Открытый урок по биологии

Мақсаты: а) білімділік: Жорғалаушылардың табиғатта және адам өміріндегі маңызы туралы түсіндіру арқылы оқушылардың білім қорларын толықтыру. ә) дамытушылық: Жорғалаушылардың ерекшеліктерін тани білу арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып, шығармашылқ ізденіспен және іскерлігін дамыту. б) тәрбиелік: Табиғатты қорғауға және өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту. Сабақтың түрі: аралас сабақ. Сабақтың әдісі: суретпен жұмыс,кесте толтыру, сұрақ- жауап, салыстыру, топтастыру,                                өзіндік жұмыс, бекіту,бағалау,қорытындылау. Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта слайдтары,таратпа қағаз, кестелер,плакаттар.
Раздел Биология
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

1.Лезде сұрақтар

2.Шың басына шығу

3.Кесте толтыру

4. «Кім жылдам» ойыны

5.Жорғалаушылардың пайдасы

6.Қорытынды бағасы













Сабақтың өтілу мерзімі: 20. 02. 2014

Сыныбы: 7-класс

Сабақтың тақырыбы: Жорғалаушылардың адам өміріндегі маңызы.

Мақсаты:

а) білімділік: Жорғалаушылардың табиғатта және адам өміріндегі маңызы туралы түсіндіру арқылы оқушылардың білім қорларын толықтыру.

ә) дамытушылық: Жорғалаушылардың ерекшеліктерін тани білу арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып, шығармашылқ ізденіспен және іскерлігін дамыту.

б) тәрбиелік: Табиғатты қорғауға және өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: суретпен жұмыс,кесте толтыру, сұрақ- жауап, салыстыру, топтастыру,

өзіндік жұмыс, бекіту,бағалау,қорытындылау.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта слайдтары,таратпа қағаз, кестелер,плакаттар.

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Өтілген материалды қайталау сұрақтары

3.Үй тапсырмасы

4.Жаңа сабақты түсіндіру

5.Сабақты қорытындылау, бағалау..

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Салемдесу,оқушыларды түгендеп, керекті материалды журналға түсіріп, оқушы зейінін сабаққа аудару.

2.Өтілген материалды қайталау.

Сұрақ- жауап бойынша.

3.Үй тапсырмасын сұрау:

1.Лездеме сұрақтар

1.Жорғалаушыларды зерттейтін ғылым?

2.Жорғалаушылардың өзіне тән ерекшеліктер?

3.Қазақстанда кездесетін жорғалаушылар?

4.Жорғалаушылар қалай ұрықтанады?

5.Жүрегі төрт қуысты жорғалаушы?

6.Дүниежүзік тасбақа күні?

7.Кеуде қуысы жоқ?

8.Жорғалаушылардың екінші аты?

9.Қолтырауындар жыныстық жағынан неше жылда жетіледі?

2.Шың басына шығу

Жорғалаушылардың суретінін астында дене құрлыстары жайында сұрақтар жасырылған. Сұрақтардың жауабын дұрыс тауып шың басына шығу керек.

1.Терісі

2.Денесі

3.Омыртқа жотасы

4.Тыныс алу жүйесі

5. Ас қорыту

6.Тілі

7.Зәр шығару

8.Сезім мүшелері

9.Көбеюі

10.Жеке топтары

3.Кесте толтыру:

Р.н

жорғалаушылар

суда

құрлықта

түнде

күндіз

ағаш басында

Батпақ тасбақасы


Гаттерия


Құбылғы


Дала тасбақаса


4.Кім жылдам: Төмендегі кестені сан бойынша өз орнына орналастыру.

Кесіртке


Жыландар


1.Шұбар батпат 2.жолақ абжылан 3.зайзандық батпат 4.қызыл жолақ абжылан 5.сұр келес 6.сарыбауыр жылан 7.сарлан 8.кеңсағанақ 9.ұршықсап 10.сұржылан 11.жармасқы 12.атпа.

4.Жаңа сабақты меңгерту.

Жорғалаушылардың табиғатта және адам өмірінде маңызы өте мол. Жыландардың уынан қымбат, бағалы дәрі дәрмек алады.

Оқушылар жеке жеке жорғалаушылардың пайдасы жөнінде өз ойларын айтады.

Қымбат дәрі дәрмек Тағам

маңызы

ауыл шаруашылығына Сауытынан,терісінен

пайдасы. әсем бұйымдар жасайды.

5.Қорытындылау: Қорытындылау барысында жорғалаушылардың пайдасы жөнінде бейне баян көрсетіледі.Жорғалаушыларды қорғауға алу барысында Қазақстанның қызыл кітабына кесірткенің 6,жыланның 4 түрі тіркелген.

а) Негізгі терминді қайталау

ә) оқушыларды берген жауабына қарай бағалау

б) Үйге тапсырма. Жорғалаушыларды қорғау.











Ашық сабақ

Тақырыбы: Жорғалаушылардың адам өміріндегі пайдасы.

Мұғалімі: Қосаева.Г.Қ.







2014 жыл.

1.Жасанды су қоймасы

а) тоған

ә) көл

б) теңіз

2.Өзеннің басталар жері

а) бастау

ә) арна

б) саға

3.Дүние жүзінде мұхит нешеге бөлінеді

а) 2

ә) 3

б) 4

4.Көлемі жағынан ең үлкен мұхит

а) тынық

ә) үнді

б) атлант

5.Жердің су қабығы

а) атмосфера

ә) литосфера

б) гидросфера

6.Дүние жүзіндегі ең терең шұңғыма

а) мариан ә) туамоту б) гавай

7.Гидросфера дегеніміз

а) ауа қабаты ә) су қабаты б) қатты қабаты

8.Өзен деңгейінің кенет көтерілуі

а) су тасуы ә) тасқын б) жайылуы

9.Жылы және суық ағыстардың пайда болуы

а) Тұрақты желдер ә) циклондар б) жер бедері

10.Мезгіл-мезгіл ыстық су мен бу шапшып тұратын қайнар

а) Жанартау ә) гейзер б) магма

1.Балдырлар қайда тіршілік етеді?

а) ауада,суда ә) су,топырақта

б) тау, шөл в) шөл,дала

2.Балдырлар жасушасының хлоропластары

а) хлорофил ә)хромофил

б) хроматофор в) пластид

3.Біржасушалы жасыл балдырдың қаншаға жуық түрі бар?

а) алпыс ә) жетпіс

б) сексен в) қырық

4.Бір жасушалы жасыл балдырлар млрд жыл бұрын пайда болды?

а) 1,5млрд ж ә)2,5млрд ж

б) 1,8млрд ж в)2млрд ж

5.Біржасушалы талшықты балдыр

а) хроллела ә) хлорококк

б) хломидоманода в) вольвокс

6.Жыныс жасушалары қалай аталады?

а) зигота ә) гамета

б) зооспора в) спора

7.Балдырды зерттейтін ғылым саласы?

а) микология ә) мехенология

б) алгология в) бриология

8.Қоңыр балдырлар қайда кездеседі?

а) су топырақта ә) ауа су

б) теңіз, мұхит в) топырақ, теңіз

9. Балдырдан алынады

а) бояу ә) мыс

б) иод в) қант

10.Балдырдың суға бөлініп шығатын газы

а) оттегі ә) көмірқышқыл газы

б) азот в) фтор

11.Төменгі сатыдағы өсімдік

а) балдыр ә) мүк

б) қына в) шырша

12.Қоңыр балдырдың қанша түрі бар?

а) 1600 ә) 1500

б) 1300 в) 1400

13.Балдырлар неге қорек болады?

а) малға ә) жануарға

б) адамға в) жәндіктерге

14.Табиғатта жасыл балдырдың қанша түрі бар?

а) 10 ә) 11

б) 13 в) 15

15. Ламинария су-түбіне қандай бөліктері арқылы бекінеді?

а) табан ә) резанд

б) тамыр в) сабақ



© 2010-2022