- Преподавателю
- Биология
- По биология на тему «Организмдердің көбеюі» (9 класс)
По биология на тему «Организмдердің көбеюі» (9 класс)
Раздел | Биология |
Класс | 9 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Буркитбаева С.Д. |
Дата | 16.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақ жоспары
Пәні: Биология 10-сынып Күні: 04.02.2014ж
Сабақтың тақырыбы: Организмдердің көбеюі мен жеке дамуы
Сабақтың мақсаты: Организмдердің көбеюі мен жеке дамуының , ерекшеліктерін түсіндіре отырып, оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың міндеттері:
А) Білімділік: Оқушыларды ҰБТ-ға дайындау барысында, тарауды қайталауда балалардың алған білімі мен білімділіктерін арттыру .
Ә) Дамытушылық: Организмдердің көбеюі мен жеке дамуы барысында оқушылардың зейіні мен логикалық ойлау жылдамдығын , дүниетанымын , ой-өрісін дамыту.
Б)Тәрбиелік: Оқушыларды топпен жұмыс жасауға, қамқорлыққа, ұқыптылыққа жан-жақты тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Қорытынды сабақ.Тарау бойынша қайталау.
Сабақтың негізгі әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,топтық жұмыстар.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта (слайд),тірексызба,кеспе қағаз.
Сабақтың құрылымы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, сыныпты түгелдеу.
II. Меңгерген білім деңгейлерін тексеру
Оқушылар бүгін біз IV тарауды қайталау мақсатында 3 топқа бөлініп сабақты жарыс түрінде өткіземіз.
1топ- Митоз, 2 топ -Амитоз, 3 топ- Мейоз.
1 тапсырма: «Ой шақыру». Әрбір дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
-
Митозда жасушаның бөлінуі калай жүреді? Жасушаның бөлінуі неше кезеңнен тұрады? Митоз неше фазаға бөлінеді?
Оқушылардан 72-ші сурет бойынша түсініктерін сұрау.
2) Мейоз жыныс жасушаларының бөлінуі қалай жүреді?Неше кезеңнен тұрады?
2 тапсырма: «Биологиялық диктант».
Жынысыз және жынысты көбею туралы оқушыларға үлестірме тапсырмалар беру.
1.Организмдердің көбею жолдары ........... және ........ болып екіге бөлінеді.
2.Жыныссыз көбеюдің екі түрі бар: ......... және ........ көбею.
3. .......... дегенеміз -бір өсімдіктің бүршігі бар бөлігін алып,екінші өсімдік денесіне ұластыру.
4.Телітуші мен телінушінің әрқайсысын ............ дейді.
5.Жыныс жасушаларын ........... деп атайды.
6.Жыныстық көбеюдің ерекше түр өзгерісін .............. деп атайды.
3 тапсырма: «Венн диаграммасы » бойынша жыныс жасушаларының даму жолдарын салыстыру .
Овогенез
1.Көбею
2.Өсу
3.Овоцит,бағыттаушы денешік п.б. 1 жұм-а п.б
Сперматогенез
1.Көбею
2.Өсу
3.Пісіп-жетілу
4.Қалыптасу.4 сперма п.б
5.Бүрмелену
4 тапсырма: «Ойлан тап» Берілген сөздер араластырылып беріледі.Оқушылар оларды өз орнына қойып толық анықтамасын айтады.
Эктодерма - маедткэор Онтогенез- егнеозтно
Мезодерма- рмадемезо Эмбриогенез- резэгенбимо
Эндодерма- демарэндо Постэмбриогенез- зоеспотмрибэсгн
5 тапсырма: «Білгірлер сайысы» лездемелік сұрақтарға жауап беру.
Сұрақтар слайдта көрсетіледі.
1.Зигота дегеніміз не?(аталық және аналық жыныс жасуша-ның қосылуы);
2.Бластула дегеніміз не?(митоздық бөлінуден пайда болған бөлшектер);
3.Гаструла дегеніміз не?(үш қабатты ұрықтың пайда болуы);
4.Нейрула дегеніміз не?(организм мүшелері пайда болуы);
5.Онтогенез дегеніміз не?(организмнің жеке дамуы);
6.Филогенез дегеніміз не?(тарихи даму,эволюция негізінде пайда болатын процесс).
III. Қорытынды сабақты бекіту: Сұрақ-жауап арқылы.
1.Қосарланып ұрықтану дегеніміз?(Бір мезетте,диплоидты хромосомадан ұрық жыныс жасушасы дамып,триплоидты хромосомадан эндоспермнің дамуын айтамыз);
2.Ұрықтану дегеніміз?(Гаплоидті хромосома жиынтығы бар аналық және аталық жыныс жасушаларының қосылуы);
3.Жабық тұқымды гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануы мен эндоспермнің триплоидті табиғатын қай жылы,қандай ғалымдар биология ғылымына енгізді? (1898-1915 жж , С.Г Навашин оның баласы М.С.Навашин).
IV.Үй тапсырмасын беру: Өткен тарауымыз бойынша тест құрастырып келеміз!
V. Бағалау: Сабаққа қатысқан оқушыларды білім деңгейіне қарай бағалау
5-өте жақсы.
4-жақсы.
3-қанағаттанарлық.
VI. Қорытындылау. Сабақ түсінікті ме оқушылар? Түсінбегендерңіз болса сұрақ қоюға болады.
-Сауболыңыздар!