• Преподавателю
  • Биология
  • Биосфера туралы В И Вернадскийдің ілімі. Биосфераның құрамы тірі зат түрлік құрамы. Табиғатта көміртек пен азот айналымы

Биосфера туралы В И Вернадскийдің ілімі. Биосфераның құрамы тірі зат түрлік құрамы. Табиғатта көміртек пен азот айналымы

Раздел Биология
Класс 10 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән

Биология

9-сынып

Тақырыбы:

Биосфера туралы В И Вернадскийдің ілімі. Биосфераның құрамы тірі зат түрлік құрамы.Табиғатта көміртек пен азот айналымы.

Мақсаты:

Биосфера ғылымы, биосфераның құрамы және атқаратын қызметі туралы оқушының өз бетімен меңгеруіне мүмкіндік туғызу.



Сілтеме:

  • Оқу бағдарламасы;

  • Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық;

  • 9- сыныбына арналған нұсқаулық:

  • Тақырыпқа арналған слайдтар;

  • Сергітуге арналған бейне көріністер



Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

В И Вернадский,Э. Эюсс олардың еңбегі, бисфера қабаттары

туралы түсіндіріп,маңызын көрсете алады.

Тақырыпты толық түсініп, өмірмен байланыстырады;

Тақырыпты оқып білу барысында кесте толтыра алады.

Салыстырып отырған түсінік пен құбылыстың ортақ және жеке

ерекшеліктерін анықтай алады.

өз ойларын талдайды және сараптайды.

Негізгі идеялар:

Ғылыми дәлелдерді, оның зерттеу әдістерін, ашылған жаңалықтар, деректер туралы білім негізін салу арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауын дамыту.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Флипчарт, стикер, сурет салуға арналған құрал-жабдықтар, таратпа материалдары, интерактивті тақта



Оқыту әдістері:

Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер:

АКТ, СТО: сұрақ- жауап, диалог, миға шабуыл.

Бағалау: формативті бағалау: стикерлер, қол шапалақтау, жиынтық бағалау.

Жұмыс түрлері:

1. Диалог.оқыту

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс

4. Топтық жұмыс

Тапсырмалар:

Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, постер салу, рефлексия жасау.




Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (5 мин)

Сыныпта жағымды психологиялық ахуалды қалыптастыру үшін күй тындату.

Оқушылар күй тындайды


І. Үй тапсырмасын тексеру (7мин)

Топтық жұмыс, кластер әдісі, постер жасау.

1. Экожүйенің бірлестіктен айырмашылығы

неде?

2. Экожүйелердің негізгі қасиеті мен

көрсеткіштері қандай.

Оқушылар кластер әдісін қолданып, постер жасайды.

Топтық жұмыс

Тақырыпқа байланысты оқушыларды топқа бөлу.

Биосфера, литосфера,гидросфера,стратосфера

Биосфера, литосфера, гидросфера,стратосфера арқылы топқа бөлінеді


Биосфера туралы В.Вернадский ілімі

Power Point таныстырмасы

арқылы сабақты түсіндіру

Сабақты мұқият тыңдап, есинде сақтайды.



1топ: Биосфера ғылымы

2 топ: Биосфераның құрылымы

3топ: Биосфера қабаттары

4-топ: Тірі материя

Бағалау: Формативті «Жақсы», «Тамаша», «Жарайсыңдар» «керемет» т.б.

Топтық жұмыс.

Оқулықтағы мәтінді талдау арқылы кесте толтырады.


Сергіту сәті (2 мин)

Видео-ролик көрсетілімі

Би билейді

IV.Қорытындылау (5 мин)

Өз біліміңді тексер тапсырмасы бойынша сұрақтармен жұмыс жасайды.

Жеке жұмыс 294 беттегі суреттер

Өз біліміңді тексер берілген сұрақтарға өз ойларын жазады

V. Үй тапсырмасын беру (3 мин)

Тақырып: §63 оқып, термин сөздермен жұмыс жасау, сұрақтарға жауап беру. В.И.Вернадскийдің өмірі мен шығармашылығы туралы хабарлама дайындау.

Үй тапсырмасын білу,

күнделігіне түртіп алады.

VI. Бағалау (5 мин)

Формативті бағалау

(Түрлі түсті смайликтер тарату)

жиынтық бағалау


Өлшемді бағалау


VII. Рефлексия

(5 мин )


Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы өз ойларын білу үшін стикерлерге жазады

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын

«Тілек ағашы» арқылы жеткізу, стикерлерге жазып,іледі



© 2010-2022