- Преподавателю
- Биология
- Урок па біялогіі Значэнне водарасцяў у прыродзе і жыцці чалавека
Урок па біялогіі Значэнне водарасцяў у прыродзе і жыцці чалавека
Раздел | Биология |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Дашкевич Е.А. |
Дата | 09.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Тэма: Значэнне водарасцяў у прыродзе і жыцці чалавека
Мэты ўрока: пазнаёміць вучняў з:
А. 1) аддзеламі зялёны, чырвоны і бурых водарасцяў, даць агульную характарыстыку кожнай з груп; 2) асаблівасцямі асяроддзя іх пражывання;
3) роляй ў жывой і нежывой прыродзе.
Б. 1. Сфарміраваць у вучняў асаблівую матывацыю, пазнавальнай цікавасці да дадзенай тэмы
В.1 Развіць пазнавальны інтарэс да прылады навакольнага свету.
Тып урока: камбінаваны. Тлумачэнне новага матэрыялу.
Ход урока
Арганізацыйны момант: на дошцы: Лік, месяц. Тэма: «Аддзелы водарасць». Праверка засваення матэрыялу мінулага ўрока
Праверка дамашняга задання:
1. Што такое фотасінтэз і для якіх арганізмаў характэрны гэты працэс? (Працэс перакладу энергіі Сонца ў энергію хімічных сувязяў, у выніку чаго ўтворыцца арганічнае рэчыва. У працэсе фотасінтэзу ўдзельнічаюць клеткі вышэйшых раслін, водарасцей і некаторыя бактэрыі. Фотасінтэз адбываецца з дапамогай пігментаў (хларафіла і некаторых іншых), якія прысутнічаюць у хларапластах і хроматофоров клетак. У аснове фотасінтэзу ляжыць акісляльна-аднаўленчы працэс.)
2. Як называецца пігмент, які ўдзельнічае ў працэсе фотасінтэзу і які надае зялёны колер раслінам? Чаму ён мае такую назву? Ці ўваходзіць у склад гэтага пігмента хлор? (Хлор не ўваходзіць у склад хларафіла, а іх сугучча тлумачыць аднолькавы колер - зялёны, які па-латыні як раз і называецца «хлор» (chlore). Можна прапанаваць навучэнцам ўспомніць падобныя назвы, якія паказваюць на зялёны колер (хларапласты, водарасць хларэла). )
3. Якія арганічныя рэчывы ўтвараюцца ў зялёных лістах? (Крухмал, глюкоза (таму салодкі густ маюць бярозавы сок, буракі, моркву, многія садавіна).)
4. У якіх асяроддзях могуць жыць водарасці? (Усюды, дзе ёсць вада).
5. Што ўяўляе сабой цела водасцей? Рассечана яно на тканіны і органы? (Талом - цела ніжэйшых раслін (водарасцяў, грыбоў, , лішайнікаў)
6. Якім чынам водарасціпрымацоўваюцца да субстрату? (Рызоідамі - ніткападобнымі ўтварэннямі з адной або некалькіх клетак,
8. Як адбываецца размнажэнне водарасцяў ў спрыяльны перыяд? (Бясполым шляхам.)
Тлумачэнне новага матэрыялу: Неабходна адзначыць: месцапражыванняў водарасцей, асаблівасці будовы, прычыны і следства разнастайнай афарбоўкі, яе сувязь з ладам жыцця розных водарасцей, іх ролю ў прыродзе і жыцці чалавека. Звярнуць увагу на будову бурых водарасцяў, цела якіх мае спецыялізаваныя часткі, вонкава і функцыянальна падобныя з вегетатыўнымі органамі раслін.
Адзначыць значэнне водарасцяў:
- ўзбагачэнне Зямлі кіслародам;
- прадуцыраванне першаснага арганічнага рэчывы
- выкарыстанне ў ежу жывёламі і чалавекам;
- атрыманне лекаў;
- выкарыстанне ў біялагічнай ачыстцы вады.
Водарасці , група ніжэйшых, аўтатрофныя, звычайна водных раслін; ўтрымліваюць хларафіл і іншыя пігменты і выпрацоўваюць арганічныя рэчывы ў працэсе фотасінтэзу.
Вылучаюць наступныя тыпы водарасцяў: Сіне-зялёныя, Залацістыя, Піррофітовые, дыятомавых, Жеўтоазяленые, Эвгленовые, Зялёныя, Харовые, Бурыя, Чырвоныя. Усе аддзелы эвалюцыянавалі ў асноўным незалежна. Магчыма, зялёныя водарасці далі пачатак наземным раслінам. Памеры водарасцей змяняюцца ад доляй мікрона (кокколитофориды і некаторыя дыятомавых) да 40 м Сярод аднаклетачных водарасцей ёсць рухомыя формы, якія здзяйсняюць слізгальныя руху (дыятомавых, сіне-зялёныя), але механізм перамяшчэння да канца не ясны. Яны забяспечаныя жгутиками і падобныя да найпростым - жгутиковым. Але ў гэтых водарасцяў ёсць хларафіл і хроматофоров. У цемры яны страчваюць хларафіл і становяцца бясколернымі і могуць існаваць за кошт паглынання арганічных рэчываў, раствораных у вадзе. Аднаклетачныя водарасці могуць аб'ядноўвацца ў калоніі. Сярод мнагаклетачных багавіння найбольш проста арганізаваныя падобныя на разгалінаваныя ніткі, адукаваныя адным побач клетак.. Размнажэнне : вегетатыўна, палавым і бясполаю шляхам. Некаторыя аднаклетачныя водарасці размножваюцца дзяленнем на дзве часткі. Марскія бурыя водарасці могуць утвараць цэлыя падводныя «лесы». Асноўная частка водарасцей жыве ў тоўшчы вады 20-40 м, толькі адзінкавыя віды бурых і чырвоных водарасцей сустракаюцца на глыбіні каля 200 м. Водарасці
могуць існаваць на паверхні зямлі і ў глебе, на кары дрэў, скальных выхадах горных парод, сценах будынкаў. Лічыцца, што да 80% усіх арганічных рэчываў, штогод прадукуецца водарасцямі . яны з'яўляюцца ежай для большасці водных жывёл. Некаторыя горныя пароды, такія як гаручыя сланцы, некаторыя тыпы вапнякоў, ўтварыліся ў выніку жыццядзейнасці водарасцяў. Марская капуста, парфіру і Ульві ўжываюцца ў ежу, выкарыстоўваюцца для вырабу угнаенняў. Водарасці выкарыстоўваюцца пры ачыстцы сцёкавых вод. З ламінарыяў і фукусовых водарасцяў атрымліваюць кармавую муку, якая змяшчае ёд і карысныя мікраэлементы.
Замацаванне вывучанага матэрыялу :
1. Адказаць на пытанні, прадстаўленыя ў падручніку на с. 46-47.
2. Запісаць ў сшытку значэнне найбольш вядомых і значных відаў водарасцяў, напрыклад: Ульві, хларэла, хламідомонада (зялёныя), філлофора (чырвоныя), ламінарыя, фукус, саргассум (бурыя).
Вынікі ўрока
Дамашняе заданне:
-
Паўтарыць раздзел Падцарства Ніжэйшых раслін (с. 38-47).
Рэфлексія .. • Што новага сёння даведаліся на ўроку?
• Як ацэньваеце сваю працу на ўроку?