• Преподавателю
  • Биология
  • Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінез-құлығының ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит

Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінез-құлығының ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит

Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы:

Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінез-құлығының ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит.

Мақсаты:

Кенелердің құрылысы, тіршілік әрекеті, тудыратын аурулары туралы білімдерін қалыптастыру. Ғаламтор мәліметтерін пайдалана отырып, танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту,

Ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу, түрлі аурулардың алдын алу жолдарын бюілу арқылы салауатты өмір сүруге баулу.

Табыс криетрийлері

Кенелердің құрылысы, тіршілік әрекеті, зияны туралы білімдері қалыптасады

Кенелердің түрлерімен танысады, шығармашылық жұмыстарын топта талдайды, бір-біріне түсіндіреді

Ынтымақтастықта жұмыс жасайды, кенеден болатын аурулар мен олардың алдыын алу жолдарын біледі, салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиеленеді.

Түйінді идея

Кенелер туралы толық ақпараттар алады

Сілтеме

Биология оқулығы 7-сынып авт. Қ. Қайым, Р.Сәтімбеков

Интернет желісі. Биолог анықтамалығы.

Оқыту әдісі

Топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс, белсенді тәсілдер,

Блум таксономиясы

Көрнекілік

Техникалық құралдар

Интербелсенді тақта, слайд, оқушы жұмыстары, кенелер суреттері, флипчарт, маркерлер

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды көңіл-күйіне, сабаққа дайындығына назар аудару «Қара жәшік» тапсырмасы арқылы топқа бөлу

І топ «Өрмекші», ІІ топ «Қарақұрт», ІІІ топ «Кенелер»,

IV топ "

Үй тапсырмасын тексеру





Жаңа сабақ.

Білу

5 минут

«Қара жәшіктен» шыққан сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар

Буынаяқтылар типі деп неге аталған?

Буынаяқтылар типінің кластарын атаңыз.

Өрмекшілердің асқорыту жүйесіндегі ерекшелікті атаңыз.

Шаяндардың қандай топтары бар?

Биоиндикатор шаянды атаңыз.

Шаяндардың зәршығару жүйесі қандай?

Өрмекшілердің денесі қандай бөліктерден тұрады?

50 жыл өмір сүретін алып шаянды атаңыз.

Өрмекшілердің ішіндегі ең улы түрі

Интерактивті тақтадан кенелер туралы видеороликпен танысу танысу

«Шапалақ» стратегия

сы бағалау

берілген уақыт 5 минут




смайлик арқылы бағалау

Түсіну

«Өкіл» стратегиясы

10 минут

Оқушыларға әр топ бойынша тапсырмалар беріледі.

1-топ. Кенелердің сыртқы және ішкі құрылысы.

2-топ. Көбеюі және дамуы.

3-топ. Кенелердің зияны.

4-топ. Кенелерден сақтану ережелері.

смайлик арқылы бағалау

Қолдану (флипчарттық тапсырмалар)

Бірінші бағандағы суреттерді мен екінші бағандағы сөздермен байла

ныстырыңыз

1 сурет

Адам терісінде, жабайы жануарлары мен ауылшаруашылық малдарында кездеседі

2сурет

Адамның және малдың иісін 6-7 метрден сезеді. Қадалған жеріне денені жансыздандыратын сұйық зат бөледі

3сурет

Көкала ауруын таратады

4 сурет

Терінің ішіне еніп кетеді. Өте жұқпалы ауру тудырады

5-сурет

Ұсақ, қызыл түсті, әрі улы болады

жетонмен бағалау

Талдау

«Кубизм» стратегиясы


Сұрақтарға жауап табу

Әр дұрыс жауапқа смайлик арқылы бағалау

Синтез

Сіз білесіз бе? Оқушылардың шығармашылық жұмыстарын қорғауы

жетонмен бағалау

Бағалау

«Ойлаудың алты қалпағы»

«Кене жұқтырған аурудан толық емделуге болады» иә немесе жоқ жауабы арқылы өз пікірлерін ортаға салу

смайлик арқылы бағалау

Рефлексия

«Бәрі менің қолымда»

Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінез-құлығының ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит.

Оқушылардың сабақтан алған әсерін байқау

Үйге

28 тақырыпты оқу, кенелерге сөзжұмбақ


© 2010-2022