы жан-жақты білімдерін кеңейту, алған білімдерін тапсырмалар арқылы бекіту.

Дамытушылық: Оқушылардың сын тұрғынан ойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге өз ойларын тұжырымдап, жеке, топта жұмыс жасауға баулу.

Логикалық ойлауын, коммуникативтік қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: күмістің адам өмірінде маңызды орын алатынын түсіндіріп, әшекей-бұйым ретінде ұқыпты қолдануға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдісі: талдау,тұжырымдау,салыстыру,баяндау,шығармашылық

жұмыс, сұрақ- жауап.

Сын тұрғысынан ойлауын дамыту стратегиялары: кластер, әріптер тізбегі, Венн диаграмма синквэйн, синту,топтау,бейнетаспа,түртіп алу,тест.

Сабақтың көрнекілігі: флипчарт, кестелер, үлестірме карточкалар, бағалау парағы.

Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, ән-күй

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

а)амандасу;

ә) оқушыларды түгелдеу;

б) оқу құралдарын тексеріп, оқушының зейінін сабаққа аудару.

1. Психологиялық дайындық

Қайырлы күн құрметті ұстаздар және оқушылар!

Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық!

-Бір-бірімізді қолымыздан ұстап,алған жылуы арқылы жылы лебіздер тілейік.

2.Зергерлік бұйымдардың суреті арқылы топқа бөлемін.

3.Топта жұмыс істеудің ережесін түсіндіремін.

- Балалар, сабақта бірлесіп жұмыс істейік, әртапсырмаларды мұқият тыңдап, білімімізді арттырайық.

4.Бағалау парағын беремін.

5.І І. Жаңа сабақ. Мен сендерге қазір бейнетаспа қосамын,осы бейнетаспаны мұқият қарайық. (бейнетаспа зергерлік бұйымдар)

-Балалар бейне таспадан нені көрдіңдер?

-Қандай зергерлік бұйымдарды көрдіңдер?

-Зергерлік бұйымдар неден жасалған?

Қазір мен сендерге әріптер берем,осы әріптерден сөздер құрастырып тақтаға ілесіңдер.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Күміс - пайдалы металл»

6.Бүгінгі сабақтың мақсаты: күміс пайдалы металл турал түсініктерімізді кеңейтеміз және әр түрлі қызықты тапсырмалар орындаймыз.

Біз бірігіп «Түртіп алу» стратегиясы бойынша жұмыс істейміз. Ол үшін алдыңызда тұрған кестеге назар аударыңыздар.Бірінші бағанды толтырыңыздар.

«Түртіп алу» стратегиясы бойынша жұмыс.

Білемін--білдім- білгім келеді

Білемін

білдім

білгім келеді



Әр топтан оқушылардың түсініктерін сұрап,тексеру.Жақсы балалар,олай болса бүгінгі жаңа тақырыптың жаңа сөздерімен танысамыз.

Сөздікпен жұмыс Жаңа сөздермен жұмыс жасаймыз. Балалар қазір біз сендермен «Жаңғырық» ойынын ойнаймыз.

7.1)Жаңғырық

Өте ерте заманнан бастап

Тұрмыс

Фотоөнеркәсіп

Айна-зеркало

Тазартады

Темір

Болат

Мыс

Қорғасын

Оқушылыр сөздікпен жұмыс жасайды;

8.2)Сөздіктен табу

1-топ

Өте ерте заманнан бастап -

Тұрмыс-

Фотоөнеркәсіп-

2-топ

Айна-

Тазартады -

Темір-

3-топ

Болат-сталь

Мыс-медь

Қорғасын-

9.Жаңа сөздерді тексеру.

1-топ

Өте ерте заманнан бастап - с древних времён

Тұрмыс-быт

Фотоөнеркәсіп-фотопромышленность

2-топ

Айна-зеркало

Тазартады - очищает

Темір-железо

3-топ

Болат-сталь

Мыс-медь

Қорғасын-свинец

10.3)Сөзтіркесін жасау.

Енді балалар, жаңа сөздерді қолдана отырып, мәтінмен жұмыс жасаймыз

Мәтінмен жұмыс аудирование

Күмісті қайда қолданады?- деген сұрақтың жауабын осы үнтаспаны тыңдап болғасын, жауабын айтасыңдар.

11

«Күміс - пайдалы металл».

Күміс өте ерте заманнан бастап тұрмыста пайдаланылып келеді. Күміс зергерлік бұйымдар жасауда, медицинада, кино және фотоөнеркәсібінде, айна жасауда қолданылады. Күміс иондары суды жақсы тазартады. Қазақстан темір, болат, мыс, алюминий, қорғасын, күміс, алтын тағы басқа неше түрлі металдарға бай.


  1. Мәтін бойынша жұмыс.

1 .Мәтінді мәнерлеп оқып,аудару.

12. 2)Келесі тапсырманы мәтін бойынша сөздерді сәйкестендіру.

Ерте бұйымдар

зергерлік сақина

жақсы металл

пайдалы тазартады

күміс заманнан

13.2.Сұрақтарға жауап беру.

1.Күміс қандай металл?

2.Күмісті қайда қолданады?

3.Күміс иондары нені тазартады?

4.Қазақстан қандай металдарға бай?

5.Күмістен қандай зергерлік бұымдар жасалады?

6.Күмісті қашаннан бастап пайдаланып келеді?

14.Сергіту сәті «Қызыл өрік».

1-топ.

15.Топтау стратегиялары / күміс туралы білгендерімізді топтаймыз

Күмістің пайдасы


2-топ.

Венн диаграммасы стратегиясы.

Алтын

Күміс



айырмашылығы ұқсастықтары айырмашылығы


3-топ.

Енді осы металдарға байланысты адасқан әріптер ойынын ойнаймыз

Ойын: «Араб грамматикасы » ойыны. Дауысты дыбыстарды қосып,сөз шығару.

1. ЛТН (алтын)

2. ТМР (темір)

3. БЛТ (болат)

4. ҚРҒСН (қорғасын)

5. КМС (күміс)

6. ЛМНЙ (алюминий)

16. Грамматикалық тапсырмалар:

1-топ . «Зергер» сөзін жіктеу.

3-топ. «Сатушы» сөзін жіктеу.

2-топ. « Шебер» сөзін жіктеу.

17. тест.

1.Күміс қандай металл?

А) пайдалы металл б) қатты металл в) ауыр металл

2)Күмісті қайда қолданады?

А) кітапханада б) медицинада в) асханада

3.Күміс иондары нені тазартады?

А) сүтті в) алтынды в) суды

4.Күмісті қазақстанның қай қаласында өндіреді?

А) Рудныйда б) Жезқазғанда в) Хромтауда

5.Жіктік жалғауы бар сөзді табыңыз.

А) әкесі б)қыздар в)оқушысың

Жауабы.

1.а

2.б

3.в

4.б

5.в

18.

1-топ.Синквейн

  1. Бір зат есім

  2. Екі сын есім

  3. Үш етістік

  4. Төрт сөзден тұратын сөйлем

  5. Синоним

2-топ.Синту

  1. Бір зат есім

  2. Екі сын есім

  3. Сол затқа деген сезімі

  4. Басқа сын есімдер

  5. Синоним

3-топ. Әріптер тізбегі «күміс алқа» жасау.

с

к

ү

і

м


19. «Түртіп алу» стратегиясы бойынша жұмыс. (ауызша)

Енді оқушылар Білдім -деген бағанға тақырып бойынша не білгендеріңді жазасыңдар,білгім келеді -деген бағанға не білгендеріңді жазасыңдар

Білемін

білдім

білгім келеді



VI. Үйге тапсырма беру.

Эссе жазу.62 б.2 жаттығу.

VII. Бағалау бөлімі. - Топ басшысы баға қойып, мұғалімге тапсырады.Сендер бүгінгі сабақта өте жақсы жұмыс істедіңдер.

VIII. Сабақты қорыту. Өте жақсы балалар, ендеше біз бүгінгі мақсатымызға жеттік сабағымыз осымен аяқталды.

Сабақ аяқталды!

Сау болыңыздар!

© 2010-2022