- Преподавателю
- Биология
- Урок Генетика тарауын қорытындылау
Урок Генетика тарауын қорытындылау
Раздел | Биология |
Класс | 11 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Тулешова Т.Б. |
Дата | 27.10.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Генетика тарауын қорытындылау
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың генетика тарауынан алған білім-
біліктерін тиянақтап, қорытындылау.
Дамытушылығы: Оқушылардың пәнге қызығушылығы мен ойлау
белсенділігін арттыру, ізденіс қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілігі: Жан-жақты, адамгершілігі жоғары, ұжымдық ортада
өзін-өзі ұстауға, бірлесе жұмыс жасай отырып,
мақсатына жете білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Сайыс сабақ
Пән аралық байланыс:Математика, бейнелеу.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, дидактикалық тапсырмалар, қиықтар.
Ұйымдастыру кезеңі: 1) Оқушылармен амандасу.
2) Сабаққа қатысымын түгелдеу.
Сабақ барысы: Оқушылар екі топқа бөлінеді:
І-топ ІІ-топ
Фенотип
Генотип
Әр дұрыс жауап үшін алған фишкалары осы қалташаларға салынып, жеңімпаз топ фишка санымен анықталады.
Сайыс жоспары: 1) Бәйге
2) Дода
3) Ойлан, тап!
4) Кім жылдам?
5) Шыңға шығу.
Бәйге: Әр топқа 15 сұрақ.
І топ. Генотип.
-
Генетика ғылымы нені зерттейді? Генетика терминін нешінші жылы, кім ғылымға енгізген?
-
Мендель қандай өсімдікке тәжірибе жасады және оның қандай қасиеттеріне сүйенген?
-
Толымсыз доминанттылық дегеніміз не? Мысал келтір.
-
Дигетерозиготалы генотиптен төрт сортты гаметалардың өзара тәуелсіз таралуының нәтижесінде неше генотип және неше фенотип түзіледі?
-
Томас Морганның құрметіне қандай өлшем бірлік алынды?
-
М.Родс нешінші жылы қандай өсімдікте болатын цитоплазмалық аталық ұрықсыздықты ашты?
-
Тіркестік топтар дегеніміз не? Мысал келтір.
-
Бір геннің екінші генге басымдық қасиет көрсетіп, жойып жіберуі қалай аталады?
-
Аналық жыныстық хромосомалар мен аталық жыныстық хромосомалар қалай белгіленеді?
-
Гемофилия ауруы қандай ауру? Осы ауру бойынша кімнің әулетінің шежірелік сызбанұсқасы жасалған?
-
Хиазама қалай пайда болады?
-
Екі жұп қарама-қарсы белгілері бойынша будандастыруды қандай будандастыру деп атайды?
-
Қаны І топқа жататын адамдардың эритроциттерінде аглютиноген бола ма, болса не себептен?
-
Шершевский-Тернер ауруын сипатта.
-
Цитоплазмалық тұқым қуалауды кімдер зерттеді және тәжірибеге қандай өсімдіктерді алды?
ІІ топ. Фенотип
-
Тұқым қуалаушылық дегеніміз не?
-
Генотип, фенотип ұғымдарын кім және нешінші жылы қалыптастырды?
-
Гомозиготалы және гетерозиготалы организм дегеніміз не?
-
Толық доминанттылық дегеніміз не?
-
Мендельдің біркелкілік заңына мысал келтір.
-
Кроссинговер дегеніміз не?
-
Дрозофила шыбыны-генетикалық зерттеулер жүргізуге өте қолайлы объект. Себебі?
-
Комплементарлық дегеніміз не?
-
Аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі нешеге бөлінеді?
-
Хромосомалық ауруларды атаңдар.
-
Цитоплазмалық тұқым қуалау дегеніміз не?
-
Гендердің әрекеттесуінің неше түрі бар? Қандай?
-
Жыныстық тіркесіп тұқым қуалау дегеніміз не?
-
Бір жұмыртқалық егіздер бір-біріне айнымастай ұқсайды. Неге?
-
Адамның қан топтары қандай әрекеттесуге жатады?
Дода: Топ басшылар сайысы.
Топ басшылары мына слайдтар арқылы сауатты баяндау, түсіндіру.
Ойлан, тап: Терминдік сөзге түсінік бер.
Генотип тобы Фенотип тобы
Дупликация- Инбридинг-
Инверсия- Евгеника-
Коньюгация- Кариотип-
Комплементарлық- Конкорданттылық-
Интрон- Локус-
Кім жылдам? Дидактикалық тапсырма бойынша есеп құрастыру.
І топ ІІ топ
Шыңға шығу: Қан топтарына есептер шығару.
І топ.
Шешесінің қаны І-топ, ал әкесінің қаны ІV-топ болған жағдайда, ұрпағына ата анасының біреуінің қанының тобы берілуі мүмкін бе?
ІІ топ.
Анасының қаны гетерозиготалы ІІІ-топқа, әкесінің қаны гетерозиготалы ІІ-топқа жатады. Олардың төрт баласы бар. Сол балаларының қан топтарын және генотиптерін анықтаңдар?
Сабақты қорытындылау.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма §36-46§ (қайталау).