Биология 7 сынып қысқа мерзім

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Биология 7 сынып қысқа мерзімБиология 7 сынып қысқа мерзімБиология 7 сынып қысқа мерзім7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Қосмекенділер класы.

Алғаш құрлыққа шыққан омыртқалы жануарлар

Сілтеме: Оқулық, әдістемелік нұсқаулық, қосымша мәліметтер.

Сабақтың мақсаты: Қосмекенділер класы және олардың отрядтары туралы ұғым қалыптасады Олардың сан алуандығын салыстырып саралайды.Топтық жұмыс істеуге дағдыланады. Табиғатты қорғауға, сүйіспеншілікпен қарауға үйренеді.

Оқыту нәтижесі: Қосмекенділер класына тән белгілер туралы мағлұмат алады.

Әрбір отрядына тән ерекшелігін сипаттайды.

Қазақстанда кездесетін түрлеріне және Қызыл кітапқа енген түрлеріне назар аударады.

Түйінді идеялар: 1.Көру арқылы қабылданған және ауызша түрдегі негізгі ақпарат балалардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту,өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпал етеді.

2.Бір - бірімен пікірлесуі, ашық диалогқа қатысулары, балалардың өз идеясын толық сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.

Сабақтың көрнекілігі: Қосмекенділердің ылғалды препараты, қаңқасы,суреттері, слайдтар.

Сабақтың барысы:

Жұмыстың түрі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

І. Ұйымдастыру кезеңі.

2-мин

Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,сынып тазалығына көңіл бөлу

Сәлемдеседі, сабаққа керекті құрал-жабдықтарын дайындайды

Оқушылар тыңдайды,өз топтарына барып отырады.

Бағалау үлгісі

  • тапсырманы орташа орындаса; «3» балл

  • - тапсырманы жақсы орындаса; «4» балл

  • тапсырманы толық, нақты орындаса; «5» балл

Бағалау үлгісін тақтаға іліп қою керек.

Үлгігіге қарап өзін-өзі бағалап отырады.

II.Қызығушылығын ояту.

3- мин

« Шаттық шеңберіне» тұрып: Менің көңіл- күйім көктемнің күніндей шуақты, сіздердің көңіл - күйлеріңіз қандай? Оқушылар өз көңіл- күйлерін білдіреді: «Өте жақсы»

Бүгінгі сабағымыздың ерекшелігі топқа бөлініп, топ бойынша жұмыс істейміз.

Сол тұрған күйлерінде 1,2,3.4 сандарын айтқызу арқылы 4- топқа бөлем.

Әрбір топтың алдына топ ережесін қоямын.( 1,7 модуль)

Топ ережесі:

Тапсырма

мен танысады.

Топ бойынша жұмыс істейді.

Оқушылардың іс - әрекетін қадағалайды

Балықтың қаңқасына, ылғалды препаратына, алуан түрлі сүйекті балықтардың суретіне қарай отырып нақтылауға арналған сұрақтарға топ болып жұмыс жасап өз ойларын айтады.

ІІІ. Үй тапсырмасын қайталау сұрақтары.10 мин













Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар беру.

1-Тапсырма

(1,2, 3 - модуль)

I- топ. Сөйлемдегі түсіп қалған сөздерді жазыңыз;

Бір орыннан екінші орынға қоныс аударатын балықтарды .......... балықтар деп атайды.

Асыл тұқымды будан балық ....... деп аталады.

Қазақстанның Қызыл кітабына( 2010 жыл ) мынандай бекіре балықтары тіркелген; ........ Қазақстандағы ...... өзені бекіре балықтарының отаны деп аталады.

2-топ Сөйлемдегі дұрыс жауапты көрсетіңіз;

А.Саусаққанатты балықтарға жататын балық ;

- табан, бекіре, акула, латимерия, жұп балық.

Ә.Тасбекірелер қандай класс тармағына жатады?

- сәулеқанатты, саусаққанатты, шеміршекті - сүйекті, қостынысты.

3-топ.Сөйлемде қалып қойған сөзді тауып жазыңыз.

Сүйекті балықтарда ерекше мүше ...... болады. Іші ауаға толы торсылдақ ....... ........ ...... ішектен бөлінеді.Торсылдақ кейбір балықтарда ...... ......, ...... ....... шығаруға қатысады.

4-топ.Сөйлемде қалып қойған сөздерді тауып жазыңыз.

Сүйекті балықтарда да .... ....., екі ...... ..... өзек болады.Оларда ..... ... зәрдің уақытша сақталатын мүшесі - ....... пайда болған. Есту мүшесі де тек ..... ....... тұрады.Алдыңғы ... - шағын, екі .... ....... бөлінбеген. ...... ми мен ....... көлемі үлкендеу.

2-Тапсырма.

Оқулықтағы «Біліміңді сына» тапсырмасына әр топтың мүшелері жауап береді

Мұғалім талдайды,

оқушыларды ынталандырады, жақсы жауап берген балаларды фишка арқылы бағалайды.



















Әр оқушының жауабын тыңдайды.

Мұғалім жауабына сәйкес фишка арғылы бағалайды

Оқушының дұрыс жауап беруіне мүмкіндік жасау.

III.Мағананы тану. 18- мин

Жаңа сабақ ( ой түрткі)

Ең алғаш құрлыққа тіршілік етуге бейімделген қандай омыртқалы жануар? (сұрақтың астында қомекенділердің суретін жасырып қоямын)

1- тапсырма. ( 1,2,3 - модуль)

1 -топ. Неліктен класс қосмекенділер деп аталған? Құйрықсыздар отрядына сипаттама.

2-топ. Аяқсыз қосмекенділер отрядына сипаттама.

Асқорыту, тыныс алу,қанайналым шеңберлеріжүйесіндегі ерекшеліктері.

3- топ. Жүйке жүйесі, сезім мүшелері, зәр шығару жүйесі және көбею әрекеттеріне тән ерекшеліктерін көрсету.

4-топ.Қосмекенділер қаңқасында қандай ерекшелігі бар?Құйрықты қосмекенділер отядына сипаттама.

2- тапсырма.

№19- зертханамен танысу

Бақаның сыртқы құрлысы мен қаңқасын пайымдау.

1-топ. Бақаның сыртқы бөлімімен таныстырады.

2- топ. Бақаның қаңқа бөлімдерімен таныстырады.

3-топ. Бақаның омыртқа жотасының ерекшелігіне тоқталу.

4-топ.Бақаның құрлықта тіршілік етуіне сәйкес ерекшеліктерін айту.

Мұғалім жаңа сабақты бастайды. Жаңа сабаққа тоқталмас бұрын оқушылардың сабақтың мақсатын айту арқылы жалғастыру.

Мұғалім әр топтың мүшелерін жауабына сәйкес фишка арғылы бағалайды.





Мұғалім бақылайды, бағыттайды. Бағытау арқылы оқушылардың әр жауабын тыңдау арқылы сабақты талқылайды.

Әр топ мүшелерінің жауабына сәйкес фишка арқылы бағалайды.

Оқушылар тақырыпты айтқанан кейін, бүгінгі сабақтың мақсатын өздері қояды.

Берілген тапсырма бойынша топпен бірлесе отырып ойларын флипчартқа түсіреді. (Топтық әңгіме)

Топтық жұмыс тапсырмаларына сәйкес өздеріне берілген әдісті қолдана отырып жұмыс жасайды.



Берілген тапсырма бойынша топпен бірлесе отырып зертханалық жұмыс жасайды.

(Зертеушілік әңгіме)

3- тапсырма. (2- модуль)

"Жұппен жұмыс"

1- жұп.

а) Қосмекенділер - алғаш құрлықта өмір сүруге бейімделген төртаяқты омыртқалы жануар.

ә) Денесі бас, тұлға және көбінесе бес саусақты төрт аяқтардан тұрады.

б) Оларда алғаш рет зәрдің уақытша сақталатын мүшесі қуық пайда болған.

2- жұп

а). Алғаш рет кіші қанайналым шеңбері пайда болған, оны өкпелік шеңбер деп атайды.

ә) Алдыңғы миы шағын, екі ми сыңарына бөлінбеген.

б) Ауыз қуысына ашылатын жұп иіс сезу қапшықтарының болуына байланысты, иіс сезуі жақсы дамыған.

Әр оқушының жауабын тыңдайды.

Жауапта тыңдалып талқыланады

Мұғалім әр оқушының жауабына сәйкес фишка арғылы бағалайды

1. Үш ұйғарым жазу керек,оның біреуі жалған болуы тиіс

2.Өз ұйғарымын басқа жұпқа беру керек.

3. Екінші жұп ұйғарымды оқидыда, қайсысы дұрыс емес екенін талқылайды.

.

IV.Қорытынды

лау

5- мин

5- тапсырма. ( 1, 2- модуль )

Венн диаграммасы" сүйекті балықтар мен қосмекенділерді салыстыру, дәптерге орындайды

"Ой толғау"

Қосмекенділердің табиғаттағы, адам өміріндегі, ғылымда, медицинада маңызы туралы әңгіме құрастыру

Осы кезде жалпы қомекенділер жайлы таныстырылымды қоямын. АКТ -ны пайдалану: Электронды оқулық .

Мұғалім және оқушылар біріге отырып жинаған фишкалары бойынша талқылап бағалайды.

Әрқайсысы өз бетінше жазады Жұп болып бірінің жұмысын бірі тексереді.

V.Бағалау

3- мин



Бағалау парағы ( 3- модуль)

Критерий

бойынша

ұпайлар

Балл саны

Баға

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

18-20

"5"

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

17-14

"4"

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

Биология 7 сынып қысқа мерзім

12-7

"3"

Оқушылар сабақ барысында жинаған өз фишкалары бойынша есептеп бағаларын біліп отырады

VI.Үйге тапсырма

2- мин

Қосмекенділер жайлы қызықты мәліметтер, қосымша материалдар.§53 оқу.261-263 бетгі тапсырма орындау.

Қосымша мәліметтерді ақпараттық технолгия арқылы немесе кітап арқылы іздеп табуға дағдыланады.

Өздеріне қосымша мәлімет жинақтау арқылы білімі шыңдалады, шығармашылық жұмыс істеуге талпынады.

Рефлексия

2- мин

Мен нені білемін ?

Мен нені білгім келеді?

Мен нені білдім

( 1,2,3 -модуль )

Таратылған парақшаларға жауап жазады



© 2010-2022