Урок по биологии Тірек-қимыл жүйесі

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ахметова Райхан Нурсабитқызы

Павлодар қаласы

Қ.Бекқожин атындағы № 12 жалпы орта білім беру мектебінің биология пәні мұғалімі

Еңбек өтілі 27 жыл

Білімі жоғары

Санаты бірінші

Сабақтың тақырыбы: Сүйектер,бұлшықет,сіңірлер-тірек-қимыл жүйесінің құрамдас бөліктері.

Сабақтың мақсаты: Тірек-қимыл жүйесінің құрамдас бөліктері -қаңқаның негізгі бөліктері туралы білім қалыптастыру

Оқу нәтижелері: Оқушылар білуге тиіс:

1.Тірек-қимыл жүйесінің негізгі бөліктерін

2.Қаңқа сүйектерінің атауын,олардың орналасуын, қаңқаның қызметтерін.

Дереккөздер: Мұғалімге арналған нұсқаулық.

Биология. Жалпы білім беретін мектептің 8 сыныбына арналған оқулық.Р. Әлімқұлова, Р.Сәтімбеков, А. Соловьева.Алматы «Атамұра», 2012 Интербелсенді тақта, флипчарт, маркер, бағалау парағы, постер қағазы, стикерлер, «адам қаңқасы» нақпішіні.

Оқулық: Биология: Адам. Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық /Е.Очкур, Л. Аманжолова, Р.Жұмабаева.- Алматы: «Мектеп» баспасы, 2012.

Биология оқыту әдістемесі.

Сабақтың кезеңдері: І. Қызығушылықты ояту.

ІІ. Мағынаны ажырату

ІІІ. Ой-толғаныс

1.«Шаттық шеңбері» бір-біріне бүгінгі күнге, сабаққа тілек айтады

2. Түрлі-түсті қағаз арқылы топқа бөлінеді (бірдей түстер бір топқа бірігеді)

Топ басшысы,хатшы т.б сайлайды. Топ басшысы топ мүшелерінің аты-жөнін бағалау парағына жазады.

3.Өткен тақырып бойынша сөзжұмбақ шешу(тапсырма №1) арқылы тақырыпқа шығу. (Флипчарттың 1 беті)

1.Дәм сезу мүшесі

2. Сипап сезу мүшесі

3.Сыртқы және ішкі тітіркендіргіштерді қабылдайды

4.Көру орталығы мидың ... бөлігінде орналасқан

5.Нейронның ұзын өсіндісі

6.Сыртқы,ортаңғы және ішкі бөлімнен тұратын сезім мүшесі

7.Өсу гормонын бөлетін без

8.Хош иісті заттардың молекулаларын газ тәрізді күйінде қабылдайтын мүше

9. Тамырлы қабықтың алдыңғы жағында орналасқан

10.Осы ми арқылы барлық сезім мүшелерінің импульстері өтеді.

(Ортада тірек-қимыл деген сөз шығады. )

1.Тірек-қимыл жүйесі неден тұрады деп ойлайсыңдар?

2.Бұлшықеттер мен сүйектер туралы не білесіңдер,ендеше бүгінгі сабағымыздың мақсаты не болады?

Мақсат қою.

4.Флипчарттың 2 беті (адамның бұлшықеттерінің суреті,лупа арқылы бұлшықет суретінің астындағы қаңқаны көрсету)1.Бұлшықеттер мен сүйек қалай байланысқан? 2. Сүйектер,сіңірлер қандай ұлпаға жатады? Қаңқа сыртындағы бұлшықеттер қандай ұлпаға жатады?Ұлпа түрлерін білеміз, қызметтері мен құрылысымен танысу үшін оқулықты оқимыз.

5.Мәтінмен жұмыс

Қаңқа неше бөліктен тұрады? Әр бөлік қандай сүйектерден тұрады? Олардың пішіні қандай,бір-бірімен қалай байланысқан? (оқулықтан оқып отырып,нақпішіннен сүйектердің аттарымен танысады)

1І. Бағыт беру /тапсырма №2/

І топ Бас қаңқасы

ІІ топ Кеуде қуысы

ІІІ топ Иық белдеуі

ІV топ Жамбас белдеуі

Топта постермен жұмыс. Постерге өз ойларын түсіреді, топ спикері постерді қорғайды топтар бір-бірінің постерлерін «Бас бармақ» әдісі бойынша формативті бағалайды.

2.Сергіту сәтін орындау

ІІІ. 1.Леарнинг аппс сайтындағы №3тапсырманы орындау (қаңқа бөліктерін табу) 2.Адам қаңқасы нақпішіннен сүйек бөліктерін көрсетіп,аттарын атау №4 тапсырма

3.Жазбаша тапсырма № 5 орындау .Оқушылар бірін-бірі тексеру,бағалау.

ІV.Қорытындылау. Сонымен, Алдыңызға қойған мақсатқа мақсатына жеттіңіз бе?

  • «Не ұнады (ұнамады)?», «Нені білдім (білмедім)?», «Маған әлі нені үйрену керек?»

V.Бағалау. Мұғалім оқушыларының бағалары бойынша өз пікірін айтады. Стикер толтырып ілу.

VІ. Үйге тапсырма 23 тақырыпты оқу және «қаңқа ауруларының алдын алу» хабарлама жазыңдар ( «5» алған оқушылар), 23 тақырыпты оқу және тест сұрақтарын құрастыру ( «4» алған оқушылар)

23 тақырыпты оқу және 84 беттегі тапсырманы орындау ( «3» алған оқушылар).

© 2010-2022