Разработка уроков Табиғаттағы заттар айналымы

  Сыныбы: 11 сынып                                     Пәні: Биология             Мұғалім:Жанелова А.Е.            10.03.15  Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы заттар айналымы Сабақтың мақсаты: Оқушыларға биосферадағы заттар айналымы, ғаламдық биогеохимиялық циклдер, В.И.Вернадскийдің негізгі биогеохимиялық заңдары, заманауи биосфера, қоршаған ортаға өндірістік жүктеменің артуы жайлы білім беру.  Топпен  және  жұппен  жұмыс  істеуге,   ойлауға,  сұрақ қоюға  дағдыландыру, өзін-өзі бағалуға үйрету, ... № Сабақ кезеңдері Уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Күтілетін нәтиже Бағалау 1. Ұйымдастыру 2мин  Психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу.1,2,3,4 сандарымен топқа бөлінеді.   Жақсы тілектер айту. Оқушының сабаққа деген ынтасы артады   2   Үй тапсырмасы   10мин   Кітап бойынша сұрақтарға жауап сұралады. 1.Географиялық заңдылықтарға не жатады? 2.Б.Коммонердің заңдарының бүгінгі күні маңызы бар ма? 3.Табиғаттағы тепе-теңдік дегеніміз не? 4.Биосфераның жалпы сипаты қандай? 5.Географиялық қабықтың жалпы сипаттамасын атаңдар. 6.Экожүйелердің типтері қандай? 7.Геожүйе мен экожүйенің ұқсастығы мен айырмашылығы қандай? 8.Ландшафт типтері мен функциясын атаңдар. 9.Жарамсыз ландшафтардың болашағы бар ма?    Сұраққа жауап береді.     Оқушылардың теориялық білім деңгейін қаншалықты меңгергенін  байқау. Оқушылар өздері жұптарымен ауыстырып бір-бірін бағалайды. Критериилер тақтада ілінеді. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. 3    Жаңа сабақ   1.ЖИГСО әдісі арқылы тақырыппен жұмыс 2.Қосымша материалға  сүйене отырып сабақты талдау.   20 мин.                       Оқушыларға мәтін   тарату.   Қосымша  матеиалдарды пайдалана отырып, ауызша орындату түсініктеме бергізу.               1.Оқушылар таратылып берілген жеке тапсырмаларды орындайды.  2.Жеке жұмыстарын мұғалімге өткізеді. 3. Интербелсенді тақтада жұмыс жасайды.   Оқушылардың бұрынғы білімдері мен логикалық ойлаулары байқалады.     Түсінбеген материалдарды  қайта  қарастырады.   Бағалау критерийлері бойынша бағаланады.   4 Ыстық орындық әдісі 10мин Қорытындылау.Ыстық  орындық  тәсілі.  Тақтаға 1 оқушы шығып,  орындыққа  отырады. Қалған оқушылар   сұрақ қояды. Сұрақ  саны 5. Жаңа тақырып  бойынша.  Бірнеше  оқушылар шығады.      Бір-біріне  сұрақтар қояды. Оқушылардың өткен тарау бойынша алған білімдеріні анықтау.  Диалогқа түсу арқылы ауызекі сөйлеу дағдылары дамиды.   Дұрыс жауапқа бір балл. Жұлдызша бере отырып бағалаймын.   5       Рефлесия       2мин       2.       Кері байланыс.  Екі жұлдыз бір тілек.   Стикерге жазып, тақтаға ілу.Ойларын жүйелейді, қорытындылайды,       Кері байланыс арқылы тапсырмалардың қиын немесе жеңіл болғандығын білу.                   6           Үйге тапсырма       1мин     Үй тапсырмасын тақтаға жазу ,нұсқау беру.     Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады              
Раздел Биология
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы: 11 сынып Пәні: Биология Мұғалім:Жанелова А.Е. 10.03.15

Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы заттар айналымы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға биосферадағы заттар айналымы, ғаламдық биогеохимиялық циклдер, В.И.Вернадскийдің негізгі биогеохимиялық заңдары, заманауи биосфера, қоршаған ортаға өндірістік жүктеменің артуы жайлы білім беру. Топпен және жұппен жұмыс істеуге, ойлауға, сұрақ қоюға дағдыландыру, өзін-өзі бағалуға үйрету, өз бетінше білім алуға қызығушылын ояту.

Сабақтың міндеттері: Топпен жұмыс жүргізеді.Алған теориялық білімдерін топ ішінде талқылап практикада қолдана білуді түсінеді. Логикалық ойлауы дамиды , сөздік қорлары молаяды, сұрақ қою дағдылары жақсарады.

Әдіс-тәсілдері:, ЖИГСО әдісі , АКТ, топтық жұмыс.

Сілтеме: Мұғалімге арналған нұсқаулық, интернет, қосымша материал

Ресурстар: Интербелсенді тақта, флипчарт,маркер,стикер,кестелер.

Сабақ

кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Күтілетін

нәтиже

Бағалау

1.

Ұйымдастыру

2мин

Психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу.1,2,3,4 сандарымен топқа бөлінеді.

Жақсы тілектер айту.

Оқушының сабаққа деген ынтасы артады

2

Үй тапсырмасы

10мин

Кітап бойынша сұрақтарға жауап сұралады.

1.Географиялық заңдылықтарға не жатады?

2.Б.Коммонердің заңдарының бүгінгі күні маңызы бар ма?

3.Табиғаттағы тепе-теңдік дегеніміз не?

4.Биосфераның жалпы сипаты қандай?

5.Географиялық қабықтың жалпы сипаттамасын атаңдар.

6.Экожүйелердің типтері қандай?

7.Геожүйе мен экожүйенің ұқсастығы мен айырмашылығы қандай?

8.Ландшафт типтері мен функциясын атаңдар.

9.Жарамсыз ландшафтардың болашағы бар ма?

Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың теориялық білім деңгейін қаншалықты меңгергенін байқау.

Оқушылар өздері жұптарымен ауыстырып бір-бірін бағалайды.

Критериилер тақтада ілінеді.

Әр дұрыс жауапқа 1 балл.

3

Жаңа сабақ

1.ЖИГСО әдісі арқылы тақырыппен жұмыс

2.Қосымша материалға сүйене отырып сабақты талдау.

20 мин.



Оқушыларға мәтін тарату.

Қосымша матеиалдарды пайдалана отырып, ауызша орындату түсініктеме бергізу.


1.Оқушылар таратылып берілген жеке тапсырмаларды орындайды.

2.Жеке жұмыстарын мұғалімге өткізеді.

3. Интербелсенді тақтада жұмыс жасайды.

Оқушылардың бұрынғы білімдері мен логикалық ойлаулары байқалады.

Түсінбеген материалдарды қайта қарастырады.

Бағалау критерийлері бойынша бағаланады.

4

Ыстық орындық әдісі

10мин

Қорытындылау.Ыстық орындық тәсілі.

Тақтаға 1 оқушы шығып, орындыққа отырады. Қалған оқушылар сұрақ қояды. Сұрақ саны 5. Жаңа тақырып бойынша. Бірнеше оқушылар шығады.

Бір-біріне сұрақтар қояды.

Оқушылардың өткен тарау бойынша алған білімдеріні анықтау.

Диалогқа түсу арқылы ауызекі сөйлеу дағдылары дамиды.

Дұрыс жауапқа бір балл. Жұлдызша бере отырып бағалаймын.

5

Рефлесия

2мин


  1. Кері байланыс. Екі жұлдыз бір тілек.

Стикерге жазып, тақтаға ілу.Ойларын жүйелейді, қорытындылайды,

Кері байланыс арқылы тапсырмалардың қиын немесе жеңіл болғандығын білу.



6


Үйге тапсырма

1мин

Үй тапсырмасын тақтаға жазу ,нұсқау беру.

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады





© 2010-2022