Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Қалқанша бездің құрылысы мен қызметіУақыты: 22.10.2015 ж


Биология 8 сынып



Мұғалім: Утешова Замира


Сабақтың тақырыбы:

Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі

Сабақтың мақсаты:

Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары: кретинизм, шырыштық ісік, базед ауруы т.б. Қазақстан Республикасында қалқанша без ауруларының алдын алу шараларына түсінік қалыптастыру.

Сілтеме:

8-сынып биология оқулығы

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық

Биология оқыту әдістемесі

Үлестірме материалдары

Оқыту нәтижесі:

Тақырыпты меңгереді.

Өз бетімен ізденіске бейімделеді.

Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады.

Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді.

Сынып оқушыларының қарым-қатынастары өрбиді.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Диалог,жеке жұмыс, топтық жұмыс, «Ыстық орындық» әдісі, «Жигсо» әдісі, «Түртіп алу» әдісі, «Кім шапшаң » әдісі, «Миға шабуыл» әдісі.

Қамтылатын модульдер:

1.Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер (диалогтық әңгіме)

2.Сыни тұрғыдан ойлау.

3.Талантты және дарынды балаларды оқыту.

4.Көшбасшылық.

5.Бағалау.

Тапсырмалар

  1. Топтастыру. 3. Топтық тергеу.

  2. Сұрақ-жауап 4. Бағалау

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

І. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

А) амандау

Ә) түгендеу

Б) топтастыру

В) сергіту сәті.

Түстерді таңдай отырып, оқушылар төрт топқа бірігіп топтасып отырады.

1-топ. Микседема

2-топ. Эндемиялық зоб

3-топ. Кретинизм

4-топ. Бадырақ көз

ІІ. Үй тапсырмасы: Қызығушылықты ояту

«Ыстық орындық» әдісі

«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Әр топтан бір оқушыдан шығып сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар өз білімдерімен бөліседі.



ІІІ. Жаңа сабақ Мағынаны тану «Жигсо -1» әдісі

Қалқанша бездің құрылысы мен қызметіҚалқанша бездің құрылысы мен қызметі




Мәтін бойынша жұмыс жасау «Жигсо» әдісі бойынша
Мәтін бойынша жанұя мүшелеріне бөлініп беріледі, әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен оқып, өз ұяластарына жеткізе алулары керек. Сараптау топтарына бөлініп, сол топтарда талқылау, күрделі жерлері мұқият түсіндіріліп, сараптау тобында бір-бірінен түсініп келгендерін бір-біріне үйретеді.
1-топ Микседема
2-топ Эндемиялық зоб
3-топ Кретинизм

4-топ Бадырақ көз

«Түртіп алу» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс жасау барысында негізгі терминдер мен тақырыпқа қатысты сандарды тауып жазады.

15-30 гр

0,15-0,20 мг

1 кг



Ойлан тап

Қандай бездің гормондары жүрек-қан тамырлары жүйесінің іс-әрекетіне түрткі болады?

Сабақты бекіту

«Кім шапшаң » әдісі

« Кім шапшаң » әдісі арқылы сабақты бекіту.


  1. Қалқанша без қайда орналасқан?

  2. Оның салмағы қанша?

  3. Қалқанша без қандай гормон бөліп шығарады?

  4. Тироксиннің құрамына не кіреді?

  5. Микседема ауруының белгілері қандай?

  6. Эндемиялық зоб ауруының белгілері қандай?

  7. Кретинизмді емдеуге немесе оның алдын алуға болама?

  8. Адам тәулігіне қанша йод қабылдау керек?

Үйге тапсырмасын беру

Қалқанша бездің құрылысы мен қызметін оқып келу.



Бағалау

Өзін-өзі бағалау (білім ағашы арқылы өзінің деңгейін анықтауы)



Рефлексия

Қалқанша бездің құрылысы мен қызметіТолық ай - сабақты толық түсіндім;

Қалқанша бездің құрылысы мен қызметіЖарты ай - мен жартылай түсіндім;

Жаңа ай - менің түсінбегенім басымдау болды.

Кері байланыс сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы қысқаша ой пікірін жазады.



© 2010-2022