• Преподавателю
  • Биология
  • Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып. биология

Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып. биология

Раздел Биология
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып.биологияСегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып.биологияСегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып.биологияСегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып.биологияСегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып.биологияСегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. 7 «а» сынып.биология

№14 Орта мектебі









Ашық сабақ

Тақырыбы: Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер.

7 «а» сынып







Дайындаған:Калдырбаева Г.Ш.













Көкшетау-2015

Сынып: 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. Қозғалуы, Қоректенуі. Мінез-құлығы. Биогеоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.

Мақсаттары:. Оқушылар сегізаяқты, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктерінің түрлерімен танысады , біледі, маңыздылығын меңгереді, сөйлеу тілін, ақыл-ойын дамытуға пайдаланады

Күтілетін нәтиже : Оқушыларды шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың тақырыппен жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі дамыта білді

Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Әдіс тәсілдер; Миға шабуыл Интерактивті оқыту әдістері диалогтік оқыту Жигсо, Венн диаграммасы

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әректі

І.Оқушылар-ға психология-лық ахуал туғызу(3минут)

Шаттық шеңбері.

Топқа бөлу

1 топ: Сегізаяқтар

2топ: Кальмар

3топ: Каракатица.

4топ: Басаяқты ұлулар класы

Спикерді тандау.

(партада:фломастерлер,постер,

бағалау парақшалары,синквейін парақшасы,критериялық бағалау парақшасы)

Бір-біріне бас сипап, амандасып,құшақтасып бір біріне жақсылық тілеп отырады.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.(10)

Тест жұмысы

Тест таратып беремін

Әр топ екі сұрақ дайындап топтарға ұсынады

Ө.Ж, Ж.Ж.

Ө.Ж

ІІІ. Жаңа тақырып

(15 минут)

Тақырыпқа кіріспе: Сабаққа ахуал жасау.

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға бейнеролик арқылы диалогқа түсіру. Ой қозғау арқылы жаңа сабақтың негізгі тақырыбы мен мағанасын аштыру.Сұрақ қою

Тақырыппен таныстыру. Дәптерге жазу

Оқушылар берілген мәлемет оқып және суреттер арқылы постер құрастырады.

Интерактивті тақтамен жұмыс.

(кітаппен жұмыс және қосымша мәлемет)

Джиксо әдісі.Постер құрастыру

қорғау

Спикер критериялық бағалау арқылы топты бағалайды

Оқушылар мәлеметтерді қосымша ғаламтор арқылы қосымша мәлемет іздестіреді.Постер құрастырады және қорғайды.

Дарынды,нашар оқитың баламен жеке жұмыс

Бекіту

Оқулықпен жұмыс.

«Үш қадам сұхбат» әдісі.

4 топ топтарға

Синквейін құрастырады

Сематикалық карта толтыру

Топпен орындау.

Сұрақтарға жауап береді

Ө.Ж.Т.Ж

Дарынды,нашар оқитың баламен жеке жұмыс

ІV.Қорытынды жасау.(5минут)

Формативті бағалау

Өзін-өзі бағалау

Топптық бағалау

Стикерлік

Бағалау криттерилері арқылы

Оқушылардың білімін бағалау.

Үй жұмысы

Рефлексия аквариум.

Үйге пар45

Қосымша малемет әкелу




Сематикалық карта

Кестені толтырып, дұрысына (+) белгісін, дұрыс келмегеніне (-)таңбасын қойыңдар.

Басаяқты ұлулар

Дене қуысы

Ас қорыту жүйесі

Артқы ішек

Аналь тесігі

Тыңысалу жүйесі

Қантарату жүйесі

Сорғыштар

Сегізаяқты


Каракатица


Кальмар





Бағалау парақшасы:

Оқушының аты-жөні

Тест жұмысы. (Бір сұрақ бір ұпай)

Постер қорғау

(1 ұпай)

Сұрақтарға жауап беру

(Бір сұрақ 1 ұпай)

Кесте толтыру

(Бір дұрыс

сұрақ 1ұпай)

Барлығы ұпай

Баға












Критериялық бағалау

Қатысушының аты-жөні

1тапсырма

2тапсырма

3тапсырма

Жалпы ұпай

Постер қорғау

Түгел қатысты-

5ұпай

3-4 оқушы -4 ұпай

1-2 оқушы қатысты- 2 ұпай

Сурет салынды

Толық сурет-4 ұпай

Cхемамен салынды 5ұпай

Суреті схемасы жөқ-0 пай

Қосымша мәлем айтты

Толық айтылды

5 ұпай

Жартылай айтылды 3ұпай

Дұрыс постермен қолданалмады және мәлемет айтылмады. 0 ұпай

Ең жоғары ұпай - баға «5»

Бір екі ұпай төмен -«4»

Ең төмен ұпай -«3»

«0» ұпай- «2»

1.Ұлулар типінде неше түр бар?

А.100 мыңнын астам

Ә.200 мыңнын астам

Б.130 мыңнын астам

В.145 мыңнын астам

Г.10 мыңнын астам

2.Түлғадан ерекше қатпарлы қабат түзіледі

А.Тері

Ә.Бұлшық

Б.Мантия

В.Ұлпа

Г.Қауырсын

3.Ұлулардың негізгі қозғалу мүшесі

А.Тері

Ә.Сүектері

Б.Қол

В.Аяқ

Г.Бұлшық ет

4.Ұлулардың зәршығару жүйесі құрылады

А. Екі бүйректен және несепағардан

Ә. Бір бүйректен және несепағардан

Б. Несепағардан

В. Бүйректерден

Г. Мүлем жөқ

5.Қантарату жүйесі-

А. Жабық

Ә. Ашық

Б. Жартылай ашық

В. Қан тарату жүйесі қалыптаспаған

Г. Эволюция кезенінен жойылып кеткен

6. «Жұрегі» тұрады:

А. Бір қарыншадан

Ә. Екі құлақшадан

Б. Бір қарыншадан,екі құлақшадан

В. Екі қарыншадан,екі құлақшадан

Г. Бір қарыншадан,бір құлақшадан

7.Ұлулар тынысалады

А. Өкпе арқылы

Ә. Екі өкпе арқылы

Б. Өкпе және желбезек арқылы

В. Тек желбезек арқылы

Г. Жауаптардың бәрі дұрыс

8.Ұлулардың үш класы бар:

А. Бауыраяқты ұлулар,қосжақтаулы ұлулар,басаяқты ұлулар.

Ә. Бауыраяқты ұлулар,қосжақтаулы ұлулар,басы жөқ ұлулар.

Б. Бауырлы ұлулар,қосжақтаулы ұлулар,басаяқты ұлулар.

В. Бауыраяқты ұлулар,қос ұлулар,басаяқты ұлулар.

Г. Жауаптардың бәрі дұрыс



Рефлексивті есеп

Сабақтың тақырыбы: Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. Қозғалуы, Қоректенуі. Мінез-құлығы. Биогеоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.

Мақсаттары:. Сабақта «Lesson Study» әдіс колданады.Оқушылар сегізаяқты, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктерінің түрлерімен танысады , біледі, маңыздылығын меңгереді, сөйлеу тілін, ақыл-ойын дамытуға пайдаланады

Күтілетін нәтиже : Үш оқушының сабақтағы жұмысын зертеп нәтижесән көру.Оқушыларды шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың тақырыппен жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі дамыта білді

Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)Критериялық бағалау.

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Әдіс тәсілдер; Миға шабуыл Интерактивті оқыту әдістері диалогтік оқыту Жигсо, Минквеин.Сематикалық карта

Алдыңғы сабақтарымда оқушылар топқа бөліну және топ ережесіне сүйену деген сияқты нәрселерге әбден төселгендіктен, бұл сабағымды бастау қиынға соққан жоқ. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында психологиялық тренинг өткіздм. Жеті модуль бойынша қалай оқу қажеттігін үйренген әдіс-тәсілдерімді сабақ беру барысында дұрыс пайдалануға, әр модульді орнымен қолдануға және жаңаша түрлендіре отырып сабақ өтуге тырыстым. Осы жеті модуль ішіндегі бірінші модульге тоқталар болсам, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді біз әрдайым жандандырып, жаңартып отыруымыз қажет. Оқушыларды қалай оқыту керек екенін түсінуіміз керек. «Әлеуметті - сындарлылық тұрғыдан оқытуды түсіну (Vygotsky, 1978; Wood, 1998) осы бағдарламада айтылған «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер» негізінде жатыр. Балалар өзінің түсінігін өзіндік зерттеулері мен әлеуметтік өзара байланысқа сәйкес құратын белсенді білім алушылар болып табылады». (Бағдарламаның негізгі мазмұны, 19 бет). Оқушыларды топқа бөліп отырғызып алған соң, қызығушылығын ояту кезеңінде әр топқа сұрақтар беру арқылы сабақтың тақырыбын ашып бейнеролик қарадық.

Топ өздеріне берілген үй жұмыс бойынша тест тапсырманы тиянақты орындап шықты. Тест жұмыс орындатқыздым және бағалау парақшаға жазуға оқушыларға ұсынып отырдым.Сабақтың мақсаты мен нәтижесіне жету үшін орындалатын тапсырмалар туралы айтылды. «АКТ енгізген кезде, теориялық және тәжірибелік білімдердің біртұтастығы оларды тиімді қолдануды қамтамасыз етеді, ал бұл оқыту және оқу үдерістерін жақсартуға жағдай жасайтын болады». (Мұғалімге арналған нұсқаулық, 62 бет). Интербелсенді тақтадан Содан соң сыни тұрғыдан ойлаудың керемет өзіме ұнаған тәсілі мен оқушыларға сөйлемді аяқтауға тапсырма бердім.

Оқушылар тақырыпты ашу үшін постер жасап қорғады. дайын болған соң таймкипер сайлап әр топ өздеріне берілген тапсырманы тақтаға шығып, қорғай бастады. Қорғап айтып шыққан оқушыға әр топтан сұрақтар қойылды. Сұрақтарға оқушылар тиянақты жауап беріп отырды. Олардың бұл сабақтан алған білімдері мен сабаққа қатысты ойларын сұрау арқылы да біз диолог құрамыз. Әрине сабақтың кемшіліксіз болуы сирек жағдай. Мысалға келтірер болсам мағынаны тану кезеңінде оқушылар тақырыптан ауытқып, басқалай жауаптар беріп жатты. Бұл дегеніміз сұраққа әлі де болса нақтылай жауап беруді игермегендіктерінен деп ойлаймын. Мен өзімнің алдыма оқушыларға берілетін тапсырманы жайдан, күрделіге қарай құру керек екен және әр окушының білімін бағалау деген мақсат қойдым.Сол кезде ғана оқушы нақты нені орындау керектігін білетін сияқты. Көбінесе оқушыларға бірін - бірі оқытуына мүмкіндік берген дұрыс. Бізде теория және практика ұштасып жатады. Оқушылар өз қолдарымен жасап көрсе, талқыласа,бір -біріне білім берсе көп жетістіктерге жетеді. Дереккөздерге сүйенсек білім алу 50% талқылағанда, 75% практикада, 90% білім беруде есте жақсы сақталытынын көрсеткен. (Ұлттық оқу зертханалары, Бефель, Мэн штаты, АҚШ). Бұл пікірмен мен келісемін, өйткені өз іс-тәжірибемде байқадым. Сабақ соңында оқушыларға рефлекцияны ынталандыру, өз ойларын қорытып айту, алған білімдерін қорытындылау үшін береміз. Бұның да өз кезегінде оқытуда көп көмегі тиеді. Сабақ барысында үй тапсырмасын орындағаннан соң оқушылардың өздеріне жаңа тақырыпты ашуға байланысты тапсырмалар беріп отырдым. Бұл әдіс оң әсерін беріп отырды. Сабақ барысында АВС оқушыларды белгілеп келген мұғалімдерге бақылауға берілді.Зертеген мұғалімдер сабақ бойынша үш оқушыны бақылап шықты.Сабақтың соңында қорытынды жасап көрдік Қандай нәтижеге оқушылар жеткенің көрді.

Сабақта жеті модульді қолдана отырып нәтижеге жеттік деп ойлаймың .Сабақ заманауи «Lesson Study» әдісімен өткізілді. Сабақтардың құрылымы жүйелігімен, барлық кезендердің ойластырылғандығымен,сондай-ақ сыныптың өз ерекшілігіне сәйкес оқу материалын дұрыс таңдаумен ерекшеленеді. Оқушылардың дағдыларын дамыту және қалыптастыру бағытында мақсатты түрде жүргізілген жұмыстар нәтижесі аңғарылады.Топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу арқылы сыныпта ынтымақтастық климат қалыптастыра алды. Зетрттеу кезенде А.В.С оқушылардың сабққа деген қызуғышылығын байқап шықттық Бұл оқушылардың сабақта өздерін ұстай білуіне, жұмыстарын тянақты

атқаруға мүмкіндік тудырды. Бұл сабақта дербес жұмыстарды жүзеге асыруға мүмкіндектер болды.

Қорыта келгенде, бұл тәсілдің нәтижесінде біз оқушылардың білімдерін жаңа тәсілдер арқылы кеңейте аламыз. Сабақ соңында өз мақсаттарымызға жетеміз, қалыс қалған оқушылар жойылады. Бағдарламаның жеті модулін ықпалдастыра отырып, оқушылардың сұрақтарға толық жауап беруіне, ойларын ашық айтуына дағдыландырады. Топтық жұмыс арқылы ойларын ортаға салып талқылау, талдау, өз пікірін ашық айтуға дағыдыландыра отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырады. Болашақта осындай әдіс - тәсілдерді қолдана отырып өткен сабақтарыммызбен оқушының білім, білік дағдыларын арттыруды көздеп отырмыз және үлгерімі "С" дәрежесіндегі оқушылармен әлі де жұмыстар жасап "В" дәрежесіне жеткізуге, "В" дәрежесіндегі оқушыларды "А" дәрежесіне жеткізуге тырысамыз. Талантты және дарынды оқушыларға күрделенген тапсырмалар беруде әлі де ізденуге жұмыстанамыз.










© 2010-2022