- Преподавателю
- Биология
- Конспект урока по биологии на тему: «Строение клеточного центра»
Конспект урока по биологии на тему: «Строение клеточного центра»
Раздел | Биология |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Кудлай О.С. |
Дата | 10.03.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тема: Будова клітинного центру, його роль в організації цитоскелету
Мета. Освітня. Розширити знання учнів про структурні елементи клітини на прикладі цитоплазми; розкрити особливості будови та функцій цитоскелету; з'ясувати суть та значення клітинного центру.
Розвиваюча. Розвивати вміння аналізувати і робити відповідні висновки.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до живої природи.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда,
робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, м\медійна дошка;
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов'язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: розв'язування кросворду.
5. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва.
6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́язки: хімія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, слайди.
Основні поняття та терміни: цитоплазма, цитозоль, рибосоми, гіалоплазма, цитоскелет, клітинний центр.
ХІД УРОКУ
Епіграф.
Вчений А. Утєвський пише: "Величезний хімічний комбінат може здатися відносно простим порівняно з електронно-мікроскопічною картиною клітини, що виконує свою дивну хімічну роботу".
«клітина - відкрита, цілісна, саморегулююча біологічна система».
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
(перевірка домашнього завдання)
Слайд 1.
-
Поділивши клас на дві групи, методом диспуту з'ясувати знання про будову та функції ядра та роль цитоплазми у житті клітини. Запитання задають учні протилежних груп один одному.
Учні відмічають 1 бал за кожну правильну відповідь у особистій картці досягнень.
Слайд 2.
-
Біологічний диктант.
В учнів є індивідуальні картки де вони відповідають на питання «так» чи «ні».
Поставте 1 бал за кожну правильну відповідь.
І варіант
1.Органели це постійні структури клітини.
2.Цитоплазма - нерухома частина клітини.
3.Немембранні органели обмежені мембраною та є замкненими відсіками.
4.Цитоплазма об'єднує всі структури клітини.
5. Пластиди - це одномембранні органели клітини.
ІІ варіант
1. Цитоплазма утворена вуглеводами та ліпідами.
2.Включення цитоплазми - це необов'язкові включення клітини.
3.Головний компонент ядра - хроматин.
4.Рідкий компонент ядра це - каріоплазма.
5. Апарат Гольджі - двомембранна органела клітини
Слайд 3.
Самоперевірка
І варіант
1. Так
2.Ні
3.Ні
4.Так
5. Ні
ІІ варіант
1.Ні
2.Так
3. Так
4.Так
5. Ні
Слайд 4.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
- Поглянемо на слайд і розглянемо будову тваринної клітини. Роздивимося з яких елементів вона складається. Будову та функції ядра та роль цитоплазми ми вивчили, сьогодні на уроці познайомимося з будовою клітинного центру, його роллю в організації цитоскелету.
Слайд 5.
ІІІ. Сприймання та засвоєвання учнями нового матеріалу.
Слайди 6-10
Цитоскелет - це клітинний каркас, що знаходиться в цитоплазмі живої клітини.
Цитоскелет клітини представлений ниткоподібними білковими комплексами - філаментами (тонкими нитками). Цитоскелет забезпечує підтримання форми клітини та її рух, відіграє важливу роль у переміщенні клітинних органел у середині клітини.
Існує три системи філаментів живих систем, які відрізняються за хімічним складом, ультраструктурою та функціональними властивостями: мікрофіламенти; мікротрубочки; проміжні філаменти.
Слайд. 11
Клітинний центр (центросома) визначає орієнтацію веретена поділу і розходження хромосом до полюсів клітини під час мітозу або мейозу.
Клітинний центр - органела, яка складається із двох центріолей, розташованих у світлій ущільненій ділянці цитоплазми.
Центріолі мають вигляд порожнього циліндра, який складається з дев'яти комплексів мікротрубочок, по три в кожному.
Центріолі оточені аморфним простором (хмарою) з білків, вуглеводів і невеликої кількості ліпідів, що відіграє важливу роль у прикріпленні ниточок веретена поділу.
Важливою особливістю центріолей є їх здатність до автономного розмноження, яке не залежить від поділу клітини. Більшість клітин рослин не містять центріолей, і трубочки веретена поділу кріпляться до мембран ЕПР.
Слайди 12-14
Слайд 15
Функції клітинного центру:
1.Клітинний центр відіграє важливу роль у процесах поділу клітини.
2.У періоди між поділами центріолі розташовані поблизу ядра. Зазвичай із комплексом Гольджі.
Під час поділу клітини центріолі розходяться до її полюсів і слугують центрами організації ниток веретена поділу.
3. Крім того, центріолі беруть участь у формуванні мікротрубочок, джгутиківі війок.
4.Відомо, що в центриолях утримуються вуглеводи, білки й зовсім незначна
кількість ліпідів, а також дуже небагато РНК і ДНК.
Слайд 16.
ІV. Осмислення об'єктивних зв'язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Перегляд фільму »Внутрішнє життя клітини»
V. Узагальнення та систематизація знань.
Цитоплазма - високовпорядкована багатофазна колоїдна система, частки якої знаходяться в постійному русі.
Слайд 17.
VІ. Підведення підсумків уроку.
Дайте відповіді на питання:
-
Які функції виконує цитоскелет?
-
Які компоненти входять до складу цитоскелету?
-
Які особливості будови дозволяють йому ефективно виконувати функції?
-
Навіщо в клітині є центріолі?
Слайд 18. Позначте цифрами будову цитоскелету клітини (учні за допомогою інтерактивної дошки та олівця встановлюють відповідність між будовою на назвами частин цитоскелету клітини).
VІІ. Рефлексія
-
Цікавим на уроці було…….
-
На уроці я навчився …..
-
Я хотів би ще взнати….
-
Мені сподобалось…..
-
Мені не сподобалось…..
VІІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
§ 22 повторити білки, їх структуру і функції
Індивідуальна картка досягнень
Учня (учениці) 10 - а класу _______________________________
(за кожну правильну відповідь ставите 1 бал)
Етап уроку
Диспут
Біологічний
диктант
Контроль знань і
Вмінь
(відповіді на питання)
Бали
1. ___ 2. ____
3. ___ 4. ____
5. ___
Разом
Загальний
бал
Біологічний диктант
Поставте 1 бал за кожну правильну відповідь.
І варіант
1.Органели це постійні структури клітини.
2.Цитоплазма - нерухома частина клітини.
3.Немембранні органели обмежені мембраною та є замкненими відсіками.
4.Цитоплазма об'єднує всі структури клітини.
5. Пластиди - це одномембранні органели клітини.
ІІ варіант
1. Цитоплазма утворена вуглеводами та ліпідами.
2.Включення цитоплазми - це необов'язкові включення клітини.
3.Головний компонент ядра - хроматин.
4.Рідкий компонент ядра це - каріоплазма.
5. Апарат Гольджі - двомембранна органела клітини.
Кушугумський навчально - виховний
Комплекс «школа І - ІІІ ступенів - гімназія «Інтелект»
Розробка уроку з біології
у 10 - А класі
на тему:
«Будова клітинного центру, його роль в організації цитоскелету»
Вчителя біології Кудлай Оксана Сергіївна
2014 р.