Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)

Раздел Биология
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)

Ақтөбе облысы, Темір ауданы

Шұбарқұдық гимназиясы



Сабақтың тақырыбы:

Гүл және жемістер тарауын қорытындылау.



Өткізген: Биология пәні мұғалімі:

Өтесін Мәди Өтесінұлы


2015-2016 оқу жылы

Сыныбы: 6а

Сабақ тақырыбы: Гүл және жемістер тарауын қорытындылау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың гүл құрылысы, гүлшоғырлар, жеміс түрлері туралы білімдерін бекіту.

Дамытушылық: Оқушылардың гүлдің жеке бөлімдері, жемістер туралы пәнге және тақырыпқа деген қызығушылықтарын, белсенділіктерін ынталандыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушылардың бойына табиғатты аялауға, көркейтуге, қоршаған ортаны көгалдандыру, ортақ іске араласушылық сезіміне тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Сайыс сабақ

Сабақтың түрі: Қорытындылау, қайталау сабағы

Сабақтың әдісі: Жеке, топтық, топтастыру, сауалнама, биологиялық диктант,

сұрақ-жауап, кестелермен жұмыс, мақал-мәтелдер.

Сабақтың көрнекілігі: Слайд, интерактивті тақта, электрондық оқулық, гүл муляждары, видеоролик.

Сабақтың кезеңдері: 1. Ұйымдастыру;

2. Білімді бекіту, қолдану;

3. Қорытынды;

4. Үйге тапсырма;

5. Бағалау;

Сабақтың барысы:

  • Ұйымдастыру. Оқушылар мен сәлемдесіп, түгендеу, сыныптың тазалығына көңіл аудару, оқу құралдарын түгендеп тексеру, назарларын сабаққа аудару. тарауды қорытындылау, еске түсіру.

Ой қозғау: Ежелгі Грецияда бұл көкөніс ерекше ықыласқа ие. Бұл өсімдік адамға кездескен алғашқы көкөніс болып есептеледі. Атақты қолбасшы Александр Македонский үнемі шайқасқа шығардың алдында өзінің жауынегерлерін осы көкөніспен тамақтандырып, өзінің жеңісінің құпиясы осыда деп сенген.

Қызығы, ұлы математик, философ Пифагорда осы көкөніске табынып қана қоймаған, тіпті оның селекциясымен де айналысқан дейді. Ең жақсы іріктемелерінің бірі ертеде Пифагордың есімімен бекер аталмаса керек. Бұл өсімдіктің латынша атының аудармасы "бас". Сұрақ: бұл қай өсімдік?

  • Топқа бөліну: (мозайка арқылы жемістердің суреттері беріледі)

І. Кубизм әдісі: «менен сұрақ, сізден жылдам жауап»

І топқа сұрақ:

1. Генеративті мүшелерді атаңыз?

2. Гүл дегеніміз?

3. Гүл бөлімдері?

4. Дұрыс гүл мен бұрыс гүл?

5. Гүлдің негізгі бөліктерін атаңыз?

6. Қос гүл серікті өсімдік?

7. Аталық?

8. Аналық дегеніміз не, құрылысы?

9. Күлте жапырақша мен тостағанша жапырақша дегеніміз не?

10. Гүл табаны

ІІ топқа сұрақ:

1. Жай гүл шоғырлы өсімдіктерді атаңыз?

2. Сабақтың бұтақтануына орай гүл шоғырлар бөлінеді?

3. Гүлшоғырлар дамиды?

4. Шашақ гүлшоғыры дегеніміз не?

5. Шашақ гүл шоғырында 2 немесе 4 гүлі ғана болатын өсімдіктер?

6. Қос және дара жынысты гүлдер?

7. Бір үйлі өсімдік пен екі үйлі өсімдік дегеніміз не?

8. Екі үйлі өсімдіктерді атаңыз?

9. Гүл мен гүлшоғырлардың маңызы?

10. Сырға гүлшоғыры?

ІІІ. топқа сұрақ:

1. Жемістің түзілуіне қатысады?

2. Жемістің қабырғасы неше қабаттан тұрады?

3. Барлық гүлді өсімдіктердің жемісі неше топқа бөлінеді және де атаңыз?

4. Шырынды жемісті өсімдіктерді атаңыз?

5. Жидек тәрізді жемістер дегеніміз?

6. Эфир майлы жемісті өсімдіктерді атаңыз?

7. Бір ұялы, тұқым саны біреу немесе бірнешеу болатын құрғақ жеміс?

8. Қауашақ дегеіміз не?

9. Жаңғақ жемісті өсімдік?

10. Қараөрік, қарлыған, жүзім қандай жемісті өсімдікке жатады?

ІІ. Мозайка: (әр топқа қиылған суреттер беріледі оны құрастырып, қорғайды)

І топқа: Гүлді өсімдіктің суреті

ІІ топқа: Гүлшоғырлы өсімдіктердің суреті

ІІІ топқа: Жемістердің суреті

ІІІ. Сергіту сәті:

IV. Биологиялық диктант:

1. Гүлдің барлық бөлімдері.........бекінеді. 2. Гүл сағағының кеңейген жері...... 3. Тостағанша жапырақша мен күлте жапырақша........деп аталады. 4. Егер гүлде.............. немесе........болмаса ол жай гүлсерік деп аталады. 5. Қос гүлсерікті гүлде............мен...........болады. 6. Гүл жазықтығына бірнеше сызық жүргізгенде теңдей бөлікке бөлінсе.............дейді, ал бірнеше сызықпен теңдей бөлінбесе.......деп атайды. 7. Жемістің түзілуіне...........мен бірге гүлдің басқа да бөліктері қатысады. 8. .........тостағанша жапырақшалардан кейін орналасады. 9. Аталық не аналық болса..........дара жынысты дейді. 10. Бір гүлде аталық та аналық та болса........ деп атайды.

V. Кесте мен жұмыс: І топқа:

Гүлшоғырлар



ІІ топқа:

І

Қосгүлсерікті өсімдіктер

ІІ

Жайгүлсерікті өсімдіктер

1. Алма ағашы 5. Қызылша

2. Шие ағашы 6. Қызғалдақ

3. Қарағаш 7. Қызанақ

4. Қырыққабат 8. Қазтамақ

ІІІ. топқа Сәйкестендіру:

Әр өсімдіктің тұсына өзіне тән жемістің санын жаз

1

Қауын

2

Емен жаңғағы

3

Қызанақ

4

қияр

5

Асбұршақ

6

Бидай

7

Күнбағыс

8

қырыққабат



Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)

1 3 6 5

Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)Гүл және жемістер тарауын қорытындылау. (6 класс)

4 8 2 7

VІ. Гүл туралы мақал-мәтелдер: жалғасын табу.

1. Әр атаның өз ұлы бар,

Әр бұтаның өз гүлі бар.

2. Бір гүл толып ашылады,

Бір гүл солып ашылады.

3. Гүл өссе жердің көркі,

Қыз өссе елдің көркі.

4. Гүлсіз болса жер мұнды,

Күлкісіз болса ел мұңды.

5. Гүлсіз жапырақ тұл,

Көксіз топырақ тұл.

VІІ. Сиқырлы шарлар:

Жидек тәрізді жемістерді тап. (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)

Апельсин алхоры

мандарин шие

қияр өрік

қарбыз шабдалы

алма

VІІІ. Сабақты бекіту:

Гүл жаздырар ақындарға жыр әнін.

Гүл қосады ғашықтарды мәңгілік,

Гүл ашады махаббаттың бұлағын.

Гүл өмірің гүл тіршілік жайнасын,

Шаң баспасын жарқыраған айнасын.

Гүл бақытың сағыныш мейірім,

Гүл тамыры жүрегіңе байлансын.

IX. Қорытынды:

X. Үйге тапсырма беру: Гүл өмірің, гүл тіршілк жайнасын эссе жазып келу.

XI. Бағалау:


© 2010-2022