Урок по биологии на темуҚосмекенділердің жалпы сипаттамасы (7 класс)

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Видеоуроки
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы

Қосмекенділер класының жалпы сипаттамасы. Бақаның сыртқы және ішкі құрылысы. Оның қосмекенді тіршілігі. Жылдық тіршілік циклы. Қоректенуі. Көбеюі және дамуы. Қосмекенділердің түрөзгерістері, дернәсілдерінің балықтарға ұқсастығы.

Сабақтың мақсаты

Топпен, жұппен, жеке жұмыстарды ұйымдастыру, оқушылардың қосмекенділер туралы түсініктерін қалыптастыру. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс жасауына, сөйлеу дағдысының қалыптасуына ықпал жасау. Оқушылардың танымдық тапсырмаларды орындауын жүзеге асыру.

Оқу нәтижелері

Қосмекенділер класының ерекшелігін білетін болады. Тапсырмаларды орындауға арналған қосымша материалдарды қолдану дағдысы қалыптасады.

Негізгі идеялар

Өз бетінше ізденуге дағдыландыру. Жаңа материалды оқу барысында бақаның құрылысымен, қосмекенді тіршілігімен таныстыра отырып дүниетанымын кеңейту.

Сілтеме

1. Қ.Қайым, Р.Сәтімбеков, Ә.Әметов, Ж.Қожантаева 7-сынып оқулық Алматы «Атамұра», 2012

2. Биология «Шың» Алматы, 2009

3. Жануартану, Қ.Қайым,Б.Мұханов,Р.Сәтімбекұлы, М.Шаймарданқызы, Алматы

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, география

Сабақ кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Қызығушылықты ояту

Топқа бөлу

«Мені таны» ойыны




Оқушымен амандасып, түгендеу.

Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызып, назарын сабаққа аудару.

Парта астына жапсырылған стикер(көк, жасыл) бойынша топқа бөлінуді ұсыну. Бұл түстер ненің нышаны ? (оқушылар ойын тыңдау)

Көк- судың Жасыл - құрлықтың

Сәлемдеседі. Құралдарын дайындайды.

Берілген суреттегі жануарлардың қай класқа жататынын анықтай отырып топтарға бөлінеді. Топ мүшелері қызметтерін бөліседі.


Суреттер.

Стикерлер

Сұрақ-жауап

Өзін-өзі бағалау

«Миға шабуыл»

Ой қозғау




  1. Қандай типті өтіп жатырмыз?

  2. Қандай тип тармағын өтудеміз?

  3. Қай класпен таныстық?

Балықтар класының ерекшелігіне шолу жасау.

-Сыртқы құрылысы

-Қан айналымы

-Сезім мүшесі

-Жүйке жүйесі

-Тыныс алуы.

Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашуға, мазмұнын меңгеруге бағыттайды.

Енді омыртқалылар типінің қай класымен танысамыз?

Бұл клас неге қосмекенділер деп аталған?

Амфибия дегенді қалай түсінесің? (екі жақты өмір сүру)


Сұрақтарға жауап қайтарады. Жауаптарын интерактивті тақта арқылы өздері тексереді.

Өздерін бағалайды

Өз ойларын ортаға салады

Сұраққа жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.

Сабақтың мақсатын айқындайды.


Оқулық, интерактивті тақта,

Кеспе қағаздар

ІІ Негізгі бөлім


АКТ



ЖИГСО 2



Тірек сызба-белгі





Екі жақты

күнделік




Жер шарында қосмекенділердің түрлері 4000, Қазақстанда 12 түрі таралған.Оның 3 түрі сирек кездесетіндіктен Қазақстанның Қызыл кітабына (1996) тіркелген.

Бұл қай қосмекендінің дауысы?

Бархатология- қосмекенділерді зерттейтін ғылым.

Бақаның

-Сыртқы құрылысы

- Ішкі құрылысы

1.Қан айналымы - №1 оқушы

2.Сезім мүшесі - №2 оқушы

3.Жүйке жүйесі - №3 оқушы

4.Тыныс алуы - №4 оқушы

Көбеюі

Итшабақтың ерекшелігі

Дене пішіні

Балық тәріздес

Қанайналымы

Бір шеңберлі, жүрегі екі бөлікті

Тыныс алу

Желбезек

Тіршілік ортасы

Су

Қозғалу тәсілі

Құйрық көмегімен

Қорек

Балдыр, қарапайым

Қажетті мағлұматты дәптерге жазады

Өз болжамдарын айтады

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Жауаптарын талқылап алып, жазады, таныстырады, тақтаға іледі.





Интерактивті тақта



Мәтін

А 4

Маркер





Интерактивті тақта

Сергіту сәті

«Бақалар биі»

Әуен ырғағымен, бақалар қимылын қайталайды

Интерактивті тақта слайдтары

ІІІ Ой толғау

Зертханалық жұмыс №7

  1. Бақаның сыртқы құрылысы

  2. Бақаның ішкі құрылысы

-асқорыту

-қаңқа

Топпен

Жұппен

Жеке жұмыс

Тірі бақа

Бақа қаңқасы

Суретті тапсырмалар

«Кім тапқыр»

Ойлан-жұптас-бөліс

Танымдық сұрақтарды талдауды ұсынады, оқушылардың жауабын тыңдайды, толықтырады

Сұрақтардың жауабын жұппен, топта талқылайды, жауап береді

І топқа 1. Қосмекенділер суда да, құрлықта да тіршілік етуіне байланысты осылай аталған болатын. Олар қайсысына жақынырақ: құрлыққа ма, суға ма?

(Аяғының, терісінің, тыныс алу мүшелерінің құрылысы қосмекенділердің суда да, құрлықта да тіршілік етуіне мүмкіндік береді. Бірақ көбею үшін міндетті

түрде су қоймалар керек. Қосмекенділер кездесетін құрлықта да ылғал болу керек. Сондықтан да қосмекенділер суға жақынырақ болады.)

ІІ топқа 2. Бақалар ұзақ уақыт судың түбінде бола алады. Неліктен олар тұншықпайды? (Терісімен тыныс алудың нәтижесінде)

Тест





Құпия сан



Қосмекенділер класы

Иә

Жоқ

1

Батрахология ғылымы зерттейді

2

Терісі жұқа, безді

3

Дернәсілі итшабақ

4

Алдыңғы аяғы ұзын, артқы аяғы ысқа

5

Бір ғана қанайналым шеңбері бар

6

Тек желбезектерімен тыныс алады.

Қосмекенділер класы

Иә

Жоқ

1

Мишығы нашар дамыған.

2

Ортаңғы құлақ қуысы пайда болған.

3

Суда ғана мекендейді

4

Жүрегі екі қуысты.

5

Қантарату жүйесі -тұйық.

6

Терісі арқылы да тыныс алады.

Сұрақтар

Итшабақ Ересек бақа

  1. Құрлықта, суда тіршілік етеді.

  1. Бір ғана қанайналым шеңбері бар.

  1. Жүрегі үш қуысты.

  1. Суда ғана мекендейді

  1. Шөмішбалық деп те аталады

  1. Екі қанайналым шеңбері бар.

Тақырып бойынша білімдерін толықтырады

Тапсырманы орындап, кейін парақшаларын ауыстырып бірін бірі тексереді.

Интерактивті тақта слайдтары

Бағалау

Бағалау критерийлерін ұсынады

Өзін-өзі, өзара бағалайды.

Бағалау парағы

Үйге тапсырма

§ 53 Қаңқа атаулары

Тапсырманың орындалу тәртібін түсіндіру

Күнделігіне тапсырманы жазады

Оқулық

Күнделік

Рефлексия

2-жұлдыз,1-тілек





© 2010-2022