Жүректің құрылысы және қызметі. Қан тамырлары және олардың түрлері

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Жүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлеріЖүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлеріЖүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлеріЖүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлеріЖүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлеріЖүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлеріЖүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлеріЖүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлері



Жүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлері

Атырау облысы

Атырау қаласы

Атырау селосы

Ф.Оңғарсынова атындағы

орта мектеп

Биология пәнінің жоғары санатты мұғалімі:

Жумабаева Мая Биғалиқызы

1 деңгей бойынша сертификатталған





8-Сынып Биология.Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы

Жүректің құрылысы және қызметі.Қан тамырлары және олардың түрлері.№11 зертханалық жұмыс.

Саусақты қатты қысып байлаудың себебінен веналық қақпақшалар жабылып қолды төмен түсіргенде саусақтың веналық қантамырларында қанайналым тоқтайды.

1

Мақсаты

Қан айналым мүшелері мен жүректің құрылысы және қызметі туралы негізгі түсініктерді беру.Қантамырлары, олардың түрлері және құрылыс ерекшеліктері туралы білім беру. Дербес тұлғаны қалыптастыратындай білім алуға дағдыландыру, алған білімдерін өмірмен байланыстыра білуге және қажет кезінде пайдалануға үйрету.

2

Оқыту нәтижелері

Қанайналым мүшелері туралы түсінік қалыптасады.Жүректің құрылысын бұлшық еттер қабатының ерекшеліктерін түсінеді.Жүректің жұмысын сипаттап айта алады.Қан тамырлары олардың түрлерін, бір- бірінен айырмашылықтарын салыстырып, айтуды үйренеді.Сұрақтарды бірігіп шешеді, өзін және өзгелерді бағалауды үйренеді, басқаның пікрімен санаса біледі.

3

Түйінді идеялар

Жүретің құрылысын, қызметін және қантамырлар, олардың түрлері туралы өз беттерінше пікірлерін қорытындылап, организм тіршілігі үшін маңызын біледі.

4

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО ,ИНСЕРТ.Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз ,бір тілек;АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау.Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;

5

Қажетті құралдар

Интерактивті тақта, компьютер , маркер, стикер, ақ бетшелер.



Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқыту модульдері

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыты

Кіріспе

Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,сыныпқа жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында жылы сөздер айту.

Оқушылар сәлемдеседі,кезекші оқушыларды түгелдеп,хабарлайды.

1 мин

Оң алақанымызды жүрегіміздің тұсына қойып, лүпілдеп соққан кішкене жүрегіміздің дүрсіліне бір сәт құлақ түріп көрейікші- жүректеріңнің соғысын сезесіндер ме?Біздің жүрегіміз қандай, не деп соғады екен?-Менің жүрегім сендерге деген мейрімділікке толы.-Менің ... әрі қарай жалғастырады.Олай болса, осы жылы да жұмсақ, батыл да ақылды... жүрегімезден шыққын жылуды айналамызға таратайық.(Алақандарын айналаға үрлейді).

«Жүрек жылуы» тренинг

Оқушылар жүрек жылуын қабылдап, бір-біріне мейірімділік, сәттілік тілейді.

2 мин

Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл әдісі

Үй тапсырмасына қатысты сұрақтар беріледі.

Диалогтік оқу

Үй тапсырмасы бойынша қойылған сұрақтарға оқушылар жауап береді.

5 мин

Негізгі бөлім







Оқулықпен жұмыс







Терминмен жұмыс















Сергіту сәті





Зертханалық жұмыс



Қорытындылау














Рефлексия

Жаңа сабақтың теориялық мәнін ашу үшін интербелсенді тақтадан жүректің құрылысы қызметі қан тамырлары туралы слайдттар, видео көрсетілім арқылы баяндау.

Әр түрлі түстер бойынша оқушыларды топқа бөлу:

І-топ: «Жүрек» тобы

ІІ-топ: «Артерия» тобы

ІІІ-топ: «Вена» тобы

ІV-топ: «Қылтамырлар» тобы

«Ой толғаныс»

Оқушыларға топтық тапсырмалар беру.

Топтық жұмыс
1-Топ: Жүректің құрылысының суретін салып сипаттау.
2-топ:Артерия қантамырының құрылыс ерекшелігін сипаттау.
3- топ: Вена қантамырының құрылыс ерекшелігін түсіндіру.
4-топ: Қылтамырлардың құрылыс ерекшелігі.
Топта талдап постер құру арқылы сипаттайды.

Жаңа сабақ бойынша интерактивті тақтада жазылған сөздерге «Жылдам табу» ойыны бойынша тез жауап беру.Қанайналым, Пирикард, жүрекше, қарынша, эпикард, миокард, эндокард, жақтаулы қақпақша, үш жақтаулы, қос жақтаулы, жарты ай тәрізді қақпақшалар, қолқа, артерия, вена, қылтамыр.

Есептеп шығарыңыздар: 1 -топ

Қалыпты жағдайда жүрек 1 минут ішінде орта есеппен 6 л қанды тамырларға айдаса, 1 сағатта және 1 тәулікте қанша мөлшерде қан айдайды?

2-топ

Қалыпты жағдайда жүрек орта есеппен 1 минутта 70 рет жиырылып-кеңейетін болса, 1 тәулікте қанша рет соғады? 3-топ1 минут ішінде денедегі қан жүрек арқылы екі рет өтеді. Сонда тәулігіне қанша рет өтеді?

4-топ

1 минут ішінде жүрек 75 рет соғатын болса, 12 сағатта қанша рет соғады?

Кімге жүрек салу керек? Өз ойыңды дәлелде.
1.10 баланың анасы 47 жаста.
2.Жеке кәсіпкер, жетімдер үйінің демеушісі 38 жаста.
3.Вундеркинд бала 10 жаста.
4. 6 жастағы бала.
5. тәжірибелі хирург 60 жаста.
6. Жас әнші Қайрат Нұртас.


№11 зертханалық жұмыс.

Саусақты қатты қысып байлаудың себебінен веналық қақпақшалар жабылып қолды төмен түсіргенде саусақтың веналық қантамырларында қанайналым тоқтайды.

Қорытындылау сұрақтары:

1.Қан айналым дегеніміз не?Қанайналым мүшелерін атаңдар. 2.Жақтаулы қақпақшалар мен жарты ай тәрізді қақпақшалар қайда орналасқан және қандай қызмет атқарады? 3.Жүрек жұмысы қанша жолмен қалай реттеледі? 4.Жүректе қандай қабаттар бар?Толық сипатта. 5.Жүрекшелер мен қарыншалар арасында қандай айырмашылық бар?Олардың ерекшелігі неде? 6.Жүрек автоматиясы қандай құбылыс? 7.Адреналин гармонының реттелуінің әсері қандай реттелуге жатады? 8.Артерия құрылысы қандай? 9.Вена құрылысы қандай? 10Капилярлар дегенімз не?

Ой тоқтату жүрек туралы балама немесе диалект сөздердің мәнін ашу.



Кері байланыс

«Табыс ағашы» Сабақтан алған әсерің қандай?

Топтық жұмыс



















Топтық жұмыс





Жеке жұмыс















Топтық, жеке жұмыс





Жеке жұмыс



Диалогтік оқыту











Диалогтік оқыту

Видео көрсетілім көріп,слайдттар арқылы жаңа тақырыпқа сәйкес ойларын жүйелейді.

Оқушылар 4 топқа бөлінеді.

Топ аттары жазылған қағаздар бойынша топтасып отырады.





Әр топ ойласып өзіне берілген тапсырмадан постер құрып бір оқушы баяндайды.





Оқушылардың жылдамдығымен есте сақтау қабілеті анықталады.Оқушы жеке жұмыс арқылы өзін көрсетеді.



Оқушылар өздеріне берілген есептерді ойланып, бірлесіп шығарып, тез жауап беруге тырысады









Оқушылар сергіту сәтінде берілген тапсырмалар бойыша өз ойларын жеке немесе топ болып қорғап дәлелдеуі керек.



Оқушылар зертханалық жұмыс жасайды бір-бірінің жұмысын тексереді.




Жаңа сабақта алған білімдерін қорытындылап сұрақтарға жауап береді.Топтар өзара сұрақтар қойып жауап береді.Топ белсенділігін, білімділігін анықтау.










1.Жүрегім аузыма тығылды

2.Жүрегім елжіреді.

3.Тас жүрек.

4.Жүрегінің түгі бар.

5.Су жүрек.

6.Жүрегім дүрс етті.

7.Жүрегім дірілдейді.

8.Ауызын ашса жүрегі көрінеді.

9.Жүрегі зу етті.

Оқушы сабақтан алған әсерін стикерге жазып табыс ағашына орналастырады.

7 мин







7 мин







2 мин





3 мин









3 мин





5 мин





5 мин











2 мин



2 мин

V. Үйге тапсырма.

Бағалау.

Үйге тапсырма беріледі.

$36,37 оқу,мазмұндау. «Жүрек жылуы» эссе жазу.

Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін.Жемістермен формативті бағалау

Оқушылар үйге тапсырма алады.

Сыныптасын және өзін- өзі критериалды бағалап шығады.Өте жақсы жауап берген оқушы жасыл алма алады, жақсы жауап берген оқушы алмұрт,орташа жауап берген оқушы қызыл алма суреттерін алады.











© 2010-2022