• Преподавателю
  • Биология
  • Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып)

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып)

Сабақ жоспары. "Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы" (6 сынып).
Раздел Биология
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: 16. 10. 14ж.

Сыныбы: 6 «А»

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға тамырдың өсімдіктің вегетативті мүшесі екендігі, тамырдың дамуы, тамыр жүйелерінің типтері,олардың құрылысының ерекшеліктері,тамыр қызметі туралы түсінік беру;

Тәрбиелілігі:Тамырдың өсімдік тіршілігіндегі, табиғаттағы маңызын тамыр күтімін зерттеп, талдау арқылы оқушыларды ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке, өзара ынтымақтастыққа тәрбиелеу

Дамытушылығы: Өсімдік шаруашылығы үшін тамыр жүйелерін дамыту туралы білімнің маңызын ашу; зертханалық жұмысты сауатты орындау дағдыларын қалыптастыруды жалғастыру.

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: аралас

Оқыту әдістері: индуктивті, дедуктивті, иллюстративтік

Пәнаралық байланыс: сурет,органикалық химия

Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, бейне слайдтар, кеппешөптер,

тәжірбиелік ыдыстар

Сабақтың жоспары:

Сабақтың жоспары

1. Ұйымдастыру.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

а) Тест жұмысы

ә) Сурет бойынша

3. Жаңа білім беру

4. Бекіту

а) Кітаппен жұмыс

б) Суреттермен жұмыс

в) Құпияхат тапсырмалары

5. Бағалау.

6. Үйге тапсырма беру.

7. Қорытындылау.

Сабақтың барысы :

1.Ұйымдастыру

Сәлемдесу, қатысым тексеру, дайындықтарын бақылау, көңіл - күйлерін көтеру мақсатында балаларды шеңбер ге тұрғызып, бір - біріне жақсы тілектер тілеп, беттеріне қарап күлімсіреу ;

2. Үй тапсырмасын тексеру: интерактивті тақта арқылы бағалау парағына ұпай жинау;

Бағалау парағы

Оқушының

аты - жөні


Үй тапсырмасын

тексеру

Жаңа сабақты бекіту

Оқушы ұпайы

Бағалары

Тест жұмысы

Сурет бойынша

Кітаппен жұмыс

Суреттермен жұмыс

Құпияхат тапсырмалары

Қорытынды

1



2




І. Тест жұмысы.
  1. Ботаника нені зерттейтін ғылым?

А) Жануарларды

Ә) Вирустарды

Б) Өсімдіктерді

В) Балдырларды

2. Өсімдіктерге арналған Қазақстанның қызыл кітабы қашан шықты?

А) 1981 жылы

Ә) 1978 жылы

Б) 1996 жылы

В) 1999 жылы

3. Барсакелмес қорығы қайда орналасқан?

А) Қостанай

Ә) Маңғыстау

Б) Арал

В) Алматы

4. Жасуша ядросын ашқан ғалым?

А)Роберт Гук

Ә) А. Левенгук

Б) Роберт Браун

В) Янсендер

5. Тұқымдар нешеге бөлінеді?

А) 2

Ә) 3

Б) 4

В) 5

6. Жасушаны кім ашты?

А)Роберт Гук

Ә) А. Левенгук

Б) Роберт Браун

В) Янсендер

7. Жасуша қай жылы ашылды?

А) 1681 жылы

Ә) 1665 жылы

Б) 1609 жылы

В) 1610 жылы

8. Қазақстанда қызыл кітап тұңғыш рет қай жылы шықты?

А) 1981 жылы

Ә) 1999 жылы

Б) 1996 жылы

В) 1978 жылы

ІІ. Суретпен жұмыс

Микроскоптың құрылысын жазыңдар

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Микроскоп

құрылысы


1- окуляр

2- көру түтігі

3- объективтер

4- заттық үстелше

5- айна (лампа)

6- табан

7- тұтқа

8- бұрандалар

Гүлді өсімдіктердің мүшелері

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Тамыр

Сабақ

Жапырақ


Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Гүл

Тұқым


Жаңа тақырыпты оқып - білу: Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы

Сұхбаттасу кезеңі:

Дара

Қос

жарнақтылар

қауыз

Қабық

қалқанша

эндосперм

Жарнақ

Ұрық

қ

Ұрық

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Ұрық

ҚұрылысыСабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Бүршікше

Сұхбаттасу кезеңі: Жаңа тақырыпты оқып - білу

Бүгін біз тамыр туралы айтамыз

1.Тамыр қандай мүше болып табылады?

2.Тамырдың негізгі қызметі қандай?

3.Тұқымда қандай мүше ең бірінші пайда болатынын еске түсіріңдер

4.Бақбақты тамырымен бірге жұлып көрдіңдер ме? Қиын ба? Неліктен?

Тамыр

жүйесі

Негізгі

Жанама

Қосқалы


Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Тамыр типтері Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып). Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Қос және дара жарнақты өсімдіктердің

Кіндік

Шашақтамырларын салыстырыңыз

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).

Кеппешөппен жұмыс жасау. Өсімдіктердің тамырын қол әйнегімен қарап қай тамыр жүйесіне жататынын анықтау.

Бекіту кезеңі.

І. Кітаппен жұмыс. Берілген өсімдіктердің тұсындағы санын дәл келетін тамыр жүйесінің бағанына жазыңдар.

1.Пияз 2. Сәбіз 3. Асқабақ 4. Асбұршақ 5. Қауын

6. Жүгері 7. Күріш 8. Қамыс 9. Сұлы


Кіндік тамыр жүйесі


Шашақ тамыр жүйесі


ІІ. Суреттермен жұмыс. Бұл тапсырмада өсімдіктердің суреттеріне қарап мына сұрақтарға жауап беру

1. Мына өсімдік қандай өсімдік деп ойлайсыз?
2. Қандай тамыр жүйесіне жатады?

ІІІ. Құпияхат тапсырмалары

Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.

3

6

9

5

1

10

15

1

13

8

3

13

4

2

9

14

11

7

12

1-Р, 2-У, 3-Т, 4-Н, 5-Ы, 6-А, 7-С, 8-К, 9-М,

10-Қ, 11-Ш, 12-І, 13-Е, 14-Ү, 15-О

5 ұпай.

Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.

3

12

9

11

5

1

4

2

9

6

2

7

3

2

5

8

10

2

1-Ө, 2-І, 3-Т, 4-С, 5-Р, 6-Д, 7-К, 8-Е, 9-М,

10-Г, 11-А, 12-А . 5 ұпай.

Біз

Бүгін

нені

білдік ?

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып). Тамыр- өсімдіктің вегетативті мүшесі

Тамыр өсімдікті топыраққа бекітеді.

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Өсімдік тамыр арқылы су мен минералды заттарды алады,

Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Сабақ жоспары. Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы (6 сынып).Тамыр өсімдікті топыраққа бекітеді.

Өсімдік тамыр арқылы су мен минералды заттарды алады,

  • Тамырға қандай жүктеме түсетінін елестету үшін, күшті жел кезінде

қолшатырды ашып, ұстап тұру керек.

Бүкіл тіршілік бойы өсімдіктерде жаңа тамырлары түзіліп, ескілері өсіп

отырады. Өсімдіктің барлық тамырларының жиынтығын тамыр жүйесі

деп атайды.

Оқушыларды бағалау

Қорытындылау

Үйге тапсырма беру

Үйге тапсырма беру

§ 7 оқу. 31-беттегі кестені толтыру.

Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!


© 2010-2022