- Преподавателю
- Астрономия
- Урок по теме Основы практической астронии
Урок по теме Основы практической астронии
Раздел | Астрономия |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Клименко В.Ю. |
Дата | 11.10.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Предмет: Астрономія Група 2Т1
Тема заняття : «Основи практичної астрономії»
Тип заняття: комбіноване
Мета заняття: дидактична:
-
осмислити уявлення про небесну сферу та системи координат небесних тіл;
-
показати зв'язок небесних координат із географічними координатами на Землі;
-
навчити студентів орієнтуватись на поверхні Землі за допомогою небесних світил;
-
навчити студентів користуватися картою зоряного неба та знаходити на небосхилі яскраві зорі;
-
формувати освітню компетентність з астрономії шляхом опанування чітко визначеного обсягу наукових знань, а також цілеспрямованих способів діяльності.
розвиваюча:
-
розвивати мислення, навички навчальної праці;
-
використовуючи активні методи роботи, створити для кожного студента умови для розвитку інтелекту;
-
розширювати кругозір;
-
формувати інтелектуальну та пізнавальну компетентності.
виховна:
-
формувати цілісне уявлення про сучасну природничо-наукову картину світу та наукового світогляду;
-
виховувати переконання того, що закони природи можливо пізнавати;
-
формувати полікультурну, соціальну, комунікативну компетентності.
Гасло заняття: «Ніколи не соромся запитувати про те, чого не знаєш» (арабська мудрість).
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, карта зоряного неба, астрономічний календар.
План - схема заняття.
Етапи заняття
Час,
хв
Прийоми та методи
1.
Організаційний момент.
Позитивна установка на заняття.
3
Кольорова рефлексія. Створення атмосфери зацікавленості.
2.
Мотивація навчальної діяльності.
2
Фронтальна бесіда
3.
Актуалізація опорних знань
10
Експрес - контроль знань: тестове завдання з подальшою взаємоперевіркою
4
Вивчення нового матеріалу
20
Пояснення викладача, демонстрація презентації та відео фрагментів.
5
Полікультурний аспект заняття.
19
Виступ солістів, які отримали пошукове індивідуальне завдання.
6
Релаксація
6
Творче завдання - рухавка
7
Закріплення нового
матеріалу.
20
Виконання практичної роботи
8
Підбиття підсумків заняття. Рефлексія.
8
Вправа «Сніжна грудка». Слово-речення-запитання-відповідь.
9
Домашнє завдання
2
Коментар викладача, запис на дошці.
Хід заняття:
-
Організаційний момент.
Сьогодні хочу розпочати заняття з невеличкої інтриги. Оберіть із цієї скляночки смужку паперу того кольору, який вам найбільше до вподоби.
Це ми зробили для того, щоб визначити ваш психоемоційний стан:
червоний - захоплення, радість;
помаранчевий - приємність;
жовтий - невизначеність;
зелений - врівноваженість, спокій;
голубий - незадоволення, сум;
фіолетовий - зневіра, занепад.
-
Мотивація навчальної діяльності.
Ще зовсім недавно будь - яка людина могла орієнтуватися за Сонцем удень і за зорями вночі. Приклад - подорожі морем та чумацькі походи по сіль. Наші пращури склали багато легенд, пісень та казок, пов'язаних із зоряним небом. Та нині немає такої нагальної потреби орієнтуватися за допомогою зірок. Але ж хоча б для загального розвитку людина повинна мати елементарне уявлення про координати свого перебування у Всесвіті. Заняття астрономією не лише приносять задоволення, а й має наукову цінність.
До винаходу компаса зорі були основними орієнтирами: саме по ним старовинні мореходи та мандрівники знаходили потрібний напрямок. Астронавігація - орієнтування по зорям - зберегла своє значення в наш час супутників та атомної енергетики. Вона необхідна для штурманів та космонавтів, капітанів та пілотів. Навігаційними називають 25 зірок, за допомогою яких знаходять розташування корабля.
-
Актуалізація опорних знань: тестове завдання з подальшою взаємоперевіркою.
Варіант № 1.
-
У центрі геліоцентричної системи світу перебуває:
а) гелій, б) Земля, в) Сонце, г) Марс.
-
Слово «астрономія» означає:
а) закон зорі, б) закон планет, в) закон астрона, г) небо.
-
Сонце й усі тіла, що обертаються навколо нього, утворюють:
а) нашу Галактику, б) Сонячну систему, в) Метагалактику,
г) Всесвіт.
-
Яку модель світу було створено першою?
а) Коперника, б) Птоломея, в) Галілея, г) Ньютона.
-
Власні назви планет дійшли до нас від:
а) греків, б) скіфів, в) римлян, г) єгиптян.
-
Наука, що вивчає Всесвіт, як єдине ціле, називається:
а) космонавтикою, б) космогонією, в) космологією, г) астрономією.
-
Наша Галактика зветься:
а) Кассіопея, б) Метагалактика, в) Андромеда, г) Молочний Шлях.
-
Що вимірюється світловими роками?
а) час, б) відстань до планет, в) період обертання, г) відстань до зір.
-
Навколо Сонця, окрім Землі, обертається ще:
а) дев'ять планет, б) вісім планет, в) сім планет, г) десять планет.
-
Як перекладається з грецької слово «планета»?
а) волохата зоря, б) хвостата зоря, в) блукаюча зоря,
г) туманність.
Варіант № 2.
-
Що означає слово «космос» у перекладі з грецької?
а) хаос, б) порядок, в) вічність, г) безмежність.
-
Наша галактика має структуру:
а)спіральну, б) довільну,в) кулясту, г) еліптичну.
-
Походження й розвиток небесних тіл вивчає наука:
а) космологія, б) астрологія, в) космогонія,
г) астрофізика.
-
У центрі геоцентричної системи світу перебуває:
а) Місяць, б) Сонце, в) Земля, г) Уран.
-
Міжпланетний простір заповнений:
а) хмарами, б) повітрям, в) вакуумом, г) пилом і газом.
-
Астрологія - це наука, яка:
а) передбачає майбутнє, б) вивчає походження космічних тіл, в) вивчає закони руху планет, г) вивчає будову всесвіту.
-
Видима частина Всесвіту, доступна сучасним засобам досліджень, має назву:
а) Мегагалактика, б) Метагалактика, в) Галактика,
г) Гігагалактика.
-
Найближчою планетою до Сонця є:
а) Венера, б) Земля, в) Марс, г) Меркурій.
-
Найближче до землі небесне тіло:
а) Венера, б) Полярна зоря, в) Місяць, г) Марс.
-
Яку планету відкрив Коперник:
а)Марс, б) Сатурн, в) Уран, г) Землю.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Точки та лінії небесної сфери.
-
На безхмарному небі неозброєним оком можна виявити близько 6000 безладно розсіяних зір різної яскравості. Через величезні відстані до зір спостерігачеві здається, що всі вони однаково віддалені від нього і знаходяться на внутрішній поверхні однієї і тієї ж сфери. Така уявна сферична поверхня довільного радіуса з центром у точці спостереження називається небесною сферою.
На небесній сфері так само, як і на земній кулі, можна провести деякі кола, за допомогою яких визначають небесні координати світил.
Полюс світу - точка перетину осі обертання Землі з небесною сферою.
Небесний екватор - лінія перетину площини земного екватора з небесною сферою.
Небесний меридіан - лінія перерізу площини земного меридіана з небесною сферою.
-
Орієнтування на місцевості.
Для орієнтування на поверхні землі астрономи застосовують терміни прямовисна лінія та горизонт.
Зеніт і надир - точки, в яких вертикальна лінія перетинається з небесною сферою.
Математичний горизонт - велике коло, площина якого перпендикулярна до вертикальної лінії.
На горизонті розрізняють чотири точки: N - північ, S - південь, E - схід, W - захід, за допомогою яких люди орієнтуються і визначають напрямки під час мандрівок.
Кульмінація - найвище положення світила над горизонтом. Коли Сонце знаходиться в кульмінації, тінь вказує напрям на північ і має найменшу довжину.
-
Екваторіальна система координат.
Екваторіальна система координат визначає положення світила на небесній сфері і застосовується для складання зоряних карт та каталогів.
Для визначення екваторіальних небесних координат через світило та полюси світу проводять коло схилення, яке перетинає небесний екватор в точці М`.
Перша координата α має назву пряме сходження і визначається дугою екватора γМ`. Точка γ на небесному екваторі називається точкою весняного рівнодення. У цій точці Сонце буває 21 березня. Пряме сходження α відлічується по дузі небесного екватора від точки весняного рівнодення та вимірюється годинами.
Друга координата - схилення δ визначається дугою кола схилень М М` від екватора до даного світила і вимірюється в градусах. На північ від екватора схилення додатне, а на південь - від'ємне.
Існує карта зоряного неба у вигляді круга. Північний полюс світу знаходиться у центрі карти поблизу Полярної зорі. Коло схилень у проекції на площину має вигляд радіальної лінії, яку проводять від Північного полюсу світу. Небесний екватор зображений виділеним колом, а інші концентричні кола проведені через кожні 20°.
Внаслідок обертання Землі навколо осі площина горизонту зміщується у просторі, тому всі світила теж змінюють своє положення відносно горизонту. Деякі світила навіть перетинають площину горизонту - цей момент називають сходом або заходом світила. Моменти сходу - заходу небесних світил можна визначити за допомогою рухомої карти зоряного неба, на якій є спеціальний накладний круг з лінією горизонту та меридіаном.
-
Виступ солістів .
Солісти - студенти, які підготували повідомлення, виступають на тему «Сузір'я», а також демонструють презентації на цю тему.
-
Релаксація.
Завдання - рухавка.
І ряд - імітувати сузір'я Великої ведмедиці.
ІІ ряд - імітувати Всесвіт.
ІІІ ряд - імітувати Сонце.
-
Закріплення нового матеріалу.
Виконання практичної роботи № 1. Вивчення зоряного неба за допомогою рухомої карти.
-
Підбиття підсумків заняття. Рефлексія.
Вправа «Снігова грудка».
Слово - речення - питання - відповідь.
Перший студент проговорює слово, що стосується теми, другий складає речення з цим словом, третій придумує запитання до цього слова, а четвертий відповідає на нього.
-
Домашнє завдання.
Опрацювати: § 2(с.13-17).
Розв'язати: вправи 2.1 - 2.12 (с.18).
Підготувати повідомлення на тему «Вимірювання часу та календар».
Література.
-
Пришляк М.П. Астрономія: Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005. - 144с.
-
Головко М.В., Коваль В.С., Крячко І.П. Астрономія. 11 кл.: підручник для загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту - К.: Знання України, 2013. -216 с.
-
Крячко І.П. Нове а астрономії. Книга для вчителя та учня. Методичний посібник. - Шкільний світ, 2013, 128 с.
-
Астрономічний календар. Щорічник Головної астрономічної обсерваторії НАН України.
10