Ашық сабақ. Тірек-қимыл жүйесіне сипатама

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ашық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаАшық сабақ. Тірек- қимыл жүйесіне сипатамаҚарағанды облыстық «Дарын» мамандандырылған мектеп-интернаты. КММ



Мұғалімнің аты-жөні: Тусупова Гульбагира Сейтбековна

Санаты: жоғары


Құзіреттілкке бағытталған сабақ.













Қарағанды 2015

Сынып: 21 топ. 8 сынып

Күні: 26.11.15ж.

Құрастырды: Тусупова Г.С.

Сабақтың тақырыбы: Тірек- қимыл жүйесінің құрамдас бөліктері. Олардың маңызы. Қаңқа сүйектерінің байланысуы. Буындардың құрылысы.

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақты ұйымдастыру формаларының түрі: топтық,жекелей, жаппай оқыту.

Қолданылған технологиялар: дамыта оқыту, проблемалық, ақпараттық-коммуникативтік, зерттеушілік-әдістемелік, АКТ технологиялары.

Сабақтың мақсаты: Тірек - қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметтері туралы, сүйектердің байланысы мен буындардың ерекшеліктерін оқып үйрену.
Сабақтың міндеттері:

*білімділік- Тірек - қимыл жүйесінің құрылысы

сүйектердің байланысы мен буындардың ерекшеліктерін туралы білім қалыптастыру.

*дамытушы- оқушылардың құрылымдық- қисынды және абстрактылы ойлау қабілетерінің (талдауы, салыстыруы, себеп-салдарлы байланыс жасай алуы, қосымша және анықтамалық әдебиеттерді пайдалана білу, қорытынды жасай білу) дамуына мүмкіндік беру.

*тәрбиелік- оқушылардың ойлау қабілеттері мен коммуникативтік дағдыларын: басқа адамның ойын тыңдау,топпен жұмыс істеу дағдысын, өзінің көзқарасын дәлеледей алуын қалыптастыру.

Құрал-жабдықтар: АКТ жабдықтары, ҚҚБТ бар карточкалар, бағалау парақтары.

Күтілетін нәтижелер:

  • Пәндік құзыреттілік:

а) тірек-қимыл жүйесімен маңызымен танысу;

ә) тірек-қимыл жүйесінің құрылысын оқып үйрену;

б) сүйектердің байланысы мен буындардың құрылысымен танысу.

  • Ақпараттық құзыреттілік:

-берілген түрлі ақпарат көздерімен жұмыс жасай алуы: мәтін, суреттер мен таныстырылым материалдары;

  • Коммуникативтік құзыреттілік:

-өзіндік жұмыстарды топта, жұпта немесе жеке түрде орындай алады, бір-бірімен ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасай алады, алға қойылған мақсаттарды бірлесе отырып шешеді;

-көпшілік алдында өз ойын еркін айтады, алған мәліметтер арқылы нақты бір шешім қабылдауға тырысады;

-бір-біріне дұрыс әрі жинақы сұрақ қояды, бір-бірлерінің айтылған ойларымен келісе отырып, бір шешімге келеді;

  • Басқарушылық құзыреттілік.

- топта оқушылар өздерінің атқаратын қызметін жүйелеп, басқа оқушылардың жұмыс жасауын ұйымдастырады, оқушы өзінің қызметін басқару арқылы тәсіл қолдана алады;

  • Жеке құзыреттілік.

- өзін-өзі басқарудағы қабілеттілігінің айқындалуы;

- Сабақтағы нәтижені саралай білу, жетімді және жетіспеген себептерді анықтау;

  • Технологиялық құзыреттілік.

- АКТ құралдарын тиімді пайдалана алуы;



Сабақтың құрылымы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Уақыт

(мин.)

Тапсырмалар құрылымы бағытындағы құзыреттілік түрлері

1 кезең



Ұйымдастыру.

Білімнің өзектілігі, оқушылардың белсенді түрде білім алуы мен қабылдауына дайындығы.

1. Сәлемдесу. Сабақты бастамас бұрын мұғалім сынып оқушыларын топқа бөледі. Топқа бөлуде өткен тақырып бойынша тапсырмалар беріледі.


Оқушылар тапсырманы орындай отырып , топқа бөлінеді.

3

- оқушылардың субъективті тәжірибесінің өзектілігі;

- топта қарым-қатынасты ұйымдастыру;

2 кезең

Ұғыну кезеңі

Топпен жұмыс: Тапсырма №1

«Ой толғау»

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу

Барлық топқа мұғалім 1 тапсырма ұсынады.

Сол тапсырмаға байланысты оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауды ұсыну.

Оқушылар берілген логикалық сұраққа жауап береді. Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып, сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды

3

- ақпараттық құзыреттіліктің дамуы;

- коммуникативтік құзыреттілігік дамуы

Топтық жұмыс: Тапсырма №2

Мәтінмен жұмыс

Мұғалім 4 топқа тақырыптар береді, сол тақырыптардың мәнін ашуды сұрайды. Басты мақсат - алған теориялық білімдерін өмірмен байланыстыра алуына бағыттау.

Оқушылар берілген тапсырмаға жауап беруі үшін оқулық пен қосымшадағы теориялық мәліметтерден жауап іздестіреді.


5 минут мәтінмен жұмыс.

3 минут топтың жұмысын тыңдау.

- ауызша коммуникациялығының дамуы;

- зерттеушілік дағдыларының дамуы;

- жаңа материалды ұсына білуі - көпшілік алдында қорғауы.





Сергіту сағаты «Эмоционалдық және қалжырауды басуға арналған сергіту»


Тапсырма №3

Топ аралық

Жетістік критериі



Жұппен жұмыс

Тапсырма№4 құзіреттілікке бағытталған тапсырма


Жеке жұмыс

Тапсырма №5

Сәйкестендіру, жедел тест, сұрақ жауап, биологиялық диктант.

Мұғалім жаймен оқушыларға жаттығу барысын түсіндіреді


Әр топқа жаңа сабақта алған білімдері бойынша топ арсында талқылайды.



Әр топ мүшелерін білім алуға бағыттау, тапсырманы орындауға әрекет жасау үшін стимул береді. Сонымен бірге әрқайсысына тапсырмалар бар.


Мұғалім оқушыларға жеке тапсырмалар ұсынады.

Оқушылар сергіту сағатын жасау арқылы ойларын азда болса тынықтырып сергіп қалады.

Жетістік критерийлерін біле отырып өзара топтарға сұрақтар дайындайды

.


Оқушылар оның шешу жолын іздейді. Өзара талқыға салады



Оқушылар тапсырманың шешу жолын іздейді.


2 минут








5 минут

2+3








5 минут



5 минут



- коммуникативтік құзыреттілігінің дамуы;




- коммуникативтік құзыреттілігінің дамуы;

- жазбаша пәндік құзыреттілік.


3 кезең

Рефлексия кезеңі

бағалау

« Синквейн» бойынша рефлексия. Балдар жинағы. Сабақты қорытындылау.

Қортындылау.

Өзіндік бағалау схемасымен жұмыс.

5-6 мин

- өзінің әрекетін және топ жұмысын талдау жасай алуы

Үй жұмысы

Параграф 22,25 оқу. Назарларыңызға рахмет!!!

Бағалау парағы. ФИО_____________________________________________________

Сабақ барысындағы жұмыс түрлері

Бағалау критерилері

Ең жоғарғы балл

Оқушының алған балл саны

Топқа бөлу

Тапсырма №1

«Ой толғауі» сұрақ -жауап

Барлығы дұрыс

Жартылай жауап

1

0,5

Тапсырма№2

Мәтінмен жұмыс

белсене қатыстым

шамалы көмектестім

қатыспадым

5

2,5

0

Тапсырма №3

Топ аралық

Толық жауап

Жартылай жауап

2

1,5

Тапсырма№4

«Құзіреттілікке бағытталған тапсырма»

толық жауап ( жауапқа байланысты ұпай)

2 балл (әр сұрақ 0,5б)

Тапсырма №5

Жеке жұмыс

2балл( 0,5б)

бағасы

12 балл

Топқа бөлу: Өтілген тақырып бойынша оқушылардың білімін сынау түрінде болады.

  1. Анализатор- рецепторлық бөлік , өткізгіш бөлік , орталық бөлік

  2. Көз аурулары- глаукома, катаракта, коньюнктивит

  3. Ортаңғы құлақ- төс, балғашық, үзеңгі

  4. Анализаторларға- есту, көру, дәм сезу жатады.

« Ой толғау» Тапсырма №1. Топпен жұмыс 1 балл

Тақтада кілт сөздер берілген. Бұл сөздердің арасында өзара байланыстыратын қандай ұқсастық бар? Ойланып көріңіздерші.

Тапсырма №2 «Мәтінмен жұмыс » 5 балл. Топтық жұмыс

  1. Тірек- қимыл жүйесінің маңызы.

  2. Адам қаңқасының бөлімдері.

  3. Сүйектердің байланысы

  4. Буындардың құрылысы

Тапсырма №3 Топ аралық жұмыс. Әр топ сабақтың жетістік критерийлерін біле отырып, бір біріне 1 тапсырма дайындайды.

Тірек- қимыл жүйесі.

Буындардың құрылысы, сүйектердің байланысуы, адам қаңқасының бөлімдерін білу.


Дағды

Жетістік критерийлері: Егер төмендегі жетістік критерийлері орындалса, оқушы оқу мақсатына жетеді.

Білу, түсіну, қолдану

Тапсырма №4 Құзіреттілікке бағытталған тапсырма .

Басты құзыреттілік және аспект

Құзыреттілік: Ақпараттық

Аспект: Ақпарат көзімен жұмыс

Стимул

Ақпаратты оқи отырып буындардың механизмін түсіндіріңіз және робот жасауда пайдаланып көріңіз.

Тапсырма құрылымы

Сіздер мектеп аралық робототехника жарысына робот түрлерін жасадыңыздар. Сіздер жасаған робот аз қимыл жасайды делік. Яғни алға- артқа ғана жүреді.Қарсылас топтардың роботы түрлі қимылдар жасайды. Әр түрлі қимылдар жасаудың себебін түсіндіріңіз.

Тапсырманы орындау бланкісі

Келесі жарысқа барғанда сіздің роботыңыз әр түрлі қимыл жасау үшін нені ескеруіңіз керек? Суреттерді пайдаланып дұрыс тұжырымдама беріңіз.

Ақпарат : Буын механикасы буындардың буындық беттері. Сыртқы пішініне және буында болатын қозғалыстың көлеміне қарай: шар тәрізді буындарға, жалпақ буындарға, элипс тәрізді буындарға, ершік тәрізді буындарға, цилиндр тәрізді буындарға, шығыр тәрідзі буындарға бөлінеді. Буында болатын қозғалыстардың бағыттары: фронтальді білік бойына иіледі және жазылады. Сагитальді білік бойынша ішке немесе сыртқа қарай бұрылады. Буында болатын қозғалыстың көлемі мен бағыты буын бетінің сыртқы пішініне тікелей байланысты. Сол себепті буындардың анатомиялық- физиологиялық жіктеулері ажыратылады: бір біліктің бойында қозғалатын бір білікті буындар, екі біліктің бойында қозғалатын екі білікті буындар, үш біліктің бойында қозғалатын үш білікті буындар деп бөлінеді.

Шар тәрізді буынның буын ойысы буын басының беттеріне қарағанда шағын болып келгендіктен, мұндай буындағы қозғалыстар үш біліктің айналасында еркін қозғалады. Жалпақ, жаңғақ тәрізді буындар шар тәрізді буындарға қарағанда қозғалысы шектеулі. Мысалы омыртқа аралық буын аз қозғалмалы немесе қатаң буындарға жатады.

Жеке жұмыс

Тапсырма 1

Сәйкестендірініз


  1. Қан жасушалары түзіледі

А. Буын

  1. Қысқа сүйектерге жатады

Б. Сегізкөз, ми сауыты

  1. Қозғалмайтын байланыс

С. Сүйек кемігінде

  1. Сүйектердің қозғалмалы байланысы

Д. Омыртқа табан

Тапсырма 2

Биологиялық диктант

1) Әр буынның сыртын тығыз дәнекер ұлпадан түзілген..........қаптайды. 2) Сүйектер қызметіне қарай ........деп байланысады. 3) Жауырын, төс, бас, қабырға, жамбас................сүйектерге жатады. 4) Адам қаңқасы...... бөлімдерден тұрады.

Тапсырма 3

Жедел тест

  1. Адам қаңқасы қанша сүйектен тұрады?

А) 100 Б)230 астам С)200 астам Д)300 астам Е)500

2. Тірек-қимыл жүйесін қозғалысқа келтіреді:

А) сүйектер Б) бұлшықеттер С) буындар Д) байланыстар Е) аяқ

3. Қысқа сүйектерге жатады:

А) омыртқа, жауырын Б) қабырға, төс С) алақан, омыртқа Д) қол, аяқ Е) жамбас, бұғана

4. Сүйектердің қозғалмалы байланысатын жері:

А) буын Б) байланыс С) қаңқа Д) шеміршек Е) сүйек қабығы

Тапсырма 4

Сұрақтарға жауап берініз:

  1. Сүйектердің байланысу түрін атаңыз? Мысал келтіріңіз.

  2. Тірек-қимыл жүйесінін қызметтерін атаңыз:


Жеке жұмыс

Тапсырма 1

Сәйкестендірініз

Модельді жауап

Қан жасушалары түзіледі

А. Сүйек кемігінде

Қысқа сүйектерге жатады

Б. Омыртқа, табан

Қозғалмайтын байланыс

С. Сегізкөз, ми сауыты

Сүйектердің қозғалмалы байланысы

Д. Буын


Тапсырма 2

Биологиялық диктант

Модельді жауап

1) Әр буынның сыртын тығыз дәнекер ұлпадан түзілген буын қапшығы қаптайды. 2) Сүйектер қызметіне қарай қозғалмайтын, қозғалмалы, шала қозғалатын деп байланысады. 3) Жауырын, төс, бас, қабырға, жамбас жалпақ сүйектерге жатады. 4) Адам қаңқасының бас, тұлға, аяқ-қол бөлімдерінен тұрады.

Тапсырма 3

Жедел тест

Модельді жауап


  1. Адам қаңқасы қанша сүйектен тұрады?

А) 100 Б)230 астам С)200 астам Д)300 астам Е)500

2. Тірек-қимыл жүйесін қозғалысқа келтіреді:

А) сүйектер Б) бұлшықеттер С) буындар Д) байланыстар Е) аяқ

3. Қысқа сүйектерге жатады:

А) омыртқа, жауырын Б) қабырға, төс С) алақан, омыртқа Д) қол, аяқ Е) жамбас, бұғана

4. Сүйектердің қозғалмалы байланысатын жері:

А) буын Б) байланыс С) қаңқа Д) шеміршек Е) сүйек қабығы

Тапсырма 4

Сұрақтарға жауап берініз:

Модельді жауап

1.Сүйектердің байланысу түрін атаңыз? Мысал келтіріңіз.

Жауап: қозғалмайтын, қозғалмалы, шала қозғалатын.( Бас сүйек, жамбас, сегізкөз), (аяқ-қол), (омыртқа.)

2.Қан түзеді, тірек, қорғаныс, қимылды қамтамасыз етеді.

Рефлексия: Синквейн бойынша. 1-4 топ мүшелері өз жоба тақырыптары бойынша рефлексия жасайды.

Ол үшін:

1 зат есім

2 сын есім

3 етістік

4 сөзден тұратын сөйлем

1 синоним алғашқы зат есімге.

© 2010-2022