Открытый урок Организмнің жеке дамуы. Онтогенез

Раздел Биология
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Организмнің жеке дамуы.Онтогенез.
Мақсаты: а)Онтогенез-организмдердің жеке дамуы екендігін, мүшелердің ұрық жапырақшасынан қалыптасуын,эмбриондық және постэмбриондық дамуы туралы ғылыми тұрғыдан түсіндіру.

б)Оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыра отырып,сыни ойлау қабілеттерін дамыту,ізденімпаздыққа,шығармашылыққа баулу.

в)Ұқыптылыққа,әдептілікке,тазалыққа,салауатты өмір салтын дұрыс қалыптастыруға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: Организмнің даму кезеңдері туралы білімдерін толықтырады,тақырыпты өз беттерінше меңгереді,салауатты өмір салтын сақтаудың маңызын түсінеді.

Түйінді идея:Білім есте сақтау арқылы емес,өз ойының күш салуымен алғанда ғана білім.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап,кластер,ЖИГСО,эссе,АКТ,СТО,жеке жұмыс

Негізгі дереккөздер мен ресурстар:оқулық,плакаттар,маркерлер,кеспе қағаздары,бағалау парағы.

Сабақтың кезеңдері:

Кіріспе бөлімі:Амандасу.топқа бөлу.Оқушыларға кеспе қағаздары таратылады,сөз сәйкестіктерін табу арқылы үш топқа бөліну тапсырылады.Оқушылар «ДНК», «Ядро», «Митоз» болып үш топ құрайды. Неліктен бұлай бөлінгендіктері сұралады. Сол кезде оқушылар цитозин,гуанин, аланин, тимин ДНК құрамындағы азотты негіздер екенін, ал профаза,анафаза,телефаза, метафаза митоз фазалары екенін, ядрошық,хромасома, кариоплазма ядро құрамы екенін айтады.

Мұғалім: Ал,балалар, топ атауларының арасында байланыс бар ма,қалай ойлайсыңдар?

Сол кезде оқушылар ядро жасушаның бөлінуге қатысатын негізгі органоиды екенін, митоз жасушаның бөлінуі екенін, ал жасуша бөлінген кезде ДНК-ның негізгі ролі туралы айтады.

Мұғалім: Демек,балалар, байланыс бар екен, ал осы байланысты қандай іс-әрекеттермен көрсетуге болады?

Балалар бір-бірінің қолдарын ұстап шеңбер түзеді.

Мұғалім:Ендеше, балалар ,осы байланысты үзбей,бүгінгі сабақта ұжым болып,топ болып жаңа сабақты меңгереміз деп ойлаймын ,(балалар бір-біріне сәттілік тілейді)

Өткен сабақты еске түсіру.

Ой шақыру: "Тез, шапшаң"
1. Аталық пен аналық жыныс жасушасының қосылуы
2. Қосарынан ұрықтануды ашқан ғалымдар
3. Ұрықтану дегеніміз не?
4.Аналық жыныс жасушаларының даму атауы?
5.Қасарланып ұрықтану дегеніміз не?
6.Жыныс жасушаларында және ұрықтанған жұмыртқа жасушасында хромосома жиынтығы қандай болады?
7.Аталық гаметалардың дамуы.
8.Эндоспермнің дамуы қалай болады?
9.Эндоспермнің триплоидтің табиғатын қай ғалым ашты?
Негізгі бөлім: Видео көрсетіледі.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты ашылады.1.Организмнің дамуы деген не? Топ мүшелері «Даму»сөзіне кластер құрастырады.

2.ЖИГСО әдісі арқылы жаңа сабақты меңгерту.Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша постер құрып,презентация дайындайды.(әртүрлі кеспе қағаздары мен суреттер таратылады.)

I-топ. Эмбриология ғылымының даму тарихы. Онтогенетика ғылымы.

II-топ.Онтогенездің кезеңдері. Эмбриондық даму кезеңіндегі жасушалардың жіктелінуі туралы.

III-топ. Постэмбриондық кезең.(көзбен көру айғақтары,суреттер бойынша жұмыс.)
Қорытынды бөлімі:Кім шапшаң?

  1. ы онтогенез терминін ұсынған неміс биологы:

2.«Ұрықтық ұқсастық» еңбегінің авторы:

3.Гаструладан кейінгі саты қалай аталады?

4.Гаструладағы жасушаның сыртқы қабаты:

5.Жасуша ұрықтанған соң организмнің жеке дамуы:

6.Ми мен жұлынның дамуына бастама беретін қабатты ата.

7.Организм ұрығының дамуын зерттейтін ғылым:

8.Ортаңғы қабат мезодермадан дамитын мүшелерді көрсет:

Я, жоқ

1.Эмбриология ғылымының негізін қалаған А.О.Ковалевский -
2. Онтогенез эмбриондық және постэмбриондық кезеңінен тұрады. +
3. Бластула - екі қабатты ұрық. -
4. Сыртқы қабат - энтодерма. -
5. Ішкі қабат - эктодерма. -
6. Үшінші қабат - мезодерма. +
7. Жеке мүшелері дами бастайды нейрула кезеңінде. +
8. Эктодерма қабатынан ми мен жұлынның бастамасы түзіледі. +
9. Энтодерма қабатынан көз,тері жабын мүшесі,есту және иіс сезу мүшелері пайда болады. -
10. Энтодерма қабатынан ас қорыту жүйесі, өкпе, бауыр, ұйқыбезі дамиды. +
11.Эктодерма қабатынан желі,бұлшықет,шеміршек,қанқа,бүйрек,қан тамырлары жүйесі дамиды. -

3.Жеке жұмыс (интерактивті тақтада орындайды)

Открытый урок Организмнің жеке дамуы.Онтогенез

Шығармашылық жұмыс.

Түсік жасату қылмыспа? Эссе жазу.топ мүшелері бір-бірінің жұмыстарын оқып,әр топтан ең үздігі дегенді оқиды.

Кері байланыс:

Мұғалім: Балалар,тақтада үш түрлі нақыл сөз ілінген, бүгінгі сабақтағы іс -әрекеттерімізді қай сөз ашады деп ойлаймыз, сол сөздің қасына тұрамыз.

1. «Маған айтшы - мен ұмытып қаламын; маған көрсетші - менің есімде қалады; өзіме істетші - мен сонда түсінемін». (Қытай мақалы)

2. Білім есте сақтау арқылы емес,

өз ойының күш салуымен алынғанда ғана білім. Л.Толстой.

3. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,

төртеу түгел болса, төбедегі келеді. Қазақ мақалы.

Мұғалім: Балалар, неліктен бұл сөзді таңдадыңдар?

(Оқушылар неліктен ол сөзді таңдағандары туралы өз ойларын айтады.)

Мен қалай жұмыс жасадым? Өзін өзі бағалау парағы
10 - 8 "+" сабақта өте жақсы жұмыс жасадым.
7 - 6 " + " Жақсы жұмыс жасадым
5 - 4 " + " қанағаттанарлықтай жұмыс жасадым.
3 - 1 " + " оқуға деген қарым - қатынасымды өзгерту керек
Оқушылар өз бағаларын беру арқылы өзінің болашақтағы орындарын, шешім шығара білуге, бір - біріне сын айтуға үйренеді.

Үйге тапсырма:























Ембі қалалық №7 орта мектебі.


Тақырыбы:

Организмнің жеке дамуы.

Онтогенез.

Өткізген: Тогимбаева Б.Ж

9-класс.





2015-2016 оқу жылы.

Өзін-өзі бағалау парағы. Оқушының аты-жөні ------------------------------------

криткерийлері

Жетістік(1-3балл)

дескрипторлар

Топқа бөліну

Топқа бөліну кезінде белсенділік көрсете алуы.

Жигсо

Мәтінді түсінбеген,тақырыпты аша алмады.

Мәтәнді түсінген,бірақ ойын жеткізе алмады.

Мәтінді түсінген,ойын тиянақты жеткізе білді.

Сұрақ-жауап

Сұраққа жауап беруі.

Кесте толтыру

Жеке жұмыс кезінде белсенділік көрсете білді.

Шығармашылық жумыс

Ой тиянақтылығы.

Логикалық ой ұшқырлығы.

Ортақ балл


Өзін-өзі бағалау парағы. Оқушының аты-жөні ------------------------------------

криткерийлері

Жетістік(1-3балл)

дескрипторлар

Топқа бөліну

Топқа бөліну кезінде белсенділік көрсете алуы.

Жигсо

Мәтінді түсінбеген,тақырыпты аша алмады.

Мәтәнді түсінген,бірақ ойын жеткізе алмады.

Мәтінді түсінген,ойын тиянақты жеткізе білді.

Сұрақ-жауап

Сұраққа жауап беруі.

Кесте толтыру

Жеке жұмыс кезінде белсенділік көрсете білді.

Шығармашылық жумыс

Ой тиянақтылығы.

Логикалық ой ұшқырлығы.

Ортақ балл


Өзін-өзі бағалау парағы. Оқушының аты-жөні ------------------------------------

криткерийлері

Жетістік(1-3балл)

дескрипторлар

Топқа бөліну

Топқа бөліну кезінде белсенділік көрсете алуы.

Жигсо

Мәтінді түсінбеген,тақырыпты аша алмады.

Мәтәнді түсінген,бірақ ойын жеткізе алмады.

Мәтінді түсінген,ойын тиянақты жеткізе білді.

Сұрақ-жауап

Сұраққа жауап беруі.

Кесте толтыру

Жеке жұмыс кезінде белсенділік көрсете білді.

Шығармашылық жумыс

Ой тиянақтылығы.

Логикалық ой ұшқырлығы.

Ортақ балл


© 2010-2022