Конспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыб

Урок по биологии для 7 класса «Класс Рыбы. Многообразие рыб» Цели урока: Изучение нового материала. Образовательные: ознакомить с общей характеристикой класса рыб, особенностями их строения в связи со средой обитания, многообразием , значением рыб в природе и жизни человека , охране. Воспитательные: формирование экологической культуры учащихся и бережного отношения к окружающей нас природе; воспитание коммуникабельности учащихся при работе в группах. Развивающие: умение применять информационны...
Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбТема уроку:

Клас Риби. Різноманітність та значення риб.

Мета уроку :

Тип уроку : Обладнання

Ознайомити учнів з різноманітністю риб на прикладі рядів Осетроподібні , Оселедцеподібні, Окунеподібні, Короподібні, Лососеподібні, надрядів Кистепері та Дводишні; виявити залежність різноманітності від умов водного середовища; розкрити господарське значення риб , вплив діяльності людини на їхнє життя , підвести до висновку про необхідність охорони , раціонального вико­ристання та відтворення рибних багатств; розвивати вміння порівнювати , узагальнювати , логічно мислити , робити висновки ; продовжувати формувати вміння учнів працювати з підручником , схемами, додатковою літера­турою ; розвивати в учнів пізнавальний інтерес , вихо­вувати бережливе ставлення до природи , здійснювати екологічну освіту та естетичне виховання .

Урок засвоєння нових знань

Таблиці «Зовнішня та внутрішня будова риб», презентація «Різноманітність риб», підручник, хрестоматія по зоології, Червона книга України.

Проблема уроку : Визначити роль риб у природі та житті людини .

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.



Ми з вами ознайомилися з тваринами, які живуть виключно у водному середовищі.



Запитання до учнів : фронтальна бесіда

  • В якому середовищі живуть риби ?

  • Назвіть органи руху риб .

  • Які види плавців ви знаєте ?

  • Чим вкрите тіло ?

Значення слизу?Форма риби ?

  • Відділи тіла риб ?

  • Які особливості процесів життєдіяльності риб : виділення , дихання ?

  • Яку будову має кровоносна система , які функції виконує ?

  • Який тип нервової системи характерний ?

  • Як відбувається розмноження та розвиток риб ?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів.

Неймовірна різноманітність риб - це наслідок широкого розповсюдження їх майже по всьому водному середовищі. Риб можна зустріти в гірських потоках зі швидкістю 2 м / с і стоячих водоймах ; на великих глибинах, де тиск - 1000 атм. і на самій поверхні води ; у гірських озерах на висоті 600 м . над рівнем моря і в підземних печерах . Живуть риби в солоних водоймах, гарячих джерелах, чистій прозорій воді, мутних потоках , болотах , артезіанських водах.

Риби не тільки плавають у воді, вони можуть повзати по дну, а інколи і по суші, зариватися в пісок, мул і навіть літати, розмахуючи плавцями , як крилами . Риби чують і самі видають звуки, вони бачать і розрізняють кольори, самі змінюють забарвлення, мають органи рівноваги , зору, слуху , дотику, смаку, нюху .Ці істоти реагують на зміну тиску , сприймають магнітне поле Землі і можуть орієнтуватися по магнітному меридіану , вловлюють найменші коливання води .

Електричний вугор , скат, сом мають спеціальні органи для нагромадження електричної енергії. (наприклад, у вугра, який розряджає своє тіло , напруга електричного струму в момент удару досягає 800 Вольт). Деякі глибоководні риби мають органи, які світяться . А чим тільки не живляться ці тварини ! Серед них є канібали , паразити , гурмани . Є велетні ( білуга -9м, масою - 1560 кг ; камбала -5м, масою - 300 кг ) , є пігмеї ( бичок пандака розміром 1 см ).

Така різноманітність форм риб - результат довгої історії пристосування до умов життя . Перші рибоподібні появилися 440 млн. років назад. Девонський період історії Землі навіть називали віком риб . Вони завоювали все водне середовище .

До речі, складено легенди про одиноку рибку камбалу, ось одна з них:

Коли Спаситель був розіп'ятий на хресті і вже віддав свій божественний дух, у суботу явився до Божої Матері архангел Гавриїл і сказав її: «Твій син воскресне з мертвих». Матір Божа саме в цей час снідала на березі моря і з'їла половинку рибки. Почувши чудесне благовістя архангела , Пречиста перехрестилася та й каже:«Тоді мій син воскресне, коли оживе ця рибка». А рибка раптом плюсь!.. І ожила... До цих пір плаває однобока рибка на дні моря - а звуть її камбала.

/демонстрація камбали /

Тема нашого уроку : Різноманітність кісткових риб,

значення у природі та житті люди­ни. Охорона риб.

На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з різноманітністю кісткових риб; визначимо роль риб у природі і житті людини, з'ясуємо необхідність їх охорони.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Клас Кісткові риби нараховує близько 12000 видів , що становить 90 % загальної кількості риб.

Конспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыбКонспект урока биологии на тему Класс Рыбы. Многообразие рыб



Повідомлення учня

Характеристика представників ряду Осетроподібні. Це невелика за кількістю видів група кісткових риб з переважно хрящовим скелетом .Хорда зберігається протягом усього життя, а плавальний міхур має зв'язок з кишечником . Представники : білуга, осетер , стерлядь , севрюга . Передня частина голови видовжена , луска покриває не все тіло , а проходить 5 рядами уздовж тіла . Живляться ракоподібними, молюсками , безхребетними тваринами. Найбільша з осетроподібних - білуга , масою 1,5 тонни , довжиною 9 м .Таких екземплярів мало , людина практично не дає можливості дожити до таких розмірів. Можуть жити до 100 років , а статевозрілими стають на 4 , іноді 20 році життя .

/ демонстрація слайдів осетроподібних /

Розповідь учитель

Надзвичайно плодючі від 1,5 тис. до 5 млн. Ікринок . Більшість осетроподібних - прохідні риби , мешкають у морі, а на нерест заходять до річок. Значення промислове. Велику цінність представляє чорна ікра, яку відкладають ці риби.

Повідомлення учня

Характеристика представників ряду Оселедцеподібних .Представники : чорноморський , атлантичний , тихоокеанський оселедці, кілька , тюлька , хамса.Тіло їх сплющене з боків, сріблястого забарвлення, бічної лінії немає . Мешкають у товщі води , живляться дрібними організмами . Досягають довжини 50 см., масою 1 кг .Заходять на нерест у річки Дунай , Дніпро , Південний Буг. Кілька, тюлька, хамса - дрібні види цього ряду .

/ демонстрація слайдів оселедцеподібних/

Повідомлення учня

Найбагатша на види група риб - Окунеподібні. Відрізняються від інших гострими колючими плавцями . Мешкають у всіх солоних і прісних водоймах . Довжиною від 1 см. до 5 м, а масою - 900 кг. Меч- риба - 4 м. і масою 300 кг. розвиває швидкість 10 км/год. Скумбрія, ставрида , тунець, бички, окунь, судак мають промислове значення .

/ демонстрація слайдів окунеподібних /

Конкурс « Риболовля »

КОРОП

Омуль

Рогозуб

Оселедець

Плітка

КАРАСЬ

Амур

Рогозуб

Акула

Ставрида, стерлядь, сом, судак, севрюга, сьомга, синець

ПЛОТВА

Лящ, линь Осетер

Тріска, тунець Вобла, в'юн Амур, акула

ВОБЛА

Окунь, осетер Білуга, бичок Лящ, линь Акула, амур

До дошки запрошую 4 учасники. На дошці написано 4 назви риб вертикально. Назва по горизонталі - це вудка ; кожна літера по вертикалі - це гачок із наживкою . На нього треба спіймати рибку ( написати назви риб , що починаються на ту саму літеру). Хто швидше й більше спіймає рибок , той і переможець.





Чому в рибалок іноді погано клює риба ? Це до дощу , перед дощем риба

опускається на дно водойми.





Повідомлення учняЛососеподібні мають округлу форму тіла. Характерною ознакою є наявність особливого жирового плавця , розташованого на спинному боці тіла перед хвостовим . Плавальний міхур протягом життя зберігає зв'язок із кишечником . Це прохідні риби, деякі постійно живуть у прісних водоймах.

Форель живе у гірських річках, її штучно розводять у рибних господарствах Карпат і Криму. В Україні поширені харіус європейський , форель райдужна, дунайський і чорноморський лосось. Лососеподібні - промислові риби, їх цінують за високоякісне м'ясо та червону ікру .

/ демонстрація слайдів лососеподібних /

Повідомлення учня

Три тисячі видів належить до Коропоподібних. Основна особливість - це глоткові зуби, розташовані на задній зябровій дузі. Вони слугують для подрібнення їжі. Мають промислове значення . Представники : карась, лящ, плітка, лин, амур, товстолобик, синець, чехонь , в'язь . Амура і товстолобика завезли із Далекого Сходу, оскільки, у природних умовах вони розмножуватися не можуть, їх розводять штучно у ставкових господарствах і випускають у водойми .

Доповнення вчителя

Всім відомі золоті рибки, їх виведено у Стародавньому Китаї від сріблястого карася ще 5 тис. років тому .

Коропа штучно розводили ще в Стародавній Греції . Зараз виведено дзеркальний, український короп . Ці риби сягають довжини 1 м. і масою 20 кг. Коропа називають свійським , тому що він легко приручається, швидко набирає вагу , росте , виробляє умовні рефлекси на їду .

/ демонстрація слайдів коропа /

Гра з учнями в біологічне лото

.Відгадати назву риби ( букви в словах переплутані )



Р а с ь к а - карась Покор - короп

Щял - лящ

К а щ у - щука К а т і п л -

А л у к а - акула

Р е ф о л ь - форель

Б о в а л - вобла

Стобиклотов - товстолобик

плітка

К и б о ч - бичок

Лабамка - камбала

М о с - сом

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Представники надряду Кистепері риби ще недавно вважалися вимерлою групою , лише в 1938 р. в Індійському океані, поблизу узбережжя Африки рибалки виловили екземпляр невідомої риби довжиною 150 см, масою - 57 кг . Назвали латимерією (другий екземпляр було виловлено в 1952 р. ) Встановлено , що латимерія є нащадком викопних кистеперих риб , які жили у прісних водоймах, де відчувалася нестача кисню. У зв'язку з цим у них разом із зябрами утворилася легеня . Таким чином , з'явилося подвійне дихання . Риби могли дихати зябрами у воді і легенями на суші.

Плавці за будовою схожі до кінцівок наземних тварин, що надавало їм можливості виходити на суходіл .

Латимерія - хижак , живе на глибині 400 - 1000 м .Ця тварина мала велике значення для розуміння походження наземних хребетних тварин, оскільки, викопні кистепері риби вважаються їхніми предками .

/ демонстрація латимерії /

Надзвичайно цікавими є рогозуб, лусковик, протоптерус , які належать до надряду Дводишні. Особливістю їх є наявність 1 чи 2 легень. При пересиханні водойми , тварина заривається у мул і утворює навколо себе захисну оболонку . Ця капсула складається з мулу, склеєного липким слизом шкірних залоз . Дихає через отвір у капсулі. У такому стані тварина перебуває до 9 місяців . Із капсули виходить тоді, коли починається сезон дощів і водойма знову заповнюється водою.

/ скористайтеся малюнком підручника стр. 168 /

Риби настільки увійшли в наше життя, що ми не уявляємо життя без них. Про риб складено скоромовки , легенди .

/ діти розповідають загадки , скоромовки , легенди ./Загадки :

  1. Голова є , а шиї немає ; очі є , а брів немає ; рот є, а не говорить ; без ніг, а далеко ходить .

  2. У хатах прозорих всі вони живуть, можеш ти їх бачить, та не можеш чуть.

  3. Водою їхали пани, на них срібні жупани, хоч жупани - лата на латі, панам раді в кожній хаті.

Скоромовки:

Щука борщику зварила,

Ляща щиро припросила:

Ляще , ляще, хочеш ще ?

Вчора сталась новина

- Сом зробив собі човна,

Бо уже старому сому

Важко плавати самому.



Ділова гра з учнями



Учні поділяються на групи : «Екологи», «Мерія», «Рибалки» ,

«Депутати».

Запитання до учнів:

  • Чи потрібно охороняти риб? Як відновити чисельність риб ?

Під час вільної дискусії учні роблять висновок :



Для охорони та відновлення чисельності риб потрібно:


  1. Заборонити вилов тих видів риб , чисельність яких у природі різко знизилася, чи занесених до Червоної книги ;

  2. Визначити місця та терміни вилову риби;

  3. Визначити дозволені та недозволені знаряддя та способи вилову риби;

  4. Визначити найменші розміри промислових видів риб "які дозволено виловлювати;

  5. Припинити таку господарську діяльність людини, яка погіршує санітарний стан водойм, порушує місця нересту риб ;

  6. Обмежити рух моторних човнів під час нересту, боротьба із задухою риби взимку;

  7. Штучне розведення та випуск мальків цінних видів риб.

Отже, щоб зберегти запаси цінних видів риб, їх слід використовувати раціонально, тобто так, щоб вони могли відновити свою

чисельність.

Ви - новітнє покоління , Вам весь час вперед іти, Середовище привітне Треба дітям зберегти . Щоб в новім тисячолітті , Все буяло і росло,

То ж сьогодні і навіки Не робіть природі зло !

Порушення екологічної рівноваги людиною в природі призвело до вимирання багатьох видів риб , багато з них занесено до Червоної книги .

Запам'ятайте ! До Червоної книги занесено такі види риб :

Атлантичний осетер , великий лопатоніс , лосось аральський , форель, сіг, щуко видний жерех , дунайський і чорноморський лососі, білуга , осетер азово-чорноморський , стерлядь , севрюга , харіус європейський , бичок звичайний і золотистий , йорж смугастий .

/ демонстрація слайдів презентації Червоної книги /

Давайте з'ясуємо роль риб в природі ?

Учні роблять висновки :

  • риби входять до ланцюга живлення;

  • сприяють не заростанню водойми / товстолобик /;

  • поїдають личинки кровосисних комарів / плітка , гамбузія /.

Яке значення риб для життя людини ?

  • промислове

  • естетичне позитивне

  • наукове

спортивна риболовлянегативне :

  1. переносники паразитичних червів ;

  2. небезпечні для людини: електричний сом , скат, вугор ,колюча бородавчатка /;

  3. отруйне м'ясо деяких риб / вусач, тропічні оселедці/.

IV. Узагальнення і систематизація знань.

Про що ми дізналися на сьогоднішньому уроці ?

  1. На які надряди поділяють клас Кісткові риби ?

  2. Роль риб в природі ?

  3. Яке значення риб для життя людини ?

  4. Вікторина про риб .

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання :

Опрацювати § 43,44 , повторити § 42, підготуватися до тематичного оцінювання з теми «Надклас Риби»

-1-


© 2010-2022