Ашық сабақ Қалқаншамаңы безі (8-сынып)

8 сынып   Биологя Күні Сабақ №   Сабақтың тақырыбы Қалқаншамаңы безі, тимус және бүйрек үсті безі   Мақсаты Қалқаншамаңы бездері, тимус (айырша без) және бүйрек үсті бездері жайында түсінік қалыптастыру арқылы білім деңгейлерін нығайту.   Жұмыс нәтижесі Қалақанша маңы безінің гормоны маңызы, тимус және бүйрек үсті безінің гормоны жетіспеуінен туындайтын аурулар жайлы жалпы мәлімет алады. Негізгі идеясы Адам ағзасындағы аталған бездердің маңыздылығын дәріптеу.   Қолданылған әдістері мен тәсілдері Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ББҮ, топтастыру, Венн диаграммасы, биологиялық диктант. Оқуды және оқыту үшін бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек», қол шапалақтау; АКТ-ны қолдану: таныстырылым жасау, виртуалды көрсетілім Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс.   Ресурстар компьютер, проектор, интерактивті тақта, флип чарт қағаздары, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар,желім, қайшы.   Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут     Сабақ жоспары Ұйымдастыру: жағымды психологиялық көңіл-күй орнату, «Картоп егу» сергіту сәті, жұмбақтар шешу арқылы топқа бөлу, мақсат қою. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша Рефлексия Үйге тапсырма   Үйге тапсырма §12 Паратгормон, тимус, адреналин сөздеріне 5 жолды өлең құрастыру.    
Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

8 сынып


Биологя

Күні

Сабақ №

Сабақтың тақырыбы

Қалқаншамаңы безі, тимус және бүйрек үсті безі

Мақсаты

Қалқаншамаңы бездері, тимус (айырша без) және бүйрек үсті бездері жайында түсінік қалыптастыру арқылы білім деңгейлерін нығайту.

Жұмыс нәтижесі

Қалақанша маңы безінің гормоны маңызы, тимус және бүйрек үсті безінің гормоны жетіспеуінен туындайтын аурулар жайлы жалпы мәлімет алады.

Негізгі идеясы

Адам ағзасындағы аталған бездердің маңыздылығын дәріптеу.

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ББҮ, топтастыру, Венн диаграммасы, биологиялық диктант.

Оқуды және оқыту үшін бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек», қол шапалақтау;

АКТ-ны қолдану: таныстырылым жасау, виртуалды көрсетілім

Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс.

Ресурстар

компьютер, проектор, интерактивті тақта, флип чарт қағаздары, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар,желім, қайшы.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: жағымды психологиялық көңіл-күй орнату, «Картоп егу» сергіту сәті, жұмбақтар шешу арқылы топқа бөлу, мақсат қою.

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

§12 Паратгормон, тимус, адреналин сөздеріне 5 жолды өлең құрастыру.

Блум таксономиясы бойынша сабақ барысы:

Ойлау

ды Блум

бойын ша жіктеу


Мақсат

Тапсыр ма түрі.

Түрткі лер.

Нәтиже

Бағалау

Кри терий

лер

дескрип

тор

Ұ

п

а

й

Жб

Білу

Үй тапсырма сын сұрау. Адам ағзасының мүшелеріне сұрақтар жасырып беру.

1.Қалқанша безінің гормондарының ішіндегі лерінің ең маңыздысы, бұл - тирок син. 2.Ересек адамда қалқанша безінің гормондары жеткілік сіз бөлінсе пайда болатын ауру - микседе ма.

3.Егер тамақта иод жетіспесе онда адамда пайда болатын ауру түрі -эндемия лық зоб. 4.Балаларда қалқанша безінің гормоны қызметі жеткілік сіз болған жағдайда пайда болатын ауру түрі- крети низм.

Қызығушы лықтары оянады, сұрақтарға лезде жауап беру арқылы үй тапсырмасын қайталайды.

Білім көле мін зерде леу


Қалыптас қан білімдерін толық көрсетеді.

3


Қалыптас қан білімдерін көрсетеді.

2

Қалыптас қан білімдерін толық көрсете алмайды.

1

Түсіну

Оқулық мәтінін игерту.

ББҮ.

Оқулық бойынша топтық жұмыс\ мәтінмен жұмыс,

түртіп алу.

Тақырыптың басты идеясын табу. ББҮ кестесін толтыру.

Тақы рып

тың басты идея сын табу

Тапсырманы толық орындады

3


Қателікте рі болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолда ну

Алған білімдерін тапсырма орындауда қолдану.

Топтық тапсыр малар.

Кластер құру.

1.Қалқаншамаңы безі. 2.Тимус безі. 3.Бүйрек үсті безі.

Алған теориялық білімдерін пайдалана отырып, кластер құрады.

Тапсырманы орын дауда алған білім дерін қолда ну дағды сын қалып тас тыру.

Қалыптас қан

3


Толық емес

2

Қиын

1

Талдау

Салысты рып, айырмашы лығын сипаттау.

Венн диаграм масы бойынша қалқанша маңы безі, тимус безі, бүйрек үсті бездерін салысты ру.

Салыстыра ды, ұқсастығы мен айырмашы лығын сипаттайды.

Топтық жұмыстың ұйым дас тыры луы

Топтық жұмысы толық ұйымдас тырылды

3


Топтық жұмыс ұйымдас тырылды

2

Топтық жұмыс толық ұйымдас тырылма

ды.


1

Жинақ

тау

Алынған білімді тұжырым дау

Биоло гиялық диктант.

1.Қалқанша маңы бездері........................артқы бөлігінде орналас қан.

2.Бездер дің гормондары қандағы ....... мен ........ тұздары ның мөлшерін реттейді.

3.Бүйрек үсті бездері екі ........................ үстінде орналасады.

4.Бүйрек үсті безі ................ және қабаттан құрылады

5.Ішкі қабат ............. гормонын бөледі. Сыртқы қабатта гормон дар көп болады.

6.Олар минерал ды заттар дың, ....... , ......... алмасуын реттеп отырады.

7. ...................

жүрек жұмысы на әсер етеді.

8. ............... жасөспі рім безі деп аталады.

9.Тимус та.................. гормоны түзіліп, үрдістеріне қатысады, .............. қамтама сыз етеді.

Барлық бiлiмдi тиянақтап, бiр жүйеге келтiреді.

Дик тантты орын дау мүмкіндіктері

Тапсырманы толық орындады

3


Қателікте рі болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Баға лау

Ойын жинақтауға баулу

Стикер қағазда рына сабақтың тиімділігі т.б. ойларын білдіреді.

Ойларын еркін білдіреді

Логикалық ойы

Креативті

3


Ойы жүйелі, тың ойлы емес

2

Жалпыға ортақ ой

1












© 2010-2022