Биология пәнінен сабақ жоспары 7 сынып

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қаракөл орта мектебі









Сабақтың тақырыбы: «Өзен шаяны. Тіршілік ортасы және тіршілік ету дағдысы. Құрылысының ерекшеліктері. Қоректенуі тыныс алуы, көбеюі»

Биология пәнінен сабақ жоспары 7 сынып

7 сынып

Биология пәні

Пән мұғалімі: Д.Искендирова







2015 жыл

7 сынып

Биология

Пән мұғалімі: Д.Искендирова

Сабақтың тақырыбы

Өзен шаяны. Тіршілік ортасы және тіршілік ету дағдысы. Құрылысының ерекшеліктері. Қоректенуі тыныс алуы, көбеюі

Сілтеме,

көрнектіліктер

1. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
2. Биология оқыту әдістемесі. 7 сынып
3. 7- сыныпқа арналған биология оқулығы. Қ.Қайым,
Р.Сәтімбеков, Ә.Әметов, Ж.Қожантаева.
4. Биология пәні бойынша дидактикалық материалдар

Жалпы

мақсаты

Шаянтәріздестердің тіршілік әрекеті, құрылыс ерекшелігі,көптүрлілігі туралы оқушының өз бетімен меңгеруге мүмкіндік туғызу

Міндеттері

Оқушылардың өздерін-өзі оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлау үдерістері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау. Белсенді іс-әрекетке келтіріп,оқушыға ойлау қабілетін дамыту, өз беттерімен, жұппен және топпен жұмыс жасауға үйрету.

Мұғалімдер

үшін оқу

нәтижелері

1.Өзен шаянының құрылысы мен қызметінің маңызы.

2.Өзен шаяны тақырыбын өздері меңгеріп шығуы.

3.Оқушыларға оқуға бағыттап отыру.

4.Мұғалім оқушыларға тек бағыт-бағдар беріп отыру.

5.Оқушыларды мадақтап отыру(стикерлер арқылы) және оқушылардың өзін-өзі бағалауы.

Негізгі идеялар:

Алған білімдерін өмірде қолдана алуына жағдай жасау,ойлау дағдыларын арттыру.

Күтілетін нәтиже

1. Өзен шаяны туралы білім алады.
2. Өзен шаянының сыртқы және ішкі құрылысын біліп, постер жасайды
3. Бірлескен оқу арқылы ынтымақтастық атмосферасы орнайды.
4. Қызығушылықтары артады.

Тапсырмалар

А) Үй жұмысы: «Ғажайып алаң» ойыны

В) Жаңа сабақты бекіту кезінде: Топтық жұмыс

С) Бекіту: «Түрлі-түсті конверттер»

Д) Қорытындылау: «Бір айналым сұхбат»

Е) Үйге тапсырма: Өзен шаяны туралы материалдар, тест құру, сурет салу

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Ұйымдастыру

3 минут

1.Оқушылармен сәлемдесу,

түгелдеу

2.Топқа бөлу

1-топ:Шаянтәрізділер
2-топ: Өрмекшітәрізділер
3-топ: Бунақденелілер

3.Оқушыларға бағалау критерийлерін ұсыну

1.Мұғаліммен

сәлемдесу.

2.Оқушылар құрылымдалған топқа бөлініп отырады.


Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

8 минут

«Ғажайып алаң» ойыны

Сұрақтары:

1.Буынаяқтылар неліктен жәндіктер деп аталады? Буынаяқылардың омыртқа

жотасы жоқ

2.Буынаяқылардың дене бөліктері? Денесі 3 бөліктен тұрады:

бас, көкірек, құрсақ

3.Хитинді жабын қандай қызмет атқарады? Хитинді жабын жәндіктің ішкі

мүшелерін зақымданудан қорғайды.

4.Тип неліктен буынаяқтылар деп аталады? Аяқтары буын арқылы жақсы қимылдайтын

бірнеше бунақтардан құралатындықтан,

буынаяқтылар деп аталады.

5.Буынаяқты жәндіктердің буылттық құрттардан айырмашылығы? Буылтық құрттардан негізгі айырмашылығы - денесі хитинді затпен қапталған. Хитин дегеніміз - жасуныққа ұқсас ағзалық зат.

6.Буынаяқтылардың кластары? Бунақденелілер
Шаянтәрізділер
Өрмекшітәріздестер

7.Буынаяқтылардың тыныс алу жүйесі? Желбезек, өкпе

8.Буынаяқтылардың қан айналымы? Ашық, жүрегі көп камералы

Әр дұрыс жауап 1 ұпайдан есептеледі. Көп ұпай жинаған оқушыға күлегешпен марапатталады.


Жаңа сабақты игеру кезеңі

12 минут

Ахмет Байтұрсынов «Аққу, шортан hәм шаян» арқылы тақырыптың өзен шаяны екендігін белгілеу Өлеңді мәнерлеп оқу

«Аққу, шортан һәм шаян»
Жүк алды Шаян, Шортан, Аққу бір күн,
Жегіліп, тартты үшеуі дүркін-дүркін.
Тартады Аққу көкке, Шаян кейін,
Жұлқиды суға қарай Шортан шіркін.
Бұлардың машақаты аз болмады,
Жұмысы орнына кеп мәз болмады.
Тартса да бар күштерін аямай-ақ,
Аслан жүк орнынан қозғалмады.
Оншама ол жүк артық ауыр емес,
Құр сырттан «пәлен» деу де тәуір емес.
Жүк бірақ әлі күнге орнында тұр,
Бырыңғай тартпаған соң бәрі тегіс.

Оқушылардан өлеңнің мазмұнын сұраймын.

Қысқаша шаянтәрізділер класы туралы интерактивті тақта арқылы мағлұмат беремін.


Топтық тапсырма

I топ. Өзен шаянының сыртқы құрылысы, сезім мүшелері.

II топ. Өзен шаянының қоректенуі мен тынысалуы, қанайнылымы

III топ. Өзен шаянының зәр шығару, көбею, жүйке жүйесі



Өлеңнің мазмұнын айтады.
















Берілген топтық тапсырманы орындап, постермен қорғайды.

Сыни тұрғыдан

ойлауды дамыту


Бекіту

(Түсінгенін тексеру кезеңі)

10 минут


«Түрлі-түсті конверттер» топ басшыларына конверт таңдату

«Салыстырмалы кесте»

Толтыру

Биология пәнінен сабақ жоспары 7 сынып



Биологиялық диктант

Биология пәнінен сабақ жоспары 7 сынып

Суретпен жұмыс

Биология пәнінен сабақ жоспары 7 сынып

Биология пәнінен сабақ жоспары 7 сынып


Топ басшылары конверт таңдау арқылы тапсырмаларын таңдап алады.




Таңдап алған тапсырмаларын топ болып орынайды.


Бірлес-

кен

топтық жұмыс

Қорытынды (рефлексия)

7 минут

«Бір айналым сұхбат»

(өзгені қайталамай тақырып бойынша бір- бір сөйлем айту )

Бір-бірін қайталамай тақырып бойынша әрқайсысы бір-бір сөйлемнен айтады.

Рефлексия

Бағалау

3 минут

Мұғалім әрбір топты күлегештер арқылы бағалайды, қорытынды бағаны шығарады, журналға түсіреді

Биология пәнінен сабақ жоспары 7 сыныпБиология пәнінен сабақ жоспары 7 сыныпБиология пәнінен сабақ жоспары 7 сынып

Топтар бірін-бірі күлегештер арқылы бағалайды, топ басшысы қорытынды бағаны бағалау парағына қояды

Өзін-өзі бағалайды


Үйге тапсырма беру

2 минут

Өзен шаянының сызба суретін дәптерге салу, шаяндардың арғы тегі туралы мәліметтер жинап келу, тест құрау


Өзен шаянының сызба суретін дәптерге салу, шаяндардың арғы тегі туралы мәліметтер жинап келу, тест құрау





















© 2010-2022