Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

Раздел Биология
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

№20 Т.Рысқұлов атындағы орта мектебі






Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)


Тақырыбы:

«Гүлдің құрылысы»


Сыныбы: 6

Пән мұғалімі: Рысбекова Қ.М.





Сабақтың тақырыбы: Гүлдің құрылысы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:. Гүлдің негізгі құрам бөліктері: тостағанша жапырақшалары мен жыныс мүшелеріне толық сипттама беріп, олардың құрылысымен таныстыру;

Дамытушылық: Пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын дамыту.

Тәрбиелік: Адамның тұлға ретінде қалыптасуын, адамгершілік қасиетін, жалпы қоршаған ортаға деген жаңашырлық сезімін дамыту;

Сабақтың типі: Жаңа сабақты игеру

Сабақтың көрнекілігі:

І Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі: - оқушылармен амандасу

- сыныптың тазалығын тексеру

- сыныптың кезекшілігін анықтау

- оқушыларды түгендеу

- сабаққа дайындықтарын тексеру

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу арқылы «Өсімдіктің вегетативті мүшелері» тақырыбында білімдері тексеріледі

1 тапсырма. Тамыр.

1-топ

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

2-топ


3-топ

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)


2 тапсырма. Сабақ.

1Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)-топ

2-топ

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)


3-топ

3 тапсырма. Жапырақ.

1Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)-топ

Сағақ

Тақта

Өң

Ортаңғы бөлік

Құпия сан: Түрөзгеріс

Оқылатын сұрақтар:

1. Картоп түйнегі

2. Долана ағашының сүрегі

3. Аулағыш құралға айналған

4. Емізікке айналған

5. Мұртшаға айналған

6. Катус тікенегі

Тақтаға ілентін жауаптар: 1.Тамыр; 2.Сабақ; 3.Жапырақ.

ІІ Негізгі бөлім. Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі

Ассосациялық карта: балалар гүл дегенде көз алдарыңа не келеді, ойларыңызға не түседі?

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс) Хош иіс Әдемілік Сыйлық

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

Көбею мүшесі Қысқарған өркен Әртүрлі түстер

Гүл құрылысы көрсетілген макет және нағыз гүлді көрсете отырып оқушыларды гүлдің құрылысымен таныстыру.

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)


ІV. Бекіту

Оқулық мәтініндегі суреттерді пайдалана отырып, гүлдің көбею мүшелеріне тірек-сызбаны құрастыру үшін әр топқа тапсырма беріледі.

1-топқа - Аталықтың құрылысы

2-топқа - Аналықтың құрылысы

3-топқа - Гүлдің құрылысы

12-зертханалық жұмыс.

Тақырыбы: Гүл құрылысын талдау.

Мақсаты: Өсімдіктің көбею немесе генеративті мүшесі - гүлдің құрылысын зерттеу.

Құрал-жабдықтар: нағыз гүлдер (қызғалдақ гүлдеп тұрған бөлме өсімдіктері және т.б.), қатты қағаздан ойылған жеке бөліктері, ұлғайтқыш қол әйнек, сапты ине.

Жұмыстың барысы:

1. Нағыз гүлден (ол болмаса) немесе гүл бөліктерінің қатты қағаздан жеке-жеке қиылған жапсырма (аппликация) көрнекі құралдардан гүл бөлімдерін табу, пішініне, санына, реңдеріне көңіл аудару.

2. Табиғи (нағыз) гүлден гүл бөліктерінің орналасу тәртібімен танысу.

3. Гүл бөліктеріне қарап жай немесе қос гүлсерікті екендігін анықтап ажырату.

4. Аталық пен аналықты жеке бөліп алып құрылыстарымен танысу, суретін салып атын жазу.

Нәтижесі: 1) Гүлдің құрылысын жаз:

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

1.____________________________________________

2.____________________________________________

3.____________________________________________

4.____________________________________________

5.____________________________________________

2) Берілген сипаттамалар гүлдің қай бөлігіне тән екенін гүл бөлігінің бас әрпін қойып белгілеңдер («ГС» - гүлсағақ; «ГТ» - гүлтабан; «Т» - тостағанша; «К» - күлте; «А» - аталық; «Ж» - аналық).

1. Гүлдің дәл ортасына орналасқан.

2. Тозаң ұясы бар.

3. Гүлсеріктің ішкі бөлігі.

4. Үлпекке айналған бөлігі.

5

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс). Жәндіктер қоректенеді.

6. Шірне бөлетін бөлігі.

7. Жабысқақ сұйықтық бөледі.

8. Ұшы ілмешекке айналған бөлігі.

9. Екі қабат қабықшасы бар жасушалар жетіледі.

10. Хош иіс шығаратын бөлігі.

11. Мойны бар.

3) Мыналардың қайсысы дұрыс гүл, қайсысы бұрыс гүл?

Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)Открытый урок по биологии на тему Гүлдің құрылысы (6-класс)

Қорытынды:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

IV Үй тапсырмасын беру кезеңі: §22 оқып, гүл бөліктерін түрлі қағаздан әзірлеп, қатты қағазға жапсырып әкелу. «Біліміңді сына»

V Бағалау. Оқушыларды бағалау.

© 2010-2022