Ашық сабақ Тыныс алу жүйесі

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ашық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесіАшық сабақ Тыныс алу жүйесі«Солдатово орта мектебі» КММ

Ашық сабақ:

«Тыныс алу жүйесі»

8 сынып.

Мұғалім: Жамбасова Г.М.

2016 оқу жылы.

«Тыныс алу жүйесі» .

Тақырыбы: Тыныс алу мүшелерінің құрылысы және қызметі.

Мақсаты: Тыныс алудың маңызы, тыныс алу мүшелерінің қызметі мен құрылысы туралы білім беру.

Міндеттері:

1)Білімділігі - тыныс алу процесінің мәнімен, адам организмінде энергияның

өзгеруіндегі және зат алмасудағы маңызымен таныстыру; қызметіне

байланысты тыныс алу мүшелерінің құрылысы, тыныс алудың

дыбыс және сөйлеу қабілетіндегі қызметі туралы білім беру.

2)Дамытушылығы - оқушылардың талдау, синтез, салыстыру, қорытындалу және

ойлау қабілеттерін дамыту. Жүйке жүйесінің төзімділігін

дамыту.

3)Тәрбиелілігі - қауіпсіздік техникасын сақтауда өзін - өзі бақылау дағдыларын

қалыптастыру. Өзінің денсаулығы туралы жинақылыққа

тәрбиелеу. Санитарлы - гигиеналық әдетке тәрбиелеу. Салауатты

өмір сүру әдетін тәрбиелеу.

Құрал - жабдықтар: Электрондық оқулық, оқулықтағы сүреттер, «Қанайналым

шеңберлері кестесі».

Сабақ типі: аралас

Әдістемелік шешім: 1)дәріс - сұхбат

2)мұғалімнің әңгімесі

3)электронды көрнелік

4)өзіндік жұмыс.

Сабақтың барысы.

І Ұйымдастыру кезеңі

(Д/м - сыныпты сабаққа дайындау):

  1. Әр қажетті нәрселердің болуы (бор, сүрткіш т.б.)

  2. Әр оқушының кітап, дәптер, қаламдарының бар жоқтығын тексеру.

  3. Кезекші арқылы түгендеу.

  4. Сыныптың тазалығын, оқушылардың үсті - басына назар аудару.

ІІ Өткен материалды сұрастыру.

(Д/м - тапсырмалардың орындалуын тексеріп шығу, орындалмағандардың себебін білу, анықтау).

1.УВМ (ОТМ).

1. Организмнің ішкі ортасы неден турады?

2. Қан құрамына не кіреді?

3. Лейкоциттердің құрылысы, қызметі.

4. Тромбоциттердің құрылысы, қызметі.

5: Эритроциттердің құрылысы, қызметі.

№2 интерактивтік тапсырма

№6 интерактивтік тапсырма (қан жасушаларының атауларын жазу).

2 УВМ. (ОТМ).

  1. Қанайналым мүшелеріне не жатады?

  2. Жүректің құрылысы қандай?

  3. Жүрек қақпақшаларының ролі неде?

  4. Сол жақ қарынша мен сол жақ жүрекшенің аралығында қандай қақпақшалар орналасқан?

  5. Оң жақ жүрекше мен оң жақ қарыншаны қандай қақпақшалар жалғап турады?

  6. Қандай қан тамарларын білесіңдер?

  7. Жүрек циклі неше кезеңнен турады?

№3 интерактивтік тапсырма (қантамырлар)

(120 бет - сұрақ - жауап әдістемелік нұсқау)

3 УВМ. (ОТМ).

  1. Адамда қанайналым жүйесі ашық па, тұйық па?

  2. Қан қандай шеңберлер бойынша қозғалады?

«Жүрек қантамырлар жүйесінің жұмысы» - интерактивтік тақта.

Тапсырма: қантамырларының, қан түрлерінің және жүрек камераларының сандық көрсеткіші берілген

  1. Оң жақ қарынша - 9

  2. Оң жақ жүрекшк - 10

  3. Сол жақ қарынша - 11

  4. Сол жақ жүрекше - 12

  5. Қолқа - 13

  6. Өкпе артериясы - 14

  7. Жоғарғы және төменгі құыс веналар - 15

  8. Өкпе веналары - 16

  9. Өкпе капиллярлары - 17

  10. Дененің барлық бөлігіндегі артериялар - 18

  11. Үлпалардағы капиллярлар - 19

  12. Артерия қаны вена қанына айналады - 20

  13. Вена қаны артерия қанына айналады - 21

  14. Өкпе көпіршектер (альвеолалар) - 22

  1. Сол жақтан қанайналым шеңберінің белгілері көрсетілген сандарды жазу.

11. 13 18 19 20 15 10

2. Сол жақтан кіші қанайналым шеңберіне тән белгілерін белгіленген сандарды

жазу.

9 14 17 22 21 16 12.

ІІІ Тыныс алу, яғни өмір сүру. (қалай түсіндіресіз?)

Интерактивтік тақта «Тыныс алу жүйесі».

а) Тыныс алу мүшелерінің құрылысы:

1. Мұрын құысы (141 бет)

2. Көмекей (142 бет)

3. Кеңірдек (143 бет)

4. Бронхылар (143 бет)

Дайындық кезеңі: (Д/м - оқушылардың жаңа сабақты өздігінен қабылдауына жағдай жасау)

IV Жаңа тақырыпты оқу.(Д/м - оқушыларды өзіне бағыттап, жаңа сабақты

түсіндіру. Оқушылардың жаңа сабақты өздігінен

қабылдауына жағдай жасау).

V Жаттығулар : (Д/м - сабақ материалын оқулықтағы ауызша және жазбаша

(Оқулықпен жұмыс) тапсырмалар мен жаттығулар арқылы бекіту).

б)№1 тапсырма (143 бет, ауызша)

в)№2 тапсырма (144 бет, тест)

г)карточкалар - жаңа сабақты түсінгенін алғашқы байқау.

VІ Жаңа сабақты түсінгенін соңғы байқау.

(Д/м - инновациялық технология бойынша оқушылардың түсінгенін бақылау).

З/ж №6 (2 сұрақ)

VІІ Бекіту. 143 бет 1 - 6 сұрақтар(вариациялық жұп)

  1. 1 2 2).Х.Досмухамедовтың әр мүшенің тазалығын сақтау

үшін айтқан өсиеттерін оқу.

3 4 Х.Досмухамедұлы ұрпағының болашағы үшін күрескен

қазақтың біртуар ұлы, профессор. Оның негізгі

5 6 еңбектері «Табиғаттану» 1924 ж, «Адамның тән тірлігі»

1927ж, «Оқушының саулығын сақтау» 1925 ж.

Медицина саласына көп еңбек сіңірген ғалым Халае Досмұхамедұлының «Тынысың сау болсын десең» - деген оқушының саулығын сақтау жөніндегі ұсынысы:

«Тынысың сау болсын десең»:

1. Дем алғанда аузың ылғи да жабулы болсын.

2Шаңда не ауасы бузылған орында тұрма. Жүрген жеріңде шаңдатпай жүр, әсіресе үйдің ішінде шаң көтеруші болма.

3Киіміңді, төсегіңді үйдің ішінде қақпа, сілікпе, тазалама, сыртқа шығарып тазала. Үйдегі нәрселердің шаңын дымқыл шүберекпен сүрт.

4Үйде жұмыс істегенде жылы уақытта терезең ашық болсын.

5Суық кезде есік, терезені ашып үйіңнің ауасын жаңартып тазалап тұр.

6Гулеме (сквозняк) желден сақтан.

7Шылым тартпа, темекінің ағзаға өте зиян екенін ұмытпа.

Х.Досмұхамедұлы.

VІІ.Үй тапсырмасы:§41;§42 танысып келу.

ІХ Бағалау, сабақтың қорытындысы.

Сабақтың талдауы.

  1. Сыныпқа сипаттама:

Сыныпта 7 оқушы. Үздік оқушылар - Мирас Серікұлы, Қуат Сәкібаев.

Нақты «4» оқитын оқушылар: Нұрлыханов Азат, Зарлыханов Архат.

«4» пен «3» аралығында оқитын оқушылар: Қалиқанова Гульмира, Киебаева Алида.

«3» - ке оқитын - Тойбазарова Айдана.

Үлгерім пайызы - 100%, білім сапасы - 86%.

  1. Сабақтың міндеттері:

Білімділік - тынысалу процесінің мәнәмен, адам организмнде энергияның

өзгеруіндегі және зат алмасудағы маңызымен таныстыру;

қызметіне байланысты тынысалу мүшелерінің құрылысы, тыныс

алудың дыбыс және сөйлеу қабілетіндегі қызметі туралы білім

беру.

Дамытушылығы - оқушылардың талдау, синтез, салыстыру, қорытындылау

және ойлау қабілеттерін дамыту; жүйке жүйсенің

төзімділігін дамыту.

Тәрбиелілігі - қауыпсіздік техникасын сақтауда өзін - өзі бақылау

дағдыларын қалыптастыру: өзінің денсаулығы туралы

жинақылыққа тәрбиелеу. Санитарлы - гигиеналық әдетке

тәрбиелеу. Салауатты өмір сүру әдетін тәрбиелеу.

  1. Қолданылған әдіс - тәсілдер:

Баяндау оқу техникалық құралдар

Әңгіме электрондық оқулық

Жаттығулар көрнекілік

Оқулықпен жұмыс салыстыру

Талдау кестелер.

  1. Сабақ типі: аралас сипатта немесе құрастырылған (Конаржевскийдің жүйесімен сабақтың құрылымы 9 кезеңнен тұрады)

І. Сабақты ұйымдастыру.

ІІ.оқушылардың білімін жан - жақты тексеру.

ІІІДайындық кезеңі.

ІVЖаңа сабақты меңгеру.

V.Жаңа сабақты түсінгенін алғашқы байқауы.

VІ Жаңа сабақты түсінгенін соңғы байқауы.

VІІБекіту.

VІІІҮй тапсырмасы.

ІХСабақтың корытындысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі:

(Д/м - сыныпты сабаққа дайындау)

ІІ. Оқушылардың білімдерін өткен тақырыптар бойынша жан - жақты тексеру

(Д/м - тапсырмалардың орындалуын тексеріп шығу, орындалмағандардың себебін білу, анықтау)

  1. Оқулық - тәрбиелік моменті (1ОТМ)

Оқушылармен сұрақ - жауап бойынша сұхбат, және №2,№6 интерактивтік тапсырмаларды орындау (оқушылардың білімін тексеру)

  1. (ОТМ) (оқушылар - мұғалім) сұхбат.

Инновациялық технологиялардың элементтерін еңгізіп оқушылардың белсенділігін арттырып оқулықпен пайдаланып білімін тексеру.

  1. (ОТМ) (оқушылар - мұғалім) сұхбат, әңгімелесу

Интерактивтік формаларды пайдаланып, балалардың білімін тексеру, және карточкалар пайдаланып тапсырманы орындау.

ІІІ. Дайындық кезеңі: (Д/м - оқушылардың жаңа сабақты өздігінен қабылдауына жағдай жасау).

«Тыныс алу, яғни өмір сүру» - дегенді қалай түсінуге болады?

IVЖаңа сабақты меңгеру: (Д/м) - оқушыларды өзіне бағыттап, электронды оқулықты пайдаланып жаңа тақырыпты түсіндіру).

а) электронды оқулық (түсіндіру)

б) оқулықпен жұмыс (өздігінен жұмыс) 141 - 143 бет (оқу).

V жаңа сабақты түсінгенін алғашқы байқауы: (Д/М - сабақ материалын оқулықтағы ауызша және жазбаша тапсырмалар мен жаттығулар арқылы бекіту).

№1 (143 бет), №2 (144 бет (тест)), карточкалар.

VІжаңа сабақты түсінгенін соңғы байқауы: (Д/м - электронды оқулық үзінділер бойынша оқушылардың білімін анықтау)

з/ж №6 (1,2 сұрақ).

VІІ Бекіту: (Д/м - вариациялық жұп бойынша жаңа материалды бекіту)

1 2 3 4 5 6

Халел Досмұхамедұлы кім? - ұрпағының болашағы үшін күрескен қазақтың біртуар ұлы, профессор.

VІІІ Үй тапсырмасы: § 41, §42 (танысып келу) (әр мүшенің тазалығын сақтау үшін айтқан өсиеттерін оқу).






Интеллектуальная переменка по биологии (5 - 8 классы).

Тема: «Самые, самые, самые...»

Цель: 1.Стимулировать бережное отношение ко всему живому на

планете; формировать устойчивый интерес к биологии.

Форма проведения:Игра - соревнование.

Оборудование:Плакаты, таблицы, рисунки, жетоны (за правильный ответ)

І организационный этап.

ІІ игра - соревнование «Птичьи рекорды - самые, самые...»

Вы знаете, что животный мир разнообразен: есть большие и маленькие животные, тяжеловесы и легкие, отличаются формой, цветом, скоростью. Птичий мир также не одинаков, и вот сейчас мы узнаем самых загадочных, интересных птиц.

Вопросы

Ответы

1

Какая птица самая большая в мире?

Африканский страус. Рост - 2,5 м, вес - 150 кг

2

Назовите самую крупную летающую птицу.

Дрофа Кори или пау. Обитает в Южной и Восточной Африке, вес 18 кг.

3

Какая птица самая маленькая в мире?

Пчелиная колибри.Длина - 5,7 см, вес - 1,6 кг.

4

Какая из хищных птиц самая крупная?

Кондор, размах крыльев - 3 м.

5

Назовите самую мелкую хищную птицу.

Белогрудый сороколут, размером не больше воробья.

6

А знаете ли вы самую мелкую морскую птицу?

Малый буревестник. Вес - 28 гр. Длина - 140 мм.

7

Какая птица обладает наибольшим размахом крыльев в полете?

Альботрос, размах его крыльев до 4,25 м.

8

Кто на нашей планете самый быстрый?

Сокол - сапсан. Скорость от270 км/ч до 350 км/ч.

9

Какой пингвин является самым большим?

Императорский пингвин. Длина - 1,2 м. Вес - 42 кг.

10

Какой представитель пингвинов самый маленький?

Галапагосский пингвин. Его высота - 40 см.

11

Назовите отряд птиц, содержащий наибольшее число видов.

Воробьинные - 5100 видов, а всего птиц 8600 видов.

12

Какая птица дольше всех живет?

Грач - до 400 - 500 лет

13

У какой птицы самая большая семья?

У серой куропатки - 26 - 28 птенцов.

14

У какой птицы самое большое гнездо?

У американского белоголового орла, оно свито из сучьев и весит - 2т.

Стихотворение.

Кормушка висит у меня за окном,

Все время здесь вертятся птицы.

Летают всю зиму с утра до темна

Снегири, воробьи и синицы.

Дерутся за сало, пшено, коноплю,

Галдят, не смолкая, все время,

Наверно, за это я очень люблю

Пернатое птичье племя.

К тому же и пользу приносят они,

Едят они гусениц разных.

Спасают они и леса и сады

От маленьких гусениц страшных.

И надо поэтому птиц нам беречь,

Зимой подкормить, а весною - привлечь

Пернатых друзей на поля и сады,

Участие примешь ли в этом и ты?

Подведение итогов и награждение победителей.

Активные участники:

8 класс - Кошеров Дамир

7 класс - Шутпаева Аида

7 класс - Мыркасымова Азина

7 класс - Алипбаев Айдын

6 класс - Дубовская Анастасия

5 класс - Кундызбаев Адыль

5 класс - Кадырмышев Серыкбол

5 класс - Мауытканов Айдын.








КГУ «Солдатовская средняя школа»


Интеллектуальная

переменка

по биологии

5 - 8 классы.


Тема: «Самые, самые, самые...»

Учитель биологии: Жамбасова Г.М.








© 2010-2022