Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сынып

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Вирустар - тіршіліктің жасушасыз түрі.

Сабақтың мақсаты:

Вирустардың құрлысы, түрлері, ерекшеліктері, организмге тигізетін әсері туралы түсіндіру.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылардың өздігінен жұмыстану дағдысы қалыптасады. Шығармашылық қабілеті дамиды. Сөздік қоры артады. Тазалыққа, ұқыптылыққа, салауатты өмір салтын ұстануға үйренеді.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ

Сабақтың әдісі: СТО негізінде (венн диаграммасы, түртіп алу стратегиясы, кубизм;)

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, электронды оқулық, баспасөз материалдары;

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту

1. «Тұлғаны таны» ойыны арқылы микробиология ғылымының дамуына үлес қосқан ғалымның суреті көсетіледі. Оқушылар оның атын және еңбектерін атайды.

2. Венн диаграммасын толтыру;

Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сынып

Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сыныпВирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сынып


3. Шапшаңдық сұрақтары;

  • Жасуша органоидтарын атаңдар

  • «Гиалоплазма» қандай мағынаны білдіреді?

  • Эндоплазмалық тордың атқаратын қызметі қандай?

  • Гольджи жиынтығын кім және қашан тапты?

  • Ас қорыту мүшесі атанған органоид

  • Митохондрияның құрылысын атаңдар

  • Аластидтердің қандай типтері бар және олардың айырмашылығы неде?

  • Мембранасыз органоидтарды атаңдар

  • Ядроның атқаратын қызметі қандай?

  • Хромосома дегеніміз не?

ІІ. Мағынаны тану.

Оқушыларды 6 топқа бөлеміз.

  1. «Түртіп алу» стратегиясы бойынша оқушылар тақырыпты оқып шығып, оқулықтың шетіне белгі қойып шығады, кестеге толтырады.


Бұрыннан білемін

V

Мен үшін жаңалық

+

Маған түсініксіз

?

Келіспеймін

-






Әрбір топ түсінбеген және келіспеген сұрақтарын талқылап, ортаға салады, мұғалім түсіндіріп шығады.

  1. «Кубизм» әдісі бойынша топтарға тапсырма беріледі. Оқушылар оқулық, сурет-сызба арқылы жұмыстанады. Интерактивті тақта арқылы суреттер көрсетіледі.

  • «Вирустың құрылысы қандай?» сипатта;

Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сынып


Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сынып



  • «Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сыныпВирустардың басқа микроорганизмдерден айырмашылығы неде?» салыстыр;




  • «Бактериофагтың ағзаға тигізетін әсері бар ма?» зертте;

  • «Вирустармен күресу жолдары» ұсыныс;

Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сынып

Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сынып





  • «Вирус арқылы таралатын аурулардың қауіптілігі» дәлелдеу;

Мектеп медбикесінің хабарламасын тыңдау.

  • «СПИД-ғасыр дерті» суретін салу;

ІІІ. Ой толғаныс.

  1. Сонымен вирустар туралы не білдік? «Топтастыру» әдісі бойынша сабақты қорытындылаймыз.

  2. ҚВирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі 7 сыныпызықты деректер.

Үйге тапсырма: «Вирустардың қауіптілігі неде?» эссе жазу. §21 оқу.

Бағалау.

Батыс Қазақстан облысы

Қаратөбе ауданы, Соналы жалпы орта білім беретін мектебі

Биология пәнінің мұғалімі Светлана Қуанышқызы


© 2010-2022