• Преподавателю
  • Биология
  • Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т. б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП

Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т. б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні : Биология

Пән мұғалімі: Мырзабекова Бахтыгүл

Сыныбы: 7

Сабақ № 42

Мерзімі

Сабақтың тақырыбы

Сабақтың мақсаты

Қолданылатын

Әдіс-тәсілдер

Ресурстар

Күтілетін нәтиже


Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т.б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту.

Адам өмірінде балықтардың маңызын және кәсіптік балықтар майшабақ және сетінектер, көзауықтар тұқы балықтардың түрлерімен таныса отырып балықты қорғау және оның көбейту жолдарымен танысады

СТО технологиясы, Сематикалық карта, Блум таксономиясы,

PIZA тапсырмалары.

«Бақытң 6 аралы» Карта

Интерактивті тақта, түрлі түсті қарындаш, А3 фарматты қағаз, оқулық, электонды оқулық.

Оқушылар балқытың адам өмірінде маңыз және оны тағам өнеркәсібінде қолданысын, олардың қорғау және көбейту жолдарын үйренеді.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру-1 минут

ІІ. Блум таксономиясы.

ІІІ. Сергіту

ІҮ. Кері байланыс

Ү. Үйге тапсырма.

І. Ұйымдастыру

Мақсаты

Тапсырма

Ресурстар

Бағалау

Күтілетін нәтиже

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Тренинг өткізу.

«Бақыт деген не?» Топқа бөлу.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату, оқушыларды бірігіп жұмыс жасауға шақыру.

Оқушыларды 5 топқа бөлу арқылы 5 кеме атын беру. Әр топ өз ара кеме қызметкерлерін тағайындау. Жалпылама «Бақыт деген не?» сұрағын қою арқылы оқушылардың ойын жинақтап енді кемемен «Бақыт аралына» баратынын хабарлау.

Мазайка арқылы кеменің суреттерін беру.

Ауызша, қол шапалақ. Бағалау парақшасы

Оқушылар бір -біріне көметесе отырып ауыз біршілікке ұмытлады.

«Білу» аралы


Негізгі түсінікті қалыптастыру, нені білетінін кім? Не? Қалай? Деген сұрақтарға жауап бере отырып, үй тапсырмасы туралы не білетіндігін білу.
















«Сематикалық карта» әр оқушыға жеке орындауға беріледі.

Түрлері

Бекіре

Акула

Минога

Скат

1

Өзенде





2

Қаңқасы шеміршектен тұрады





3

Тері жабыны плакоидты





4

Желбезек қақпақшасы боады





5

Иіс сезу мүшесі жақсы дамыған





6

Қан айналу шеңбері біреу





7


Іштей ұрықтанады







1 тапсырма

Акула өте жыртқы шеміршектілер класына жататын балық. Акуланың тісі өте қауіпті, оның аузына ілінге жемтік кете алмайды екен. Олардың тістері өтек мықты әрі берік орналасқан.

Сұрақ: акуланың тісі неше күн сайын ауысып тұрады?

2 тапсырма

Жер бетінде емі табылмайтын ауру түрлері өте көп екен. Қазіргі таңда бұл ауру жер бетін жаулап алуда. 1932 жылы антрополог Луис Лики Kенияда қазіргі адамның жағын тапқан, болжам бойынша ол бір осы ауру түрімен зақымдалған. Сонымен қоса бұрынғы адамдар қалдықтарынан патологиялық өзгерістін барын байқаған, сүйек,мұрынжұтқыншақ, сүт безі және меланома ісіктeріне ұқсас. Қатерлі ауру жиі адамдардың тәжірибесі болған, оны ерте уақыттан бастап жазба түрінде сипаттаған. Ерте кездегі ғалымдардың жазбалары бойынша бұл аурудыі емдеу 1600 жыл б.з.д. Eжелгі Египетте папирустармен жазылған.

Сұрақ: Осы ауруға қарсы акулада иммунитет қалыптасқан. Бұл қай ауру түрі?






Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т.б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП

Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т.б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП

Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т.б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП





Сүйекті

балықтар

Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т.б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП

Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т.б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП

Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары: майшабақтар, сетінектер (трескалар), көзауықтар (камбалалар), тұқы балықтар (карптар) т.б. Балықтар байлығын үнемді пайдалану, оларды қорғау және көбейту. 7 СЫНЫП

Карточкалар

Фармативті бағалау. Жауап берген оқушыларға житон үлестіру.

Оқушылар сематикалқы картаны толтыру арқылы айырмашылықьары мен ұқсастықтарын ажырата алады.

Түсіну аралы

Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарына оларды тереңдету үшін жаңа тақырыпты ашу мақсатында қойылады.

«Борттың журналы» әдісі арқылы оқушылаға балықтың адам өмірі үшін қандай маңызы бар?

Сұрақты қою арқылы жаңа сабақты бастамас бұрын кестені толтыру.

Болжам

Жаңа ақпарат

Тақырып бойынша бұрыннан не білемін? Бұл туралы не білуім керек?

Бұл туралы енді не білдім? Қандай маңызды сәттерді мен енді анықтадым?


«ИНСЕРТ» әдісі арқылы оқушыларға тақырыпты өз бетінше меңгеру.

«V» - маған таныс;

«+» - мен үшін жаңа;

«-» - мен білетін түсінікке сәйкес келмейді;

«?» - бұл туралы тереңірек білгім келеді.

Оқушылар жаңа тақырыпты бұрын таныс сөздерді жазады және таныс емес сөздердің мағынасын табады.

Оқушылар житон арқылы бағалау, топты бағалау.

Кестелер сызылған А4 қағаздары,

Қолдану

Мәтін мен жұмыс

Оқушыларды сергіте отырып «Молекула» ойыны арқылы 3 топқа бөлу. 3 топқа 3 түрлі рөлдік тапсырмалар беру арқылы постер қорғау.

1-топ балықты тағам өнеркәсібінде қолданылуы

2-топ. Балқты медицинада қолданылуы

3-топ. Балықты қорғау

Жұмыстарын аяқтап болған соң «Галерия» әдісі арқылы 3 орталық ашу.

Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Берілген тапсырмаға сәйкес постер қорғайды.

Түрлі түсті маркер, А3 фарматта қағаздар. Кестеленген үлестірме қағаздар

Талдау

Қорытында жасау, анықтама беру, мазмұнды жүйелеу, картадан саяхатын көрсету.

Тапсырма №1

Балық ерте замандардан бері адам баласының ең құнды тағамдарының бірі болып табылады. Оның құрамында қандағы майды азайтатын, қан қысымын реттейтін, диабеттің алдын алатын және бас аурулары мен артрит кезіндегі ауырсынуды басатын заттар бар. Майлы балық және кит пен итбалық етін жиі қолданатын эскимостардың жүрек ауруларына мүлдем шалдықпайтындығы белгілі.
Тапсырма: Мұндай теңіз мақұлықтарының етіндегі омега-3 май қышқылы қанды сұйылтатындықтан қанұйығы болмайды, осындай қышқылдың 1 грамын күн сайын қабылдау жүрек-қан тамыр ауруларының қаупін 40 пайызға азайтады.

Сұрақ: Бұл айтылған сөз қаншалықты шындыққа жақын.

Оқушылар тапсырмаға жеке жауап береді.

Формативті, смайликтер, житондар үлестіру. Жеке бағалау

Тапсырма №2

Балық өңдеу - балықты сақтау және балықтан дайын өнім алу жұмыстарының жиынтығы. Өңделген балықтың дәмдік, тағамдық қасиеттері жақсарады, сақтау мерзімі ұзарады әрі тасымалдауға да қолайлы болады. Балық өңдеудің кең тараған әдісі - оны тоңазыту, суықта сақтау және мұз етіп қатыру. Балықты тоңазыту үшін көбіне мұз қолданылады, контейнердің ішіне балықтарды қаз-қатарымен қойып, арасына ұсақталған мұз (балық массасының 30 - 40%-ы) салады. Тоңазытылған балықтың дене температурасы -1 - 50С болады.

Тапсырма: Мұндай күйде балықты неше тәулік сақтауға болады?

А. 8-11 тәлік

Б. 5-9 тәулік

В. 10-15 тәулік

Г.11-19 тәулік

Жинақтау



Бүгінгі алған білімдерін қортындылау, Тақырыптың меңгерілгендігін байқаймыз.

«Сөңғы сөзді мен айтайын» әдісі арқылы әр оқушы бір тірек сөз арқылы бүгінгі тақырыптың қысқаша баяндайды.



Оқушылар тірек сөзді А4 фарматтқа жазып тақатға іледі.

Смайликтер, формативті, житондар үлестіру.





Бағалау

Атқарылған жұмыстың тиімділігі мен нақтылығын.

Атқарылған жұмысқа сипаттама беру арқылы,

«Аквариум» кері байланыс беру.

Балық суреті бар қима қағаздарға басына- бүгін үйренгенін жазу, жүзбе қанаттарына -толықтыру керек тұстарын, құйрығына-ұсыныс.

Қимақағазға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.

Жазбаша

Қимақағаздар.



© 2010-2022